Klonom zaszkodziła sól, którą zimą sypano chodniki?
Uroczyście i reprezentacyjnie od święta, miło i estetycznie na co dzień – tak zaaranżowano otoczenie Pomnika Niepodległości w Chełmie. Ozdobą były dwa dorodne klony, wkomponowane w parkowe ławeczki. Były, bo uschły.
– Jest lato, a zamiast bujnej zieleni mamy sterczące suche gałęzie. W dodatku wszyscy traktują to miejsce jak popielniczkę, a martwe kikuty są regularnie „podlewane” przez psy – tak otoczenie Pomnika Niepodległości w Chełmie opisuje pani Kasia. – To reprezentacyjne miejsce miasta, więc powinno być ładne i zadbane. Kilka tygodni temu wreszcie zmyto bruk, ale nadal stan pl. Łuczkowskiego pozostawia wiele do życzenia.
Jeszcze niedawno były plany, aby centralny plac Chełma zrewitalizować, ale nic z tego nie wyszło. Jak tłumaczą miejscy urzędnicy, zabrakło środków na wkład własny projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego.
Jak długo martwe drzewa będą straszyć mieszkańców i turystów?
– 21 czerwca 2019 r. wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew – informuje Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm. – 1 lipca konserwator wydał zgodę na usunięcie pod warunkiem zastąpienia ich nowymi nasadzeniami.
Dlaczego klony na pl. Łuczkowskiego uschły?
– Myślę, że na pewno nie pomogły im hałdy śniegu z solą zgarniane na drzewa z chodników – uważa pan Mariusz, który na placu prowadzi swój mały biznes.
– Przy śnieżnych zimach bardzo niekorzystny wpływ na miejskie drzewa ma powszechne składowanie zanieczyszczonego solanką śniegu w miejscu gdzie rosną. Uwalniana do wierzchniej warstwy gleby solanka zawiera nie tylko jony sodu i chloru, ale powstają tam węglany i wodorowęglany – tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego dr hab. Jacek Borowski. – Oprócz ograniczania soli można przy pniach stosować np. specjalne osłony – radzi.
Uschnięte drzewka zostaną zastąpione nowymi na jesieni. Zgodnie z zaleceniami konserwatora, będą to drzewa z gatunków dąb szypułkowy, klon jawor lub dąb czerwony.
W imieniu magistratu za utrzymanie zieleni i oczyszczanie terenu miasta odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.