W nowym Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe. Jednocześnie zaangażowana firma urządza stałą wystawę.
Zwiedzający będą mogli ją obejrzeć prawdopodobnie już w końcu października.
– Z uwagi na pandemię nie przewidujemy uroczystego otwarcia nowego muzeum – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. – Będzie na to czas kiedy zostanie ukończona budowa symbolicznego muru stanowiącego część upamiętnienia ofiar sobiborskiego miejsca kaźni. Ten mur wyznaczy drogę, którą więźniowie pokonywali wprost do komór gazowych.
Również na przyszły rok zaplanowano odsłonięcie, zabezpieczenie i wyeksponowanie pozostałości tych komór. W ramach projektu upamiętnienia gotowa jest już polana mogił. Cały teren z prochami zamordowanych został przykryty geowłukniną i przysypany specjalnie dobranym białym żwirem. Uroczyste otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze przewidywane jest dopiero pod koniec przyszłego roku.
– Scenariusz stałej wystawy „SS–Sonderkommando Sobibor” przygotował zespół pracowników PMM, czyli dr Tomasz Kranz, dr hab. Dariusz Libionka i Krzysztof Banach. Ekspozycja ukazywać będzie dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar w szerokim kontekście działania aparatu eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i Europie. Z kolei autorem docelowego projektu jest warszawska spółka Kłaput Project.
Na wystawie eksponowanych będzie około 700 obiektów spośród ponad 11 tys. To efekt szeroko zakrojonych prac archeologicznych prowadzonych na terenie byłego obozu od 2001 r. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć zarówno przedmioty osobiste należące do ofiar, jak również artefakty związane z eksterminacją, elementy wyposażenia obozu oraz obozowej infrastruktury.
- Samo wykonawstwo stałej wystawy nasze muzeum powierzyło spółce Group AV – dodaje Stanek. – Zgodnie z przyjętą aranżacją centralną jej część będzie stanowiła gablota, w środku której umieszczone zostaną wydobyte z ziemi muzealia. Przestrzeń ekspozycji zostanie podzielona na poszczególne działy tematyczne opisujące powstanie, funkcjonowanie i likwidację niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.
Częścią nowego upamiętnienia po konsultacjach z zagranicznymi partnerami będą także znajdujące się już na terenie dawnego obozu kamienie przywołujące pamięć tych, którzy w nim zostali zamordowani.
Natomiast do tej pory nie zapadła jeszcze decyzja co do lokalizacji przejmującego w swoim wyrazie pomnika idącej na śmierć żydowskiej matki z dzieckiem, który wcześniej stał przed Polaną Mogił.
Memorandum w sprawie budowy muzeum i upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze podpisali przedstawiciele Polski, Słowacji, Holandii i Izraela. Kraje te reprezentowane przez Komitet Sterujący sfinansowały też prace koncepcyjne, projektowe i samą budowę.