Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 sierpnia 2024 r.
15:32

Jarmark jak za dawnych lat

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

W Pawłowie w gminie Rejowiec Fabryczny odbyła się XXII edycja Jarmarku Pawłowskiego - Ginące Zawody. W programie nie zabrakło kiermaszu twórczości ludowej, degustacji regionalnych potraw oraz występów zespołów folklorystycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmark Pawłowski na przestrzeni lat nie tylko stał się sztandarową imprezą gminy Rejowiec, ale również wpisał się na kulturalną mapę Lubelszczyzny. Co roku przyciąga tłumy turystów, pasjonatów i miłośników sztuki ludowej i rękodzieła. W niedzielę ponad 140 wystawców zaprezentowało bogaty asortyment twórczości ludowej, nie zabrakło drewnianych kwiatów, wyposażenia kuchni, biżuterii, obrazów, wyrobów z gliny, porcelany czy zabawek. Sporo miejsca organizatorzy zarezerwowali na tradycyjną kuchnię : chleb na zakwasie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających tegoroczny jarmark, podobnie jak pierogi, chłodnik czy pajda chleba ze smalcem i ogórkiem.
- Wystarczy tu pobuszować przez chwilę i można przenieść się w czasie, klocki z drewna, układanki, motylki na patyku, drewniane fujarki, lalki szmacianki czy skarpetki robione na drutach, to wspomnienie dzieciństwa i czasów, które wspominam z wielkim sentymentem. Mój dziadek był szewcem, miał zdolności manualne, jak byłam małą dziewczynką zrobił mi drewniane łóżeczko dla lalki, a babcia uszyła do niego pościel. Jak zobaczyłam drewniane łóżeczko bardzo podobne do tego co dostałam od dziadków bardzo się wzruszyłam- mówiła pani Małgorzata Grzyb.


Na Pawłowskim rynku zagościli kowale, rzeźbiarze, bednarze, tkaczki i garncarze. Koronczarki pięknie wyeksponowały swoje wyroby, zachęcając do zakupu, kto chciał mógł podejrzeć pracę pań, i zasięgnąć informacji jak rozpocząć przygodę z szydełkiem.
Rodzina Grzywnów jako jedyna w Polsce zajmuje się wykonywaniem kwiatów i kompozycji kwiatowych z łyka czyli wióra osikowego. Wszystkie elementy drewnianego dzieła pani Anna wraz z mężem wykonuje ręcznie.
- Dawniej kwiaty z drewna wiła moja mama, nauczyła ją moja babcia. Praca przy takiego rodzaju kwiatach jest ciężka, trzeba wzór zrobić ręcznie, wystrugać nóżkę. Wszystko musi być dostosowane do wycinanego drewna, jest różnica w wycince łyki. Po wycięciu farbi sie ją w temperaturze 100 stopni. Następnie układa kwiaty. Po wyschnięciu okłada się bibułką. W końcowym etapie montuje się gotowe kwiaty na gałązki. Tak powstaje bukiet lub kompozycje kwiatowe- mówiła Anna Grzywna, twórca ludowy.
Pawłowianka-  Stara Bednarnia produkuje drewniane beczki od 1996 roku. -W latach dziewięćdziesiątych, spółdzielnia, która działała w Pawłowie, zaprzestała działalności. Wtedy wraz z mężem podjeliśmy decyzję, że będziemy pracować przy produkcji beczek. Mąż pochodził z miejscowości Pawłów, teściowa pracowała przy produkcji wazonów, siwaków, gdyż w tamtym okresie spółdzielnia produkowała wyroby z gliny oraz wyroby bednarskie. I tak zajeliśmy się produkcją- mówiła Zofia Rzepecka.  
Jarmark to nie tylko możliwość zakupienia wyrobów ludowych, ale także możliwość podpatrzenia tajników zanikających rzemiosł. Każdy zainteresowany mógł obejrzeć narzędzia tj. kołowrotki, maszynę tkacką, piec kowalski czy żarna, które w dzisiejszych czasach można obejrzeć w muzeach lub zakurzonym strychu babci.
Na uczestników czekały również konkursy: XXII Konkurs Garncarski, na najatrakcyjniejszą prezentację wykonania dawnego zawodu, a także konkurs kulinarny " Tradycyjne Smaki Gminy Rejowiec Fabryczny" oraz liczne konkursy dla publiczności.
Atrakcją wieczoru będzie  koncert zespołu KOMBI Łosowski.

 
 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przystanek Biała Podlaska Wschodnia będzie uruchomiony w grudniu

Kilkuletni poślizg kolejowej inwestycji. Na przystanek przy uczelni trzeba poczekać

Z kilkuletnim poślizgiem kolejowa spółka rozlicza właśnie wielki remont na linii E20, który obejmował m.in. przebudowę stacji Biała Podlaska. Do końca tego roku pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w pobliżu Akademii Bialskiej.

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

W piątek policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili kontrolę prędkości w miejscowości Piotrowice. W trakcie tej kontroli trafili na szybko jadącego seata. Okazało się, że jego kierowca nigdy nie miał prawa jazdy.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

Dopiero wyszedł z więzienia, a już zaczął okradać stragany

Policjanci z lubelskiego komisariatu zatrzymali 61-letniego mężczyznę. Postawiono mu zarzuty kradzieży. Miał on jej dokonać w czwartek na jednym ze straganów na Starym Mieście.

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń

Wygrana Padwy Zamość w ostatnim sparingu

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń 33:21. Już w sobotę zamościanie zainaugurują nowy sezon w I lidze centralnej spotkaniem z E.Link Gwardią Koszalin.

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa

9 września 1939 roku Lublin padł ofiarą jednych z największych nalotów niemieckich. Zniszczone zostało ścisłe centrum miasta, a wśród poległych znalazł się znany poeta – Józef Czechowicz.

Na otwarcie turnieju w Sosnowcu, Polski Cukier Start Lublin przegrał z Anwilem aż 4:21

Polski Cukier Start Lublin przegrał trzy mecze podczas turnieju Lotto 3x3 Ligi w Sosnowcu

W weekend wystartowała trzecia edycja Lotto 3x3 Ligi. Turniej kwalifikacyjny był rozgrywany w Sosnowcu, ale Polski Cukier Start nie będzie miło wspominał tego występu. Lublinianie przegrali wszystkie trzy spotkania. Najlepsza okazała się Krajowa Grupa Spożywcza Arką Gdynia

Narkotykowa dziupla na LSM-ie. Sprawcy zatrzymani
LUBLIN

Narkotykowa dziupla na LSM-ie. Sprawcy zatrzymani

Trzy osoby w wieku od 22 do 29 lat zatrzymali policjanci z lubelskiego komisariatu. Podczas przeszukania mieszkania na lubelskim LSM-ie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 800 g mefedronu, przeszło 100 tabletek ekstazy i marihuanę.

Górnicy jadą do Warszawy na pikietę

Górnicy jadą do Warszawy na pikietę

Związkowcy z Bogdanki zapowiadają udział minimum 1500 osób na jutrzejszej pikiecie, 10 września, przed gmachem Ministerstwa Aktywów Państwowych w stolicy. Górnicy i energetycy chcą wymusić podjęcie decyzji dotyczących przyszłości kopalni i elektrowni działających w grupie Enea. W tle są także kwestie płacowe.

Wielki pościg na S8 i zatrzymanie dwóch złodziei
Ryki

Wielki pościg na S8 i zatrzymanie dwóch złodziei

Dzięki odegraniu scenki mężczyzna ukradł mieszkance Ryk biżuterię wartą 30 tysięcy złotych. Policjanci szybko ustalili potencjalnych sprawców. Kiedy próbowali ich zatrzymać ci nie zareagowali i uciekali przed radiowozem przy okazji próbując go zepchnąć z drogi.

Unia Krzywda zmarnowała piłkę meczową, czwarta wygrana LKS Milanów i reszta wyników bialskiej okręgówki

Unia Krzywda zmarnowała piłkę meczową, czwarta wygrana LKS Milanów i reszta wyników bialskiej okręgówki

LKS Milanów wywiózł komplet punktów z terenu LZS Sielczyk. Bezbramkowy remis Unii Krzywda i Sokoła Adamów. Po rezygnacji Janusza Całki z funkcji trenera Kujawiaka Stanin w następnej kolejce drużynę prowadził będzie Sławomir Kozłowski.

Eko-patrole w Straży Miejskiej. 23 projekty czekają na głosy
biała podlaska

Eko-patrole w Straży Miejskiej. 23 projekty czekają na głosy

Jest w czym wybierać. W budżecie obywatelskim można głosować aż na 23 propozycji od mieszkańców. Dwa pomysły są podobne i dotyczą „eko-patrolu” w Straży Miejskiej.

Wkrótce jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ruszyły zapisy

Wkrótce jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ruszyły zapisy

Trwają już zapisy na wydarzania XX edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki – największej cyklicznej imprezy, upowszechniającej naukę na Lubelszczyźnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku gospodarzem będzie Uniwersytet Medyczny.

W 5. kolejce Frasssati Fajsławice zdobył pierwszy komplet punktów w lidze

Frassati w końcu się przełamał, Astra i Włodawianka z piątymi wygranymi

Frassati Fajsławice lepszy od Hetmana Żółkiewka. Beniaminek Astra Leśniowice wygrał piąty mecz z rzędu. Włodawianka nie dała szans Sparcie Rejowiec Fabryczny.

Jakie kosze do segregacji odpadów wybrać?

Jakie kosze do segregacji odpadów wybrać?

Temat segregacji odpadów dotyczy osób prywatnych, firm i przedsiębiorstw. Jest wynikiem Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, której art. 23 ust. 1 informuje, że odpady muszą być zbierane w sposób selektywny. Przedsiębiorcy i osoby fizyczne zobowiązane są do segregacji odpadów, które dzięki temu mogą być powtórnie przetwarzane. Jak prawidłowo segregować opady? Jakie kosze do segregacji wybrać?

Dwie godziny i siedem zabranych praw jazdy. To wyniki wczorajszych kontroli łęczyńskiej drogówki
łęczna

Dwie godziny i siedem zabranych praw jazdy. To wyniki wczorajszych kontroli łęczyńskiej drogówki

Mandaty, punkty karne i zatrzymane prawa jazdy. To wczorajszy dzień siedmiu kierowców, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego wczoraj w miejscowości Jawidz. Rekordzista w terenie zabudowanym jechał 140 km/h.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty