Miasto zostało oddane pod opiekę Matkę Boskiej Chełmskiej. Mszy pontyfikalnej przewodniczyli arcybiskup Stanisław Budzik. Metropolita lubelski odebrał też klucz do bram Chełma.
We wrześniu 2020 przypada 255. rocznica pierwszej koronacji ikony Matki Boskiej Chełmskiej. Wtedy uroczystości towarzyszyło bicie dzwonów i wystrzały z 30 armat.
Po koronacji odśpiewano Te Deum Laudamus, po czym odbyła się procesja, w której ukoronowany obraz pod baldachimem i w blasku świec nieśli najznamienitsi ziemianie – co uwiecznił Rakowiecki na najstarszym sztychu przedstawiającym Chełm.
Po raz drugi kopię cudownego obrazu koronował w 1946 r. ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński.
W 1957 r. miała miejsce trzecia i ostatnia koronacja obrazu – dokonano jej po kradzieży wotów i sukienki.
Dlatego tegoroczne uroczystości na Górze Chełmskiej miały wyjątkowy wymiar. W sferze duchowej – podczas sumy pontyfikalnej odczytano akt zawierzenia miasta opiece Jezusowi i Matki Bożej Chełmskiej, której obraz ustawiono na ołtarzu odpustowym.
Wyjątkowość uroczystości podkreśliło także przekazanie przez włodarzy miasta – symbolicznego klucza do bram Chełma. To dzieło chełmian wykonane w laboratoriach szkoły zawodowej za pomocą najnowocześniejszych technologii symbolizuje połączenie tradycji i nowoczesności Chełma. Klucz trafił do rąk Arcybiskupa Stanisława Budzika.
Ale suma pontyfikalna, to tylko jedno z wydarzeń drugiego dnia dorocznego odpustu maryjnego na Górze Chełmskiej.
Na godzinę 16 zaplanowano nabożeństwo dla dzieci i młodzieży celebrowane przez biskupa Ryszarda Karpińskiego, w trakcie którego tradycyjnie były święcone tornistry i przybory szkolne. Uroczystości odpustowe zakończyła msza święta.