Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

28 lipca 2024 r.
16:29

Jarmark Holeński - święto tradycji

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Raz w roku niewielka wieś Hola na terenie gminy Stary Brus w powiecie włodawskim, staje sie miejscem do którego zmierzają mieszkańcy z całej Lubelszczyzny. Od dwudziestu sześciu lat łączy nierozerwalnie wydarzenie kulturalne i religijne, które maja za zadanie ocalić od zapomnienia to co nadbużańskie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


26. Jarmark Holeński odbył się w niedzielę w Holi, wydarzenie jak co roku przyciągnęło tłumy turystów, ponad 250 wystawców prezentujących zróżnicowany asortyment sztuki ludowej. Wyroby garncarskie, kowalskie, drewniane, wiklinowe, potrawy regionalne, miody, wyroby z wosku, obrazy, kompozycje kwiatowe, porcelana a także starocia można było zakupić na tegorocznym Jarmarku Holeńskim. Dużym zainteresowaniem cieszyło się rękodzieło związane z haftem i szydełkowaniem. Można też było podziwiać wystawę Stanisława Baja " Rzeka Bug...". Spotkaniu towarzyszyły również warsztaty kowalskie i tkackie.


- Historia jarmarku wzięła się z opowieści, tutaj w Holi była karczma, w której odbywał się raz w roku jarmark konny. Moja żona znając te opowieści, wpadła na pomysł by stworzyć właśnie takie miejsce. Skoro raz w roku św. Antoni ma swoje święto w cerkwi, to trzeba to połączyć. I tak powstał Jarmark Holeński. Wydarzenie ma trzy piony: sztuka ludowa, rzemiosło artystyczne i promocja potraw regionalnych - mówił Tadeusz Karabowicz, organizator wydarzenia.


- Naszym regionalnym smaczkiem jest chłodniczek buraczkowy. Przygotowany z młodych buraczków, ugotowany, zblendowany z dodatkiem ogóreczka i rzodkieweczki- mówiła pani Magda z KGW Brusowianki.


Jarmark jest ściśle związany z z uroczystościami prawosławnymi, które odbyły się w holeńskiej cerkwi pw. św Antoniego w Holi , która jest najstarszą cerkwią diecezji lubelsko-chełmskiej. Przed południem odbyło się nabożeństwo ku czci patrona św. Antoniego Pieczerskiego. Mieszkańcy i goście mogli podziwiać piękno tradycyjnej liturgii oraz posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego.


- Jest nam niezmiernie miło, że możemy właśnie w tym dniu integrować się, bez różnicy stoimy ramię w ramię, katolik i prawosławny, bardziej wierzący, mniej wierzący. Dzisiejszy zsekularyzowany świat potrzebuje takiego świadectwa wiary- mówił do zgromadzonych w cerkwi wiernych abp Abel, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski.


Kiermaszowi towarzyszyły występy artystyczne, na scenie pojawiły się zespoły ludowe z całej Polski a także z Ukrainy i Białorusi.
Jarmark Holeński to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych powiatu włodawskiego, jest świętem poleskiej tradycji i obrzędowości. To także święto wytwórczości ludowej połączone z pięknym misterium obrządku prawosławnego.


- Jarmark Holeński zapoczątkował mój poprzednik, pan Konstanty Wnuczuk. Wydarzenie jest poleską tradycją obrzędową połączoną z misterium religijnym. Przepięknie tu jest - chwaliła wydarzenie Patrycja Zińczuk, wójt gminy Stary Brus.


Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Powiatu Włodawskiego, Gminy Stary Brus oraz Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weekend ze Sceną Komedii
teatr
10 stycznia 2025, 19:00

Weekend ze Sceną Komedii

Kolejki do lekarzy specjalistów są długie, kto był ten wie ale czy można się z tego śmiać? A z kultowych filmów? Odpowiedzi na te spróbuje udzielić Scena Komedii w Lublinie, która zaprasza na weekend z przedstawieniem pt. „Znachor”.

Adoptuj psiaka z lubelskiego schroniska i znajdź przyjaciela na lata
ZDJĘCIA
galeria

Adoptuj psiaka z lubelskiego schroniska i znajdź przyjaciela na lata

Każdy ma prawo do miłości. Nawet bezdomne psiaki. Obecnie w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt na kochający dom czeka 125 psów.

Wielka „Gala karnawałowa” w Filharmonii Lubelskiej
11 stycznia 2025, 18:00

Wielka „Gala karnawałowa” w Filharmonii Lubelskiej

W sobotni wieczór (11 stycznia) Filharmonia Lubelska zaprasza na wyjątkowy koncert, który przywoła nie tylko operowe arcydzieła, ale także pełne humoru operetki. W programie znajdą się słynne arie oraz duety w wykonaniu wybitnych solistów: Joanny Woś (sopran) i Rafała Bartmińskiego (tenor), a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Co zrobić z choinką po świętach? Każda z nich może zyskać teraz nowe życie

Co zrobić z choinką po świętach? Każda z nich może zyskać teraz nowe życie

Rozpoczęła się poświąteczna zbiórka choinek w donicach. Już wkrótce mogą one wzbogacić miejską zieleń.

Legendarny głos Lombardu. Małgorzata Ostrowska wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.
koncert
20 stycznia 2025, 19:00

Legendarny głos Lombardu. Małgorzata Ostrowska wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.

W roku ubiegłym wydała płytę o znamiennym tytule – „Legenda”. Artystka powraca z nowymi piosenkami i odświeżonym brzemieniem. Małgorzata Ostrowska za sprawą swojego elektryzującego głosu i niezwykłego wizerunku, zapisała się jako jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej muzyki lat 80-tych. Już 20 stycznia (poniedziałek) artystka wystąpi w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Kierowca BMW uderzył wczoraj w sygnalizację świetlną. Wszystko przez złe warunki pogodowe i niedostosowanie prędkości

Na drogach znowu będzie ślisko. O tym, że warto zwolnić przekonał się 18-letni kierowca

Przed nami kolejna, niebezpieczna noc. Uważać powinni kierowcy, a także piesi.

Wojewoda podsumował pracowity rok
galeria

Wojewoda podsumował pracowity rok

Walka z wścieklizną, bezpieczeństwo, decyzje ZRID, polityka senioralna, problemy w rolnictwie i krótszy czas oczekiwania na paszport – wojewoda lubelski podkreśla, że miniony rok był dla województwa czasem intensywnym, jednak władze nie zwalniają tempa i przygotowują się do dalszych działań.

Kierował autobusem mimo zakazu

Kierował autobusem mimo zakazu

Za szybko i z aktywnym zakazem prowadzenia. Kierowcy autobusu grozi nawet kilka lat odsiadki.

Po latach oczekiwań i obaw o przyszłość inwestycji, wykonawca rozpoczął prace nad budową HUB-u Logistycznego. Ma być gotowy do 2026 roku.

„Lepiej późno niż wcale”. Ruszyła budowa zapowiadanego HUB-u Logistycznego

Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego. Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

SCM Business, Fundacja Rinata Achmetowa i klub piłkarski Szachtar przeznaczyły już 9 miliardów hrywien na pomoc krajowi, wojsku i ludności cywilnej w ciągu prawie 33 miesięcy inwazji na pełną skalę. Główne obszary pomocy to wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc humanitarna dla ludności cywilnej, wsparcie społeczności, projekty charytatywne, rzecznicze i obrońcy Mariupola.

Oranżeria

Wcześniej dyskryminacyjna karta odebrała szansę na miliony złotych. Co teraz poszło nie tak?

Wcześniej przeszkodą była Samorządowa Karta Praw Rodzin, a teraz błędy formalne we wniosku do Ministerstwa Kultury. Oranżeria w Radzyniu Podlaskim nie dostanie milionów złotych na remont.

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Dwa pojazdy zderzyły się w miejscowości Wysokie. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w audi jadące drogą krajową.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium