Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

17 czerwca 2024 r.
14:11

Chcą zabrać Bogdance 200 tys. ton węgla

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych.
Z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych. (fot. LW Bogdanka)

Zimą może zabraknąć węgla opałowego z Bogdanki. A to za sprawą proponowanych przez resort klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Z rynku może zniknąć kostka, orzech i groszek z Bogdanki, bo nie będą spełniać nowych norm zapisanych w projekcie rozporządzenia. Zarząd kopalni protestuje. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kwietniu tego roku do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Przygotował go resort klimatu. Dokument zakłada znaczące obniżenie norm w zakresie zawartości siarki i spiekalności węgla.

Jest plan, że rozporządzenia wejdzie w życie 1 września 2024 r. W efekcie tej regulacji z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych.

Skutki tych zmian mogą być fatalne dla mieszkańców naszego regionu, ogrzewających swoje domy węglem z Bogdanki.

Wprowadzenie nowych, zaostrzonych norm jakościowych dla węgla opałowego może mieć poważne konsekwencje dla rynku we wschodniej części Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy krajowego węgla opałowego produkowanego przez LW Bogdanka. Aktualnie obowiązujące parametry jakościowe są wynikiem długotrwałych uzgodnień z branżą górniczą i są dostosowane do specyfiki produkcji krajowych kopalni. Nowe normy mogą spowodować obniżenie podaży węgla opałowego w sortymentach średnich i grubych. Tylko w przypadku LW Bogdanka chodzi o około 200 tys. ton rocznie, nie licząc pozostałych producentów krajowych – mówi Marcin Kujawiak, kierownik działu komunikacji i promocji LW Bogdanka.

Do proponowanych zmian, podczas sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji w minionym tygodniu, odniósł się wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk.

– Rozporządzenie dotyczy grubych sortymentów. W naszym przypadku to ok. 200 tys. ton sprzedaży rocznie. Porównując do naszej rocznej produkcji 7-8 mln ton w tym roku, to nie jest tak dużo. Wobec tego rozporządzenie nie jest istotnym czynnikiem wpływającym na naszą sytuację, ale w obecnej sytuacji rynkowej, gdy walczymy o każdą tonę umieszczoną na rynku (...), a rentowność budowana jest na odpowiednim wolumenie, będzie to mieć wpływ negatywny, choć może nie krytyczny – tłumaczył parlamentarzystom wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.

Zaproponowane przez resort klimatu zmiany wymuszą na Bogdance mielenie węgla w sortymencie orzech i groszek do frakcji miału na etapie przeróbki, co zwiększy nadpodaż miału na rynku i spowoduje gromadzenie się zapasów, które nie generują przychodów.

– Dodatkowo, Bogdanka nie jest w stanie poprawić parametrów zawartości siarki oraz zdolności spiekania w swoim węglu, gdyż wynikają one z charakterystyki eksploatowanych pokładów. Parametry, które mogą być kontrolowane na etapie Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, to wartość opałowa, poziom popiołu oraz wilgotność, jednak w ograniczonym zakresie. Wprowadzenie rozporządzenia w proponowanej formie praktycznie wyeliminuje węgiel z LW Bogdanka z obrotu dla gospodarstw domowych i odbiorców z instalacjami spalania poniżej 1 MW – tłumaczy Marcin Kujawiak.

Do propozycji resort klimatu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, w ramach konsultacji, m.in. Ministerstwo Przemysłu, które wskazało, że Bogdanka aktualnie eksploatuje złoże z zawartością siarki w zakresie 1,50 proc. - 1,70 proc., a wejście w życie 1 września 2024 r. ograniczenia zawartości siarki do poziomu 1,2 proc. spowodowałoby niedobór węgla na ścianie wschodniej już w najbliższym sezonie grzewczym.

Resort klimatu zareagował na argumenty branży górniczej. Podczas wspomnianego posiedzenia podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji zaproponowano złagodzenia norm i harmonogramu wprowadzania nowych progów zawartości siarki i spiekalności. Resort klimatu proponuje przesunięcie daty z września  na grudzień, a w przypadku sortymentów kostki, orzecha i groszka resort chce zaproponować złagodzenie docelowych wymogów zawartości siarki (z 1 proc. na 1,2 proc.) i podwyższenie spiekalności (z 25 na 60). Wprowadzenie parametru spiekalności RI 60 RI w dalszym ciągu całkowicie, z dnia na dzień, eliminuje węgiel groszek produkcji LWB. Spowoduje to niedobór tego węgla na rynku, jest działaniem cenotwórczym ze względu na spodziewany deficyt oraz promującym węgiel importowany.  

Ta propozycja resortu klimatu też nie rozwiązuje problemu. – Ta propozycja, nawet w wersji kompromisowej, ze względu na zaostrzony parametr siarki, który jest charakterystyczny dla lubelskiego złoża i wynosi średnio 1,5 proc., oznacza wyeliminowanie całości wolumenu 200 tys. ton z rynku. Nie posiadamy technologii, która mogłaby ten parametr fizycznie zmniejszyć. Możemy mieszać urobek z różnych ścian, ale perspektywa obniżenia go do proponowanego poziomu powoduje, że grube sortymenty będziemy mielić i sprzedawać jako miał do elektrowni – kończy wiceprezes Sławomir Krenczyk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będą przystanki na Kampusie Zachodnim UMCS. Kiedy dojedzie tam autobus? Nie wiadomo

Będą przystanki na Kampusie Zachodnim UMCS. Kiedy dojedzie tam autobus? Nie wiadomo

Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej mogą być zadowoleni. W pobliżu Kampusu Zachodniego mają powstać nowe przystanki, które miasto sfinansuje ze środków zewnętrznych. Kiedy już to się stanie, wydziały uczelni zlokalizowane przy ulicy Głębokiej zostaną obsłużone przez sieć komunikacji miejskiej.

To już prawie dekada. Jubileusz międzynarodowej brygady
LUBLIN
galeria

To już prawie dekada. Jubileusz międzynarodowej brygady

Za rok na pewno z wielką pompą, bo to będzie dekada istnienia. Ale również teraz, po 9 latach od uformowania Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, uroczyście świętowano jej jubileusz.

Dom został przez ogień niemal doszczętnie zniszczony
Kazimierz Dolny

Pożar wybuchł nocą. Kobietę obudziły trzaski

O wielkim szczęściu może mówić 54-letnia kobieta, która w porę zdołała uciec z płonącego domu. Gdy wybuchł pożar, spała.

W tej szkole mają fajnie. Powstała strefa relaksu na świeżym powietrzu
galeria

W tej szkole mają fajnie. Powstała strefa relaksu na świeżym powietrzu

Wygodne fotele i kanapy, a także stoliki z ławami - tak wygląda plac przed budynkiem Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Pieniądze na stworzenie tego miejsca przekazała Fundacja Szkoła z Klasą.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana w środę
Krasnystaw

Trzy boiska do remontu. Siłownia też będzie poprawiona

Wydadzą trochę ponad 1,9 mln zł, ale z własnego budżetu wyłożą jedynie 10 procent tej kwoty. Dzięki dużej dotacji z Polskiego Ładu Krasnystaw wyremontuje trzy boiska i odnowi nawierzchnię siłowni zewnętrznej.

Daria Szynkaruk nadal będzie kapitanem MKS FunFloor Lublin

Domowa inauguracja nowego sezonu przed MKS FunFloor Lublin. Rywalem Piotrcovia

W sobotę MKS FunFloor Lublin po raz pierwszy w nowym sezonie zagra przed własną publicznością. Tym razem zmierzy się z MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski.

Oferują wymianę okien. Miejska spółka ostrzega
radzyń podlaski

Oferują wymianę okien. Miejska spółka ostrzega

Pukają do domów i nakłaniają na wymianę drzwi lub okien po okazyjnej cenie. Urzędnicy ostrzegają mieszkańców Radzynia Podlaskiego przed oszustami.

Staw przy kościele na wodzie w Zwierzyńcu

Zobaczył policję i skoczył do stawu. Ale go dopadli

Tak bardzo nie miał ochoty na spotkanie z policjantami, ze na ich widok rzucił się do ucieczki i wskoczył do stawu. Później dopłynął do wyspy i tam próbował się schować.

Poznany przez internet mężczyzna przedstawiał się jako gitarzysta popularnego zespołu

Omamił ją "znany gitarzysta". Kobieta przelała oszustowi 100 tysięcy

Mam na imię Paul. Gram na gitarze w znanym zespole - tak przedstawił się 52-latce z Lublina mężczyzna poznany przez internet. Nawiązali bliższą znajomość, która kosztowała kobietę naprawdę bardzo dużo.

Ciepłe dni i chłodne noce. Co jeszcze w pogodzie w ten weekend?
film

Ciepłe dni i chłodne noce. Co jeszcze w pogodzie w ten weekend?

Kalendarzowa jeszcze nie nadeszła, ale powoli zaczynamy czuć jesień. Choć dni są dość ciepłe, to noce już zdecydowanie chłodne. A jaka będzie pogoda w ten weekend?

Padwa Zamość liczy na pełną pulę, AZS AWF Biała Podlaska jedzie do Mielca

Padwa Zamość liczy na pełną pulę, AZS AWF Biała Podlaska jedzie do Mielca

KPR Padwa Zamość podejmie Siódemkę Miedź Huras Legnica. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 17. Drugi z przedstawicieli naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska wystąpi już w piątek na boisku Handball Stali Mielec (godzina 19)

PGE Dystrybucja  zakończyła przebudowę stacji 110/30/15 kV Abramowice w Lublinie

PGE Dystrybucja zakończyła przebudowę stacji 110/30/15 kV Abramowice w Lublinie

Zwiększenie stabilności dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców i przedsiębiorców na terenie Lublina oraz sąsiadujących gmin, a także zwiększenie możliwości przyjęcia do sieci większej ilości energii z OZE to główne korzyści wynikające z przebudowy stacji Abramowice. Inwestycja zrealizowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne kosztowała blisko 57 mln zł, z czego dofinasowanie z funduszy Unii Europejskiej wyniosło ok. 30 mln zł.

Do wypadku w miejscowości Plebania Wola doszło w czwartek po godz. 18

Tragedia. 48-latek nie przeżył wypadku. Kobieta z audi była po narkotykach?

Nie było szans na uratowanie życia 48-letniego rowerzysty. Po zderzeniu z samochodem mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Filmowcy w Lublinie. Kilka dni utrudnień w ruchu

Filmowcy w Lublinie. Kilka dni utrudnień w ruchu

Od jutra (21 września) przez kilka dni w różnych częściach Lublina można się spodziewać utrudnień w ruchu. Powód? Na Starym Mieście znów będą pracowali filmowcy.

Szczurzy terror w Twoim domu? Sprawdź, jak uniknąć dramatu!

Szczurzy terror w Twoim domu? Sprawdź, jak uniknąć dramatu!

Kiedy w środku nocy słyszysz podejrzane skrobanie w ścianach, serce zaczyna bić szybciej. Czy to możliwe, że w Twoim domu zagościł szczur? Ten scenariusz to koszmar wielu z nas, ale niestety – szczury coraz częściej stają się problemem także w miastach i na wsiach. Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? Kto pomoże, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium