Od poniedziałku trwa plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2016. Reprezentujący Polskę monumentalny dąb Bolko z Hniszowa (pow. chełmski) do soboty, do godziny 20.45 zebrał już 5796 głosów
Z tym dorobkiem Bolko aktualnie zajmuje trzecie miejsce za „Tysiącletnią lipą z Czech” i „Najstarszym drzewem w węgierskim Bataszek”.
Konkurencja
Bolko występuje w plebiscycie jako zwycięzca ubiegłorocznej edycji krajowego konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. W finale znalazło się wówczas 16 spośród 115 drzew zgłoszonych z całej Polski. Przyznana Bolkowi statuetka Drzewo Roku 2015 trafiła do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu.
- Do europejskiego plebiscytu poza naszym Bolkiem zostały zgłoszone drzewa z Belgii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Anglii, Irlandii, Północnej Irlandii, Szkocji, Walii, Estonii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Węgier - wylicza mówi Paweł Maśluch z Urzędu Gminy Ruda Huta. - Internauci oddają swoje głosy od poniedziałku. Był moment, że Bolko był już na pierwszym miejscu. Robimy wszystko, aby je odzyskał i do końca utrzymał. Nasz dąb na to zasługuje.
Bolkowanie
W obiegowej opinii ponad 1000-letni dąb Bolko z Hniszowa według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego.
To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 roku. Gwoli sprawiedliwości dendrolodzy wiek tego drzewa lokują w granicach 400-800 lat. Tak czy inaczej pomnikowe drzewo dzięki swoim imponującym rozmiarom od dawna stanowi niebywałą atrakcję turystyczną. Szczególnie w swoje sierpniowe imieniny, kiedy to w jego cieniu gmina organizuje swoją sztandarową imprezę zwaną Bolkowaniem.
874 w obwodzie
Właśnie ubiegłoroczne Bolkowanie było też okazją do przeprowadzenia wstępnych pomiarów drzewa. Zadania tego podjął się Grzegorz Fajge, geodeta z Włodawy.
- Dotychczasowe wymiary Bolka pochodziły z różnych przekazów i żaden z nich nie był udokumentowany - mówi Grzegorz Fajge. - Uszczegółowiłem je jesienią za pomocą sprzętu laserowego. Dzięki temu już wiemy, że dąb Bolko ma w obwodzie 874 cm, jego wysokość to 25,2 m, a rzut korony sięga 34 m. Te pomiary trzeba będzie powtarzać, gdyż Bolko wciąż rośnie.
W sierpniowym mierzeniu Bolka panu Grzegorzowi pomagała królewska para, czyli Bolesław Chrobry wraz z drugą swoją żoną, nieznaną z imienia księżniczką węgierską. W role te wcielili się Marcin Nawrocki i Paulina Dąbrowska. Oboje mieszkają w Rudzie Hucie i studiują w Chełmie.
- Już po raz drugi przywdzialiśmy królewskie szaty, aby pokłonić się Bolkowi - mówi Marcin Nawrocki. - Dla nas, patriotów naszej małej ojczyzny to wielki zaszczyt. Nawet jeśli po studiach przyjdzie nam szukać pracy daleko od domu, to przecież na imieniny Bolka zawsze będziemy mogli przyjechać. W końcu bycie królem do czegoś zobowiązuje.
Tajne głosowanie
Głosować na Bolka można na stronach www.treeoftheyear.org lub www.dabbolko.pl. Czas: do 29 lutego. W ostatnim tygodniu (od 23 do 29 lutego) głosowanie będzie tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie będzie widoczna aktualna liczba głosów.
Wyniki mają być opublikowane na stronie konkursu Europejskie Drzewo Roku 7 marca, po czym zwycięzca zostanie uroczyście uhonorowany 20 kwietnia w Brukseli. Jedna osoba może zagłosować tylko raz używając swojego adresu e-mail. Głosy wysłane z tymczasowych adresów e-mail są niedozwolone i zostaną usunięte. Poza dębami do konkursu został zgłoszony też grab, wierzba, jodła, jesion, reliktowa sosna, jabłoń i platan
- Mam nadzieję, że wspólne zaangażowanie wielu osób przyniesie naszemu Bolkowi zwycięstwo - mówi Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta. - Z gminy rozsyłamy w tej sprawie wici we wszelkie możliwe strony. Nasz dąb już odniósł sukces w krajowym plebiscycie i jestem przekonany, że ma szansę powtórzyć go również w europejskim wymiarze.
Między innymi do propagowania plebiscytu zobowiązali się rzecznicy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Izby Celnej w Białej Podlaskiej. W końcu Bolko rośnie nad samym Bugiem, czyli w strefie nadgranicznej.
Konkurs
Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Chodzi przede wszystkim o drzewa, które stały się integralną częścią społeczności. W ubiegłym roku zwyciężył dąb rosnący na boisku piłkarskim w Estonii. W Polsce ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.
Bolko
Szypułkowy dąb Bolko jest pomnikiem przyrody chronionym od 1959 roku.
Rośnie na terenie pofolwarcznego parku. Jego wymiary stawiają go wśród największych dębów w kraju. Po naszej stronie Wisły nie ma sobie równych. Ze względu na wiek i rozłożystość wymaga bieżących zabiegów konserwatorskich oraz stabilizacyjnych