Katarzyna Dobrakowska, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym została wybrana w skład Zarządu Krajowego Amnesty International.
Amnesty International to ogólnoświatowy ruch walczący o przestrzeganie praw człowieka na całym świecie. Działa w ponad 140 krajach i zrzesza ponad 1,5 miliona osób.
– Do Amnesty Interional może zapisać się każdy – mówi Katarzyna Dobrakowska. Ja to zrobiłam w 2014 r. Jako członek nabyłam prawo zakładania grup szkolnych lub lokalnych, z czego też skorzystałam. Nasza grupa liczy już 35 osób i 20 sympatyków.
Po zapisaniu się do AI pani Katarzyna brała udział w wielu szkoleniach. - Nikogo do niczego nie namawiamy, ani nie zmuszamy – mówi Dobrakowska. – Ograniczamy się do rozmów i tłumaczenia różnego rodzaju zjawisk społecznych z naszego punktu widzenia. Jeśli to, co mówimy komuś się nie podoba po prostu może nas nie słuchać.
Członkowie grupy prowadzili na pl. Łuczkowskiego akcję pod hasłem „SOS Europo”. Chodziło wtedy o narastający problem uchodźców. Niedługo potem wybuchł trwający do dziś kryzys emigracyjny, przed którym AI z dużym wyprzedzeniem przestrzegał.
Co zadecydowało o wyborze Dobrakowskiej do Zarządu Krajowego AI? – Myślę, że ci, którzy o tym zadecydowali docenili moje pojmowanie edukacji na rzecz tolerancji i wszystkiego, co się wiąże z prawami człowieka – mówi pani Katarzyna. Tego nie da się robić jedynie w ramach doraźnych programów. Ja opowiadam się za systemowymi rozwiązaniami, wplecionymi w procesy szkolnego nauczania.
Dobrakowska nie zna jeszcze dokładnie obowiązków, jakimi zostanie obarczona jako członek zarządu, ani za co będzie odpowiadała. Planuje już udział w kolejnych szkoleniach, zjazdach i spotkaniach. Nadal będzie też koordynowała szkolny projekt “Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”. I LO jest jedną z 17 szkół na świecie i pięciu w kraju, które uczestniczą w tym zadaniu.