Stowarzyszenie „O Godne Życie” wspiera rodziców niepełnosprawnych dzieci
Marta to anioł stróż siedmioletniego Bartka. Towarzyszy mu w szkole, a jeśli trzeba także w domu, bibliotece czy sklepie. Czuwa, pomaga, doradza. Pokazuje, jak uczyć się i żyć.
Zanim przy chłopcu pojawił się asystent, było trudniej. – Bartek chodził przez cztery lata do przedszkola – mówi Jolanta Kołtun, mama chłopca i prezes Stowarzyszenia na rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych ze środowiskiem „O Godne Życie”. – Zdarzało się, że rozbijał zajęcia, a przecież opiekunka musiała zwracać uwagę na całą grupę, a nie tylko na niego. Teraz, kiedy Bartek pracuje z asystentem, widać różnicę. Nie tylko nauczycielom jest łatwiej. On sam może o wiele więcej skorzystać.
Asystentką chłopca od roku jest Marta Zelent. Nie ukrywa, że przywiązała się do swojego podopiecznego. – W szkole jestem z nim cały czas – mówi. – Razem siedzimy na lekcjach, razem wychodzimy na wf. Na tym polega moja rola. Chodzi o to, aby być otwartym i nie wstydzić się. Pomagam Bartkowi w wykonywaniu poleceń nauczyciela. Jeśli on ma śpiewać, także śpiewam, jeśli skakać, skaczę.
Stowarzyszenie „O Godne Życie” realizuje projekt „Asystent osoby niepełnosprawnej” od ubiegłego roku. Na początku asystentami byli wolontariusze. Teraz część z nich odbywa już staż, część dostała umowy. – Teraz jest trochę łatwiej, bo w tym roku wygraliśmy konkurs dotacyjny fundacji PZU – mówi Jarosław Miszczyk, kierownik projektu. – Dla nas to duży sukces, tym bardziej że do konkursu zgłoszono ponad 250 projektów. Nagrodzono 18, w tym nasz. Jako jedyny w województwie.
Stowarzyszenie pomaga obecnie 10 niepełnosprawnym dzieciom. To uczniowie nie tylko Szkoły Podstawowej nr 11, ale także Przedszkola nr 14, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Razem”, Zespołu Szkół Ogólnokształcacych nr 3 i Zespołu Szkół Specjalnych. – Nasi asystenci mogą pomóc także innym – mówi Kołtun. – Dlatego prosimy o kontakt rodziców takich dzieci. Zorganizujemy pomoc w takim zakresie, jaki będzie potrzebny. Trzeba jednak podkreślić, że nasza działalność opiera się na pomocy dzieciom, a nie wyręczaniu rodziców.
Kołtun dodaje, że do stowarzyszenia mogą zgłaszać się także chętni, którzy chcieliby zostać asystentami osób niepełnosprawnych. •
Ze stowarzyszeniem można kontaktować się telefonując pod numery 563-95-05 lub 0-511-386-730.