Hrebenne. W czasie kontroli rejsowego autobusu ze Lwowa do Wilna polscy celnicy w jednym z bagaży znaleźli okazy koralowców figurujących na liście gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES).
– Zgodnie z postanowieniami Konwencji wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych znajdują się pod ochroną, a ich przewóz przez granicę wymaga odpowiedniego zezwolenia – mówi Marzena Siemieniu, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
– Litwin przyznał, że okazy należą do niego, ale nie miał niezbędnych w takiej sytuacji dokumentów. Wyjaśnił, że koralowce dostał od babci i nie wiedział, że nie można ich przewozić przez granicę.
Celnicy uznali, że Siergiej W. naruszył ustawę o ochronie przyrody i wszczęli wobec niego postępowanie karne. Za przewóz gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską bez wymaganych prawem dokumentów grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Skrót CITES to używana na całym świecie potoczna nazwa podpisanej 3 marca 1973 r. w Waszyngtonie Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Uczestniczy w niej już 175 państw, w tym również Polska.
Hrebenne to przejście graniczne między Polską a Ukrainą.