Cztery kliniki, akademik i hotel – między innymi takie obiekty mogą powstać w rejonie ul. Batorego w Chełmie. Podczas ostatniej sesji radni uchwalili zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. To dobra wiadomość dla miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły.
Zmiana planu dotyczyła działki 15 lat temu przekazanej uczelni przez miasto na cele dydaktyczne. – Dzięki uchwale możemy już wdrożyć prace projektowe związane z zagospodarowaniem powierzonego nam terenu – mówi prof. Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie. – Wcześniej nie wolno nam było wydać na projekty ani złotówki.
W rejonie ul. Batorego ma powstać Centrum Studiów Medycznych. PWSZ już uruchomił kierunek pielęgniarski. Absolwentki i jeden absolwent mieli już oferty pracy od kilku szpitali, między innymi w Lublinie i Krasnymstawie.
– To dodatkowo przekonało nas do słuszności rozwinięcia uczelnianej oferty o kształcenie medyczne – dodaje prof. Zając. – W przyszłym roku otworzymy dwa kolejne kierunki, przy czym naszym celem jest też powołanie wydziału lekarskiego. Mamy już zapewniona kadrę profesorską.
W ramach uczelnianego kampusu przy ul. Batorego mają powstać cztery kliniki, akademik, hotel dla pacjentów i ich rodzin. Reszta terenu jest przeznaczona na zieleń, ale też mieszkania i obiekty usługowo-handlowe. Zapis ten spowodował reakcję radnego Eugeniusza Wilkowskiego, na co dzień wykładowcy PWSZ, ale nie w Chełmie, lecz Białej Podlaskiej.
>> Pobierz plan zagospodarowania (7,7MB)
– Teren przy ul. Batorego został przekazany uczelni na cele dydaktyczne – podkreślił Wilkowski. – Tymczasem w ponad 75 proc. ma służyć innym celom, w tym ewidentnie biznesowym.
Radny Wilkowski poddał też w wątpliwość możliwości nabycia przez chełmski PWSZ uprawnień do kształcenia lekarskiego. Prof. Zając bezpośrednio nie odniósł się do jego wypowiedzi. Zwrócił jedynie uwagę, że budynki mieszkalne mają być kartą przetargową w rozmowach z przyszłymi pracownikami. – Aby ich przyciągnąć, trzeba im coś dać – powiedział Profesor.
Wątpliwości Wilkowskiego starał się rozwiać Józef Górny, zastępca prezydenta miasta.
– Prezydent czuwa nad prawidłowym wykorzystaniem nieruchomości przekazanej uczelni – zapewniał wiceprezydent. – PWSZ będzie mógł sprzedać bądź zamienić daną działkę, jedynie za zgodą Rady Miasta. W żaden sposób nie tracimy kontroli nad tym terenem. Chodzi natomiast o to, aby w końcu zaczęło się tam coś dziać.
Zmianę planu zagospodarowania przestrzennego na zlecenie miasta przygotował warszawski zespół prof. Marka Budzyńskiego. Jego ideą było twórcze dokończenie jeszcze przedwojennego założenia, jakim jest osiedle Dyrekcja. Zdaniem profesora, jeśli uda się je zrealizować, to chełmska Dyrekcja w środowisku nie tylko polskich architektów ponownie odżyje jako znakomity przykład modernistycznych rozwiązań.
Zaniepokojenie radnego Eugeniusza Wilkowskiego wzbudził fakt, że aż 75 proc. terenu w rejonie ul. Batorego ma być przeznaczone na inne cele niż edukacyjne