Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

28 lipca 2024 r.
16:29

Jarmark Holeński - święto tradycji

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Raz w roku niewielka wieś Hola na terenie gminy Stary Brus w powiecie włodawskim, staje sie miejscem do którego zmierzają mieszkańcy z całej Lubelszczyzny. Od dwudziestu sześciu lat łączy nierozerwalnie wydarzenie kulturalne i religijne, które maja za zadanie ocalić od zapomnienia to co nadbużańskie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


26. Jarmark Holeński odbył się w niedzielę w Holi, wydarzenie jak co roku przyciągnęło tłumy turystów, ponad 250 wystawców prezentujących zróżnicowany asortyment sztuki ludowej. Wyroby garncarskie, kowalskie, drewniane, wiklinowe, potrawy regionalne, miody, wyroby z wosku, obrazy, kompozycje kwiatowe, porcelana a także starocia można było zakupić na tegorocznym Jarmarku Holeńskim. Dużym zainteresowaniem cieszyło się rękodzieło związane z haftem i szydełkowaniem. Można też było podziwiać wystawę Stanisława Baja " Rzeka Bug...". Spotkaniu towarzyszyły również warsztaty kowalskie i tkackie.


- Historia jarmarku wzięła się z opowieści, tutaj w Holi była karczma, w której odbywał się raz w roku jarmark konny. Moja żona znając te opowieści, wpadła na pomysł by stworzyć właśnie takie miejsce. Skoro raz w roku św. Antoni ma swoje święto w cerkwi, to trzeba to połączyć. I tak powstał Jarmark Holeński. Wydarzenie ma trzy piony: sztuka ludowa, rzemiosło artystyczne i promocja potraw regionalnych - mówił Tadeusz Karabowicz, organizator wydarzenia.


- Naszym regionalnym smaczkiem jest chłodniczek buraczkowy. Przygotowany z młodych buraczków, ugotowany, zblendowany z dodatkiem ogóreczka i rzodkieweczki- mówiła pani Magda z KGW Brusowianki.


Jarmark jest ściśle związany z z uroczystościami prawosławnymi, które odbyły się w holeńskiej cerkwi pw. św Antoniego w Holi , która jest najstarszą cerkwią diecezji lubelsko-chełmskiej. Przed południem odbyło się nabożeństwo ku czci patrona św. Antoniego Pieczerskiego. Mieszkańcy i goście mogli podziwiać piękno tradycyjnej liturgii oraz posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego.


- Jest nam niezmiernie miło, że możemy właśnie w tym dniu integrować się, bez różnicy stoimy ramię w ramię, katolik i prawosławny, bardziej wierzący, mniej wierzący. Dzisiejszy zsekularyzowany świat potrzebuje takiego świadectwa wiary- mówił do zgromadzonych w cerkwi wiernych abp Abel, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski.


Kiermaszowi towarzyszyły występy artystyczne, na scenie pojawiły się zespoły ludowe z całej Polski a także z Ukrainy i Białorusi.
Jarmark Holeński to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych powiatu włodawskiego, jest świętem poleskiej tradycji i obrzędowości. To także święto wytwórczości ludowej połączone z pięknym misterium obrządku prawosławnego.


- Jarmark Holeński zapoczątkował mój poprzednik, pan Konstanty Wnuczuk. Wydarzenie jest poleską tradycją obrzędową połączoną z misterium religijnym. Przepięknie tu jest - chwaliła wydarzenie Patrycja Zińczuk, wójt gminy Stary Brus.


Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Powiatu Włodawskiego, Gminy Stary Brus oraz Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czarna Pascha w Zgrzycie
22 września 2024, 19:00

Czarna Pascha w Zgrzycie

W najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się Czarna Pascha. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie black metalowe obrzędy z nowoczesną oprawą wizualną, oferując przez to unikalne doświadczenie muzyczne. Wystąpią: Batushka, Shadohm oraz Terrordome.

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej
22 września 2024, 18:00

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej

Dama polskiej piosenki, Grażyna Łobaszewska znana z takich przebojów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” wystąpi 22 września (niedziela) w Kultowej Klubokawiarni w nowej, intymnej odsłonie.

Ulica Łukasińskiego po przebudowie była już w ramach gwarancji naprawiana w kilku miejscach. Teraz będzie zamknięta na całej długości

Cała ulica zamknięta dla ruchu. Niedawno ją przebudowali, teraz naprawiają

Od dzisiaj (16 września) przez prawie miesiąc (do 12 października) będzie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. Wykonawca przebudowy ma ją naprawiać w ramach gwarancji.

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

”Do czwartku może się jeszcze dużo zmienić”. Z powodziami walczy spora część Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nie przeszkadza to jednak jednemu z biur podróży, aby wysyłać tam klientów na wycieczkę.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

W trakcie postępowania okazało się, że zaginione pieniądze zostały wpłacone na 14 lokat bankowych

Radcowie okradli KUL na 3 mln zł? Nie przyznają się do winy

Trójka radców prawnych została oskarżona o przywłaszczenie spadku, który miał otrzymać Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wyrok miał zapaść dzisiaj, sąd jednak zmienił zdanie.

Różne kolory flag - co oznaczają

Powódź: jak wzywać pomoc za pomocą flag lub kawałków materiału

Na razie nasz region pod względem hydrologicznym jest spokojny, ale strażacy w regionie non stop monitorują stan wód

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

W puławskim Ratuszu utworzone zostało dzisiaj miejsce zbiórki darów na rzecz poszkodowanych w powodziach na południu kraju. Potrzeba głównie żywności, wody butelkowanej i środków czystości.

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

W niedzielę, 15 września, mieszkańcy kilku ulic Opola Lubelskiego wzięli udział w wyborach uzupełniających do miejskiej rady. Frekwencja wyniosła prawie 23 proc. Najwięcej głosów spośród piątki zainteresowanych otrzymała kandydatka komitetu "Wspólna Gmina".

Łukasz Jabłoński od soboty jest nowym wiceprezesem zarządu w Motorze Lublin.

Łukasz Jabłoński, czyli w Motorze Lublin wiceprezes ds. wszelkich związanych z organizacją

W sobotę były sternik Korony Kielce Łukasz Jabłoński oficjalnie został wiceprezesem zarządu Motoru Lublin. W poniedziałek beniaminek PKO BP Ekstraklasy przedstawił nowego pracownika podczas konferencji prasowej.

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Stiuk to jeden z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich materiałów dekoracyjnych, który może dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jego unikalna struktura i estetyka sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Jednak, aby stiuk zachował swoje walory przez długi czas, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą właścicielom stiuku w jego pielęgnacji, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina
galeria

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina

W poniedziałek, 16 września odbyły się obchody 85. rocznicy walk w obronie Lublina, stoczonych z niemieckim najeźdźcą 16 i 17 września 1939 r. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji oddali hołd obrońcom Lublina i Ojczyzny z września 1939 r.

Ten owczarek to tzw. pies dualny. Był szkolony i do wykrywania wyrobów tytoniowych, i do wywęszenia pieniędzy

Wywęszy gotówkę w każdej skrytce

Był szkolony do wykrywania przemycanych papierosów, ale przeszedł jeszcze jeden specjalistyczny kurs. Teraz owczarek niemiecki, który wspiera funkcjonariuszy celnych z Zosina potrafi wywęszyć również gotówkę.

Ewakuacja mieszkańców zalanych domów

Powódź w Polsce. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej

Coraz więcej zalanych miast i miasteczek, zniszczonych domów, mostów, przełamanych zapór. W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na południu Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium