Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

17 czerwca 2024 r.
14:11

Chcą zabrać Bogdance 200 tys. ton węgla

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych.
Z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych. (fot. LW Bogdanka)

Zimą może zabraknąć węgla opałowego z Bogdanki. A to za sprawą proponowanych przez resort klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Z rynku może zniknąć kostka, orzech i groszek z Bogdanki, bo nie będą spełniać nowych norm zapisanych w projekcie rozporządzenia. Zarząd kopalni protestuje. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kwietniu tego roku do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Przygotował go resort klimatu. Dokument zakłada znaczące obniżenie norm w zakresie zawartości siarki i spiekalności węgla.

Jest plan, że rozporządzenia wejdzie w życie 1 września 2024 r. W efekcie tej regulacji z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych.

Skutki tych zmian mogą być fatalne dla mieszkańców naszego regionu, ogrzewających swoje domy węglem z Bogdanki.

Wprowadzenie nowych, zaostrzonych norm jakościowych dla węgla opałowego może mieć poważne konsekwencje dla rynku we wschodniej części Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy krajowego węgla opałowego produkowanego przez LW Bogdanka. Aktualnie obowiązujące parametry jakościowe są wynikiem długotrwałych uzgodnień z branżą górniczą i są dostosowane do specyfiki produkcji krajowych kopalni. Nowe normy mogą spowodować obniżenie podaży węgla opałowego w sortymentach średnich i grubych. Tylko w przypadku LW Bogdanka chodzi o około 200 tys. ton rocznie, nie licząc pozostałych producentów krajowych – mówi Marcin Kujawiak, kierownik działu komunikacji i promocji LW Bogdanka.

Do proponowanych zmian, podczas sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji w minionym tygodniu, odniósł się wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk.

– Rozporządzenie dotyczy grubych sortymentów. W naszym przypadku to ok. 200 tys. ton sprzedaży rocznie. Porównując do naszej rocznej produkcji 7-8 mln ton w tym roku, to nie jest tak dużo. Wobec tego rozporządzenie nie jest istotnym czynnikiem wpływającym na naszą sytuację, ale w obecnej sytuacji rynkowej, gdy walczymy o każdą tonę umieszczoną na rynku (...), a rentowność budowana jest na odpowiednim wolumenie, będzie to mieć wpływ negatywny, choć może nie krytyczny – tłumaczył parlamentarzystom wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.

Zaproponowane przez resort klimatu zmiany wymuszą na Bogdance mielenie węgla w sortymencie orzech i groszek do frakcji miału na etapie przeróbki, co zwiększy nadpodaż miału na rynku i spowoduje gromadzenie się zapasów, które nie generują przychodów.

– Dodatkowo, Bogdanka nie jest w stanie poprawić parametrów zawartości siarki oraz zdolności spiekania w swoim węglu, gdyż wynikają one z charakterystyki eksploatowanych pokładów. Parametry, które mogą być kontrolowane na etapie Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, to wartość opałowa, poziom popiołu oraz wilgotność, jednak w ograniczonym zakresie. Wprowadzenie rozporządzenia w proponowanej formie praktycznie wyeliminuje węgiel z LW Bogdanka z obrotu dla gospodarstw domowych i odbiorców z instalacjami spalania poniżej 1 MW – tłumaczy Marcin Kujawiak.

Do propozycji resort klimatu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, w ramach konsultacji, m.in. Ministerstwo Przemysłu, które wskazało, że Bogdanka aktualnie eksploatuje złoże z zawartością siarki w zakresie 1,50 proc. - 1,70 proc., a wejście w życie 1 września 2024 r. ograniczenia zawartości siarki do poziomu 1,2 proc. spowodowałoby niedobór węgla na ścianie wschodniej już w najbliższym sezonie grzewczym.

Resort klimatu zareagował na argumenty branży górniczej. Podczas wspomnianego posiedzenia podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji zaproponowano złagodzenia norm i harmonogramu wprowadzania nowych progów zawartości siarki i spiekalności. Resort klimatu proponuje przesunięcie daty z września  na grudzień, a w przypadku sortymentów kostki, orzecha i groszka resort chce zaproponować złagodzenie docelowych wymogów zawartości siarki (z 1 proc. na 1,2 proc.) i podwyższenie spiekalności (z 25 na 60). Wprowadzenie parametru spiekalności RI 60 RI w dalszym ciągu całkowicie, z dnia na dzień, eliminuje węgiel groszek produkcji LWB. Spowoduje to niedobór tego węgla na rynku, jest działaniem cenotwórczym ze względu na spodziewany deficyt oraz promującym węgiel importowany.  

Ta propozycja resortu klimatu też nie rozwiązuje problemu. – Ta propozycja, nawet w wersji kompromisowej, ze względu na zaostrzony parametr siarki, który jest charakterystyczny dla lubelskiego złoża i wynosi średnio 1,5 proc., oznacza wyeliminowanie całości wolumenu 200 tys. ton z rynku. Nie posiadamy technologii, która mogłaby ten parametr fizycznie zmniejszyć. Możemy mieszać urobek z różnych ścian, ale perspektywa obniżenia go do proponowanego poziomu powoduje, że grube sortymenty będziemy mielić i sprzedawać jako miał do elektrowni – kończy wiceprezes Sławomir Krenczyk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paweł Tetelewski zaliczył już debiut na ławce trenerskiej MKS FunFloor Lublin

Nowy trener MKS FunFloor poznaje zespół, lublinianki przegrały sparing z Piotrcovią

Paweł Tetelewski już spotkał się ze swoimi podopiecznymi, a po jednym dniu wspólnych treningów rozegrał sparing z Piotrcovią Piotrków Trybunalski

Wigilijny smak. Jak barszcz, to prawdziwe uszka. Co jeszcze przygotować?
BOŻE NARODZENIE OD KUCHNI

Wigilijny smak. Jak barszcz, to prawdziwe uszka. Co jeszcze przygotować?

Barszcz czy grzybowa z cebulniaczkami? Gołąbki czy pierogi z kapustą i grzybami? Kutia czy lwowskie pierożki z makiem? Poddając pod uwagę garść regionalnych przepisów wierzymy, że wypatrywany promyk pierwszej gwiazdki niesie w kierunku naszych serc energię dobroci i miłości

Do zderzenia trzech samochodów na ul. Lubelskiej w Puławach doszło wczoraj

Pijany zawinił. Stłuczka trzech aut na ul. Lubelskiej

Opel uderzył w tył skody, a ta wjechała w fiata. Do zderzenia tych trzech pojazdów doszło na ul. Lubelskiej w Puławach. Policja wskazuje, że sprawca był pijany.

Wigilia jeszcze pracująca. Ale urzędnicy pójdą do domu wcześniej

Wigilia jeszcze pracująca. Ale urzędnicy pójdą do domu wcześniej

Za rok 24 grudnia będzie już dniem ustawowo wolnym od pracy, ale w 2024 zmiany nie obowiązują. Większość urzędów i instytucji pracuje. W niektórych jednak będzie można pójść do domu wcześniej. To ważne dla tych, którzy tego dnia chcieliby coś załatwić.

Awansowani na mianowanych nauczyciele z Rafałem Zwolakiem, prezydentem Zamościa

Już tylko jeden stopień do zdobycia. Teraz to nauczyciele mianowani

Dziewięcioro zamojskich pedagogów odebrało w piątek akty awansu zawodowego. Zostali nauczycielami mianowanymi.

Do wypadku doszło w piątek

Roztrzaskał auto na drzewie. Cudem nic mu się nie stało

O wielkim szczęściu może mówić 37-latek, który wczoraj rozbił samochód na drzewie. Właściwie nic poważnego mu się nie stało.

Straż pożarna ustaliła, że przyczyną niedzielnego pożaru była nieszczelność przewodu kominowego
film

Lawina sąsiedzkiej pomocy. Nie zostawili pogorzelców samych

Jedna z sąsiadek zaoferowała noclegi, inni pomagają w porządkowaniu spalonego domu. Założyli też internetową zbiórkę, w pomoc angażują instytucje, firmy, sponsorów. Pogorzelcy z ulicy Jordana nie zostali ze swoim problemem sami.

Wigilia last minute? To jest możliwe
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Wigilia last minute? To jest możliwe

Do wigilii zostało tylko 3 dni. W wielu domach jest już wszystko gotowe, jednak są też takie, gdzie trzeba przygotować. Spokojnie, jeszcze można przygotować smaczne święta na ostatnią chwilę.

Stanisław Orłowski obchodził w lutym tego roku swoje 90. urodziny.

Pan Stanisław kocha Zamość. Będzie honorowym obywatelem miasta

Bez dyskusji i żadnego głosu sprzeciwu. Radni zgodnie zdecydowali, że Stanisławowi Orłowskiemu należy się tytuł Honorowego Obywatela Zamościa. Zamościanin odbierze go w styczniu.

Wystrzałowy Sylwester z TV Republika w Chełmie. Na rynku rośnie scena
Impreza
galeria
film

Wystrzałowy Sylwester z TV Republika w Chełmie. Na rynku rośnie scena

Lista wykonawców, wśród których królują gwiazdy disco polo jest już znana. Miejsc noclegowych w mieście na sylwestrową noc właściwie nie ma. Chełm powita Nowy Rok z imprezą organizowaną przez Telewizję Republika. W centrum rośnie scena, na której ma się zaprezentować 21 wykonawców.

Władze Zamościa liczą, że m.in. dzięki inwestycji w infrastrukturę drogową w podstrefie ekonomicznej do miasta uda się ściągnąć inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy

Radni zdecydowali o finansach w 2025. „To nie jest budżet marzeń”

Z niewielkimi poprawkami w stosunku do pierwotnego projektu radni Zamościa przyjęli w piątek budżet miasta. Aby go domknąć, trzeba będzie zaciągnąć kredyt na ponad 18 mln zł.

Rozrywkowa 30-tka
foto
galeria

Rozrywkowa 30-tka

To już ostatnie tegoroczne imprezy w Klubie 30. Za moment święta. Jednak Lublin nie zwalnia tempa, imprezuje bez wytchnienia. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w popularnej 30-tce, to zapraszamy do naszej fotogalerii, gdzie zobaczycie jak się bawi Lublin.

Zaczyna się astronomiczna zima. Tylko jeszcze jej nie widać

Zaczyna się astronomiczna zima. Tylko jeszcze jej nie widać

W sobotę 21 grudnia Słońce przekroczy punkt przesilenia zimowego, rozpoczynając astronomiczną zimę. Z tą porą roku kojarzą się niskie temperatury, długie noce i krótkie dni. To także okazja do zobaczenia na niebie, względnie wczesnym wieczorem, ciekawych obiektów astronomicznych.

Tak prezentują się nowe czapki dla kibiców Hetmana Zamość

Kibic modnie ubrany. Zimowe nowości w sklepiku Hetmana

Z pomponem lub bez. Obowiązkowo z klubowym logo. Każda ciepła, każda w identycznej cenie. KS Hetman przygotował dla swoich kibiców nowy produkt w klubowym sklepiku - ciepłe czapki zimowe.

Zakolędują w Będzinie. Znamy laureatów rejonowych eliminacji
galeria

Zakolędują w Będzinie. Znamy laureatów rejonowych eliminacji

Dwoje solistów i dwa zespoły – tak będzie wyglądała reprezentacja rejonu zamojskiego podczas tegorocznego XXXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium