Dobre miejsce Rejowca Fabrycznego w rankingu "Rzeczpospolitej”. Miasto znalazło się na 12 pozycji. Doceniono je za rozwój i działania dla mieszkańców. Z kolei gmina Ruda-Huta w rankingu Związku Powiatów Polskich zajęła pierwsze miejsce. Za inwestycje m.in. w solary.
Z kolei w rankingu gmin najlepiej wykorzystujących pieniądze Unii Europejskiej Rejowiec Fabryczny zajął 25 miejsce w kraju. – Sukces odnosimy dzięki pracy zespołowej i konsekwencji – mówi burmistrz miasta Stanisław Bodys. – To wyróżnienie to zasługa mieszkańców, urzędników, radnych i władz miasta.
Jak twierdzi burmistrz, na potrzebach mieszkańców nie wolno oszczędzać szczególnie, gdy do wykorzystania są dotacje unijne. Miasto postawiło więc na inwestycje w edukację, ochronę środowiska, drogi i chodniki oraz obiekty sportowe. Te wszystkie zabiegi doceniają mieszkający w miasteczku ludzie.
– Widać, że miasto przez ostatnie lata rozwinęło się i wypiękniało – mówi pan Władysław. – Widać też, że pieniądze nie są przejadane, tylko robi się za nie coś konkretnego dla mieszkańców.
Rejowiec Fabryczny, to nie jedyny samorząd, który dobrze wypada w rankingach. Sukcesami na tym polu może pochwalić się także gmina Ruda-Huta. Najbardziej spektakularne osiągnięcie, to pierwsze miejsce w rankingu Związku Powiatów Polskich za działania związane z energią odnawialną. – Pracując na co dzień, nie myślimy o miejscach w rankingach i zestawieniach – mówi Kazimierz Smal, wójt gminy. – Niemniej jednak takie wyróżnienia bardzo cieszą.
Pierwsze miejsce to w dużej mierze zasługa zakrojonego na szeroką skalę projektu dotyczącego montażu kolektorów solarnych. Unia dała na to ponad cztery miliony.
W gminie zestawy solarów pojawiły się na dachach ponad pół tysiąca obiektów: prywatnych domów i budynków użyteczności publicznej. Wykorzystano łącznie 1287 sztuk kolektorów. Mieszkańcy bardzo chwalą sobie to rozwiązanie.
– Teraz prawie przez cały rok mamy za darmo ciepłą wodę – mówi pani Urszula z Rudy. – To duża oszczędność. Gdybyśmy chcieli sami założyć solary i za nie w całości zapłacić, na pewno byłby to za duży wydatek. A tak dorzuciliśmy tylko dwa tysiące i to jeszcze potem gmina nam kilkaset złotych oddała.
Instalację w gminie solarów doceniła też Polska Liga Mistrzów Energii Odnawialnej. W swoim rankingu umieściła gminę Ruda-Huta na drugim miejscu w kraju. A we wspomnianym już rankingu "Rzeczpospolitej” gmina zajęła 88 miejsce. W swojej kategorii w pierwszej setce była jedną z dziewięciu gmin z Lubelszczyzny, zaś z powiatu chełmskiego, jedyną.