148 architektów z całego świata zgłosiło się do konkursu na opracowanie nowej koncepcji miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze Termin nadsyłania zgłoszeń minął w poniedziałek.
– Ewentualni uczestnicy przysłali deklaracje, że spełniają wymogi określone w konkursie i wykazują się doświadczeniem w zakresie wykonywania tego typu prac – wyjaśnia Kowalczyk. – W tym tygodniu spotkają się sędziowie sądu konkursowego. Będą weryfikowali wnioski. Wyłonią osoby, które staną do konkursu i będą mogły przygotować swoje projekty. Termin składania prac konkursowych to 20 maja.
Konkurs ogłosili w styczniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski wraz z Władysławem Bartoszewskim, pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego.
– Powinna zostać wyłoniona koncepcja, która pozwoli stworzyć miejsce o międzynarodowym znaczeniu, będące przestrzenią skupienia i refleksji nad historią. Chcemy, by miejsce to godnie upamiętniało ofiary masowej zbrodni, ukazując funkcję i historię obozu w Sobiborze w kontekście Holocaustu – powiedział minister Żuchowski ogłaszając konkurs.
Maksymalny planowany koszt realizacji pracy wyłonionej w konkursie nie może przekroczyć 10,5 mln zł brutto. Merytoryczny i finansowy udział w projekcie utworzenia muzeum zadeklarowały cztery kraje: Polska, Królestwo Niderlandów, Izrael i Republika Słowacka. Zwycięzca konkursu dostanie 25 tys. euro, zdobywca II miejsca – 15 tys. euro, III miejsca – 10 tys. euro.
Ślady wydarzeń, które w czasie wojny miały miejsce w Sobiborze, zostały prawie całkowicie usunięte przez Niemców – obóz został starty z powierzchni ziemi pod koniec 1943 r. W nowej formule mają zostać zabezpieczone dotychczasowe formy upamiętnienia i masowe groby, powstaną nowe trasy edukacyjne (m.in. Szlak Pamięci wyznaczający kluczowe miejsca na terenie obozu), budynek centrum dla zwiedzających, parkingi, oświetlenie i monitoring.