W chełmskich szkołach wyższych można znaleźć wolne miejsca na studia.
Wśród nowych specjalizacji na PWSZ znalazły się m.in. na kierunku elektrotechnika: automatyzacja i elektryfikacja kopalń, odnawialne źródła energii. Na filologii polskiej: animacja kultury, komunikacja biznesowa i zarządzanie biurem, edukacja regionalna. Z kolei na mechanice i budowie maszyn: mechanizacja górnictwa.
– Przyjęliśmy już 800 podań na wolnych tysiąc miejsc. Największym zainteresowaniem cieszy się elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn oraz budownictwo. Liczba chętnych jest porównywalna z zeszłym rokiem. Oznacza to, że zainteresowanie naszą uczelnią nie słabnie – mówi Wiesław Dziubiński, kierownik Działu Toku Studiów PWSZ.
Michał, aby studiować inżynierię lotniczą, przyjechał aż z Gdańska. – PWSZ to jedna z zaledwie dwóch uczelni w kraju, która kształci na kierunkach lotniczych – mówi Michał. – Moi koledzy już tu studiują. Wierzę, że z dyplomem inżyniera lotniczego na pewno znajdę dobrą pracę.
– Do tej pory swoje podania złożyło 60 osób. Zazwyczaj chętni zgłaszają się pod koniec sierpnia i we wrześniu. W kwestii nowego kierunku, czekamy na decyzję z ministerstwa. Wtedy rozpoczniemy rekrutację – mówi Agnieszka Dżaman, pracownik dziekanatu.
Wszyscy ci, którzy chcieliby rozpocząć studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, na złożenie dokumentów mają czas do 27 września. W rachubę wchodzą dwa kierunki językowe: filologia angielska i germańska.
W Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego trwa nabór na takie kierunki licencjackie, jak gospodarka przestrzenna, pielęgniarstwo, socjologia i zarządzanie. Rekrutacja będzie trwać do 30 września.
O uczniów zabiega także Medyczne Studium Zawodowe. Kształci ratowników medycznych, techników farmaceutycznych, usług kosmetycznych, elektroniki i informatyki medycznej oraz terapeutów zajęciowych i masażystów. Kandydaci na złożenie podań mają czas do 21 sierpnia. Wszystkich, którzy się na to zdecydują, będą jeszcze czekały rozmowy kwalifikacyjne.