To ostatnie chwile dla blisko 500 absolwentów podstawówek, którzy dokonują właśnie dokonują wyboru szkoły średniej. Już w najbliższy wtorek ogłoszone zostaną listy przyjętych, a w przypadku liceów składy klas sprofilowanych. Sprawdziliśmy jakim dorobkiem absolwent podstawówki musi się wykazać, aby się do wymarzonej klasy dostać.
- W Chełmie w szkołach średnich czeka 1250 miejsc. Należy jednak podkreślić, że liczba miejsc uwzględnia również absolwentów szkół podstawowych z terenu powiatu, tj. ze szkół gminnych, dlatego też liczba miejsc jest większa od liczby absolwentów szkół podległych miastu – mówi odpowiedzialna za oświatę Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma.
W Chełmie podstawówki ukończyło w dziewięciu szkołach dokładnie 470 absolwentów. Wszyscy podeszli do egzaminu ósmoklasisty – tylko w Szkole Podstawowej nr 5 była jedna osoba zwolniona.
Egzamin wypadł bardzo dobrze – dodając dla porównania dane z całego województwa lubelskiego - 60,08 proc. i miasta Lublina - 65,71 proc., chełmskie szkoły uzyskały (średnie egzaminu wszystkie przedmioty):
Szkoła Podstawowa nr 5 – 59,29 proc.,
SP 11 -58,82 proc.,
SP ZSP 3 -57,52 proc.,
SP 4 - 57,47 proc.,
SP 7 – 53,16 proc.,
SP 8 – 52,67 proc.,
SP – 52,43 proc.,
SP 2 – 52,04 proc.,
Każdy z absolwentów podstawówki, składa teraz dokumenty do wybranej przed siebie szkoły średnie. Musi jednak wziąć pd uwagę zgromadzony przez siebie dorobek punktowy – poszczególne szkoły ustanowiły bowiem progi punktowe. Warto je znać. I tak, żeby myśleć o nauce w dwóch od lat rywalizujących ze sobą liceach, czyli I LO im. St. Czarnieckiego i II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie, trzeba mieć minimum - 125 punktów; Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych określił progi na 105 punktów w wchodzącym w jego skład III Liceum Ogólnokształcącym i Technikum; w IV Liceum Ogólnokształcącymi minimum określono na 95 punktów.
Warto podkreślić, że na wniosek dyrektorów szkół – a odbyła się nawet na ten temat narada w chełmskim magistracie - na etapie procesu symulacji rekrutacji do klas I ponadpodstawowych, wprowadzono - w liceach i technikach - z wyjątkiem szkół branżowych - obniżenie progów punktowych o 5 punktów.
Progi punktowe w Zespole Szkół Technicznych zróżnicowano ze względu na specjalności. I tak - technik programista, informatyk - 115 pkt, technik grafiki i poligrafii cyfrowej mechatronik - 105 pkt, technik pojazdów samochodowych -95 pkt, technik elektryk, elektronik - 85 pkt, technik mechanik - 75 pkt.
Podobnie w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Próg dla specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych i technik usług fryzjerskich określono na 70 pkt, technik hotelarstwa – 70 pkt.
W szkołach branżowych I stopnia kucharz/cukiernik – 30 pkt. W branżowej szkole II stopnia, klasa technik żywienia i usług gastronomicznych/ technik technologii żywności – 30 pkt.
W chełmskim Zespól Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, technik budownictwa/technik robót wykończeniowych w budownictwie/technik inżynierii sanitarnej próg – 65 pkt, technik architektury krajobrazu/technik geodeta – 65 pkt.
W branżowej szkole I stopnia, klasa monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, murarz - tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych - 30 pkt.
W branżowej szkole II stopnia technik robót wykończeniowych w budownictwie – 30 pkt.
Z kolei w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych progi wyglądają następująco: elektromechanik pojazdów samochodowych – 30 punktów, mechanik pojazdów samochodowych – 30 pkt. technik pojazdów samochodowych - 30 pkt.
Już w najbliższy wtorek, tj. 11 sierpnia, ogłoszone zostaną listy przyjętych, a w przypadku liceów składy klas sprofilowanych.