Naczelnicy urzędów skarbowych odradzają szybkie składanie deklaracji podatkowych. Z reguły zawierają one najwięcej błędów.
Osoby, które złożyły tu swoje zeznania, zdaniem naczelnika, opierały się przede wszystkim na własnych wyliczeniach. - Trudno powiedzieć, czy nie będą one wymagały korekty - mówi. - Teraz możemy je tylko weryfikować pod względem formalnym.
Zdaniem Haliny Zagól, zastępcy naczelnika chełmskiego Urzędu Skarbowego, tak szybkie składanie zeznań nie jest pożądane. - Podatnik, żeby rzetelnie wypełnić zeznanie, powinien opierać się na informacji uzyskanej od swojego płatnika - mówi. - Teraz jest czas na gromadzenie dokumentów upoważniających do ulg. Na informacje o dochodach trzeba jednak spokojnie poczekać. Zakłady pracy na przesłanie PIT-11 mają czas do końca lutego.
Naczelnik Zagól z doświadczenia wie, że to właśnie osoby, które najwcześniej składają zeznania, najczęściej je korygują.
Jeżeli ktoś nie chce spotykać się z urzędnikiem twarzą w twarz może swojego PIT-a wrzucić do specjalnej skrzynki umieszczonej na zewnątrz budynku. Podobny sejf jest również w sali obsługi klienta. - Chodzi o to, by podatnik w dogodnym dla siebie czasie mógł dostarczyć nam swoje zeznanie - mówi Piotr Usowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie.
Wszystkie trzy urzędy skarbowe dysponują wystarczającą ilością formularzy i objaśnień. Pomocne w wypełnieniu PIT-ów mogą być również wzorce gotowych formularzy, umieszczone na tablicach ogłoszeń. Do dyspozycji podatników są też pracownicy fiskusa.
- Podobnie jak w latach ubiegłych obowiązują te same formularze - mówi Halina Zagól. - Istotnych zmian w nich nie ma. Ale są też nowe formularze. To PIT-36 L dla przedsiębiorców, którzy wybrali 19-proc. podatek liniowy oraz PIT-38 dla osób uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych.
Pracownicy urzędów skarbowych zwracają uwagę na baczne czytanie druków i objaśnień do nich. Radzą też, by przed dostarczeniem PIT-a do urzędu jeszcze raz dokładnie go przejrzeć i w razie konieczności uzupełnić. Często bowiem podatnicy zapominają np. o podpisaniu swoich zeznań. Ci, którzy zmienili adres zamieszkania, dowód osobisty, nazwisko, czy numer bankowego konta powinni pamiętać też o wypełnieniu formularza NIP aktualizacyjny.