Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

26 lipca 2019 r.
8:10

Michał Rola-Żymierski nie jest już honorowym obywatelem Chełma. "Zamykamy tę kartę historii i piszemy nową"

Delegacja Chełma u Michała Roli-Żymierskiego. 1984 rok
Delegacja Chełma u Michała Roli-Żymierskiego. 1984 rok (fot. Chełmska Biblioteka Cyfrowa)

W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – Rada Miasta potępiła PKWN i odebrała honorowe obywatelstwo Michałowi Roli-Żymierskiemu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rada Miasta Chełm uznając, iż przez wiele lat zakłamywano historię przypisując Miastu Chełm miejsce ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a także dobro Miasta Chełm i wszystkich jego mieszkańców przedstawia ocenę systemu komunistycznego w Polsce – czytamy w treści uchwały.

– W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – napisał na Twitterze zaraz po głosowaniu prezydent Chełma Jakub Banaszek.

75 lat temu, 22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że w Chełmie powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, de facto rząd tymczasowy, który miał zalegalizować komunistyczne władze na terytorium Polski. Pierwszym wydanym dokumentem był manifest - Manifest Lipcowy, który został podpisany i zatwierdzony przez Józefa Stalina w Moskwie. Dzięki badaniom historyków wiemy, że członkowie komitetu w Chełmie długo nie zabawili, zaś sam manifest wydrukowano w Moskwie. Ale przez lata propaganda zrobiła swoje.

W czasach PRL 22 lipca był najważniejszym świętem państwowym, znanym z pochodów, masówek i… festynów, na których można było kupić niedostępne w sklepach artykuły, takie jak piwo czy czeskie trampki.

W drugim głosowaniu, Rada Miasta Chełm pozbawiła Honorowego Obywatelstwa Miasta Marszałka Polski Michała Rolę-Żymierskiego, dowódcy Armii Ludowej, współpracownika NKWD, członka Komisji Wojskowej Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, prezesa Zarządu Głównego i następnie Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

– Michał Żymierski, właściwie Michał Łyżwiński, ps. Rola, brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Jeszcze w 1944 r. na Zamku Lubelskim uwięzionych zostało kilka tysięcy żołnierzy AK. Do kwietnia 1945 r. wykonano tam ok. 100 wyroków śmierci, które w większości podpisywał Rola-Żymierski. Był współautorem i realizatorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK. Szacuje się, że w akcjach przeciwko AK zginęło ponad 8 tys. ludzi. Rola-Żymierski był też jednym z realizatorów polityki Józefa Stalina względem Polski. Jako jeden z członków PKWN podpisał w lipcu 1944 r. sowieckie warunki względem polskiej granicy. Jest też jednym z sygnatariuszy Manifestu lipcowego PKWN z 22 lipca 1944 r., który uważa się za początek podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu i utworzenie polskiego reżimu komunistycznego uznawanego za zbrodniczy. Stąd zasadnym jest pozbawienie Michała Roli-Żymierskiego honorowego obywatelstwa Miasta Chełm – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Michał Rola-Żymierski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela w czasie Stanu Wojennego 27 kwietnia 1982 roku. W dwa lata później w warszawskim mieszkaniu marszałka gościła delegacja chełmskich władz, która wręczyła mu okolicznościowy medal.

To nie pierwszy raz, gdy chciano pozbawić Michała Rolę-Żymierskiego honorowego obywatelstwa. W 2010 roku, gdy prezydentem Chełma była Agata Fisz i rządziła w radzie koalicja Postaw na Chełm, Rozwój i Demokracja i Polskiego Stronnictwa Ludowego, grupa kombatantów zwróciła się z podobnym wnioskiem. Ale wtedy pomysł przepadł.

Co ciekawe, nie istnieje lista, czy zestawienie wszystkich, którzy zostali wyróżnieni tytułem Honorowy Obywatel Chełma, ale nam udało się zebrać kilka dat i nazwisk:

* 17 czerwca 1925 roku honorowe obywatelstwo Chełma otrzymał marszałek Józef Piłsudski

* 1938 rok - Drugi Pułk Artylerii Ciężkiej

* 1998 rok - Irena Siemaszko, kierująca polską szkołą podstawową w Barskunach na Litwie, dr Marek Pieńkowski, właściciel klinik medycznych w Stanach Zjednoczonych i majątku Suchekownaty, Edmundas Pupinis, mer rejonu Utena na Litwie, Władimir Iwanowicz Bojko, mer miasta Kowel na Ukrainie, Rien Van Dijk, przewodniczący Holenderskiej Fundacji Pomocy dla Polski, Jenny G. Sleurink-Rabbinge, burmistrz miasta Middelharnis w Holandii, Michel Le Goff, mer miasta Morlaix we Francji i Victor Ashe, burmistrz miasta Knoxville w USA

* 2008 rok - Zofia Książek, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Czarnieckiego w Chełmie

* 2009 rok - ks. infułat Kazimierz Bownik, dziekan Kapituły Kolegiackiej Chełmskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty