Do końca przyszłego roku w centrum miasta ma pojawić się siedem podziemnych śmietników. Magistrat ogłosił właśnie przetarg na ich zaprojektowanie i montaż. – Ma być ekonomicznie, ekologicznie i estetycznie – zapowiadają urzędnicy.
Zamówienie jest częścią projektu dotyczącego budowy w Chełmie systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Inwestycja została dofinansowana kwotą ponad 6,5 mln zł z unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska.
W ramach inwestycji powstanie siedem śmietników podziemnych. W wybudowanych pod ziemią żelbetonowych zbiornikach będą umieszczane kontenery na pięć rodzajów odpadów: szkło, papier i tekturę, metale i tworzywa sztuczne, odpady biodegradowlane kuchenne oraz odpady zmieszane. Każdy z nich będzie miał oddzielny kiosk wrzutowy, a poszczególne stanowiska mają być otoczone chodnikiem z kostki brukowej.
Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, umieszczenie pojemników pod ziemią pozwoli na przechowywanie odpadów w niższych temperaturach, co ma ograniczyć wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów. Taki sposób magazynowania śmieci daje też możliwość uzyskania ich większej gęstości, co ma zmniejszyć częstotliwość wywozu nieczystości.
- Montaż podziemnych pojemników na odpady jest rozwiązaniem zarówno ekonomicznym i ekologicznym, jak też estetycznym – wyjaśnia Justyna Pietrzyk z gabinetu prezydenta Jakuba Banaszka. I dodaje: - Gniazda podziemne zlokalizowane zostaną docelowo w centrum i jego okolicach, w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców i przyjezdnych.
Takie śmietniki pojawią się więc w sąsiedztwie: Chełmskiego Parku Wodnego przy ul. Lubelskiej, dworca kolejowego, parku przy hotelu Kamena, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefania Czarnieckiego, placu Kupieckiego, cmentarza przy ul. Wojsławickiej oraz stadionu miejskiego.
79 pojemników półpodziemnych ma natomiast stanąć na terenie osiedli mieszkaniowych. W tym przypadku kontenery na poszczególne frakcje mają znajdować się częściowo pod ziemią i posiadać nadziemne otwory wrzutowe. W ramach tego samego zamówienia magistrat zamawia ponadto 500 betonowych koszy na odpady segregowane oraz 150 pojemników na odchody zwierzęce.
Chełmscy urzędnicy na oferty od firm zainteresowanych wykonaniem zamówienia czekają do 3 grudnia. Inwestycja powinna być gotowa do końca 2022 roku.