Rejowiec Fabryczny Mieszkańcy: Wyburzyć opuszczony i niszczejący dworzec kolejowy. Burmistrz przyjmuje ich stanowisko jako kierunek dla dalszych prac samorządu
Od lat opuszczony dawny dworzec PKP robi jak najgorsze wrażenie. W ostatnich latach miasto starało się go uratować. Sześć razy wystawiało go na sprzedaż bądź w dzierżawę. Zainteresowanych niestety nie było.
We wtorek zorganizowano tak zwane wysłuchanie publiczne, czyli spotkanie mieszkańców dotyczące pomysłów na wykorzystanie budynku dawnego dworca PKP. Zwołała je Fundacja Pole Dialogu.
- Przyszło około 80 osób – mówi Anna Łopaciuk z Urzędu Miasta Rejowiec Fabryczny. – Do końca dotrwało 60. Spośród nich 51 w specjalnej ankiecie opowiedziało się za wyburzeniem dworca.
Dominowało stanowisko, aby opuszczony dworzec po prostu zlikwidować. Ale padały też pomysły, by urządzić w nim na przykład halę targową, środowiskową świetlicę, czy centrum kultury. Te propozycje są trudne do realizacji z powodu braku pieniędzy na kosztowny remont.
- Temat wysłuchania publicznego został wybrany w wyniku konsultacji społecznych z mieszkańcami – mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. - Po czterech wcześniejszych spotkaniach jakie odbyły się z grupami mieszkańców wypracowaliśmy rekomendacje dotyczącą przyszłości budynku. Poznaliśmy także potrzeby mieszkańców.
Wszystkie wnioski ze spotkań przedstawiliśmy podczas wtorkowego wysłuchania publicznego.
Dzięki wyburzeniu dworca miasto zyskałoby atrakcyjną działkę do dowolnego zagospodarowania.
Przekazując burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miasta ostateczną rekomendację uczestnicy wysłuchania wyrazili opinię, że w miejscu wyburzonego dworca powinno się rozbudować parking, zaaranżować zieleń z małą architekturą oraz zainstalować monitoring.
- Będziemy się nad tym wszystkim zastanawiać – obiecuje Bodys. – Na pewno jednak nie wyburzymy z dworca z marszu. Jeśli zapadnie taka decyzja to zrobimy to w ramach unijnego programu rewitalizacji miast. Problem w tym, że na nabór wniosków musimy jeszcze poczekać.
Miasto zabiega za to o przejęcie od kolejarzy wpisanej w krajobraz Rejowca Fabrycznego wieży ciśnień oraz stojącego prostopadle do torów budynku mieszkalnego. W przeciwieństwie do dworca na zagospodarowanie tych obiektów mają konkretne i realne pomysły.