Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

3 listopada 2021 r.
6:37

Znikające oddziały w szpitalach, utrudniony dostęp do leczenia. "Planowe przyjęcia będą przesuwane"

72 3 A A
Szpital tymczasowy w Targach Lublin tylko częściowo wspomaga inne placówki medyczne w leczeniu zakażonych koronawirusem. Trafiają tu bowiem tylko osoby w stanie lekkim i średnim. Wczoraj było tu blisko 100 pacjentów
Szpital tymczasowy w Targach Lublin tylko częściowo wspomaga inne placówki medyczne w leczeniu zakażonych koronawirusem. Trafiają tu bowiem tylko osoby w stanie lekkim i średnim. Wczoraj było tu blisko 100 pacjentów (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Coraz więcej szpitalnych oddziałów w regionie jest przekształcana w covidowe, kosztem dostępu do leczenia pozostałych pacjentów. – Planowe przyjęcia będą przesuwane, bo nie ma innego wyjścia – przyznają dyrektorzy szpitali. Wszystko przez szybko rosnącą liczbę pacjentów z COVID-19 potrzebujących hospitalizacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W szpitalach w województwie lubelskim zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem jest już aż 1516 łóżek. Dodatkowo ponad 200 to zapas dla rosnącej wciąż liczby poważnie chorych pacjentów z COVID-19. Wczoraj w województwie lubelskim odnotowano 597 nowych zakażeń koronawirusem. Część z tych osób, jak mówią lekarze zwłaszcza niezaszczepieni, może za jakiś czas potrzebować pomocy w szpitalach. Cierpią na tym wszyscy pozostali pacjenci, którzy mają ograniczony dostęp do leczenia. Bo coraz więcej oddziałów jest w całości lub częściowo zamieniana na covidowe.

– Nie wiem, jak sobie poradzimy, jeśli będzie trzeba przekształcać kolejne oddziały. W tym momencie już trzy są w pełni covidowe. To choroby zakaźne i pulmonologia, które już w poprzednich falach pełniły taką funkcję, ale też oddział wewnętrzny. Funkcje interny musiały automatycznie przejąć kardiologia i neurologia, które mają też przecież swoich pacjentów – przyznaje Tomasz Kwiatkowski, dyrektor szpitala w Biłgoraju, w którym jest 66 miejsc dla zakażonych. – Na kardiologii i neurologii przyjmujemy przede wszystkim pilne przypadki, ale zdarza się, że nie mamy miejsc i musimy odsyłać pacjentów w ciężkim stanie. Są oni przewożeni np. do szpitala w Zamościu, który nie ma na razie wyznaczonych łóżek covidowych.

Szpital wojewódzki w Chełmie ma już 160 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zostały uruchomione po całkowitym przekształceniu oddziałów urologii, laryngologii, dermatologii, pulmonologii oraz chorób zakaźnych.

– W tych przypadkach przyjmujemy tylko pacjentów w stanie zagrożenia życia na szpitalnym oddziale ratunkowym. Jeśli się okazuje, że wymagają oni hospitalizacji, szukamy im miejsca w innych szpitalach – tłumaczy Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. Dodaje, że w ograniczonym stopniu działają: chirurgia, neurologia, ortopedia, kardiologia oraz ginekologia. – Położenie tych oddziałów pozwala na podzielenie ich na dwa wydzielone odcinki: covidowy i dla niezakażonych. Tam też przyjmujemy przede wszystkim przypadki pilne, na neurologii są to np. pacjenci z udarem mózgu. Siłą rzeczy część zabiegów planowych, jeśli pozwala na to stan pacjentów jest przekładana. Są to jednak bardzo indywidualne kwestie – wyjaśnia dyr. Ćwik.

Znaczne ograniczenia są już także w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej. Covidowa jest w pełni otolaryngologia, a także kardiologia zachowawcza, neurologia, interna i urologia. – Przyjęcia planowe na tych oddziałach zostały wstrzymane. Przyjmujemy tylko przypadki pilne – mówi Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala.

Podobnie jest w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim. – Planowe przyjęcia i zabiegi na oddziałach przekształconych w covidowe będą przesuwane, bo nie ma innego wyjścia – przyznaje Piotr Gozdek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa tomaszowskiego szpitala. jego szpital ma już 138 łóżek dla zakażonych. Dodaje: – Od kilku dni mamy przekształconą laryngologię, pulmonologię i kardiologię. Na razie możemy sobie jeszcze radzić w ten sposób, że niezakażonym pacjentom w ciężkim stanie musimy znaleźć miejsce w ramach innych oddziałów.

Podobna trudna sytuacja jest w tej chwili w sumie w ponad 20 szpitalach w całym regionie. Jacy pacjenci mają obecnie największy problem z otrzymaniem pomocy? Spytaliśmy o to Lubelski Urząd Wojewódzki. – Wydział Zdrowia LUW w Lublinie nie prowadzi listy oddziałów dla niezakażonych pacjentów, na bazie których zostały rozwinięte łóżka covidowe – otrzymaliśmy odpowiedź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

Predator Games 2023
E-SPORT

Wielkie granie, czyli szkolny turniej dla 55 000 uczniów

W pierwszym sezonie Predator Games, międzyszkolnych rozgrywek esportowych grało 16 384 uczniów z 1024 placówek edukacyjnych w Polsce. Grali w Fortnite, Rocket League i League of Legends. A jakie są plany na tegoroczny turniej Predator Games?

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego
MEDYCYNA

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy usunięto pęcherz moczowy z użyciem robota. Pozwala to zmniejszyć ból, ograniczyć utratę krwi ii przyspieszyć rekonwalescencję.

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach
MOTORYZACJA
galeria

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach

Na placu targowym przy ul. Dęblińskiej w Puławach w ostatnią niedzielę spotkali się właściciele starych samochodów i motocykli. Miłośnicy klasyków mieli okazję obejrzeć auta, które rzadko goszczą na lokalnych drogach.

Na rowerze po drodze krajowej. Razem miały ponad 3 promile
NOCNY PATROL

Na rowerze po drodze krajowej. Razem miały ponad 3 promile

Policjanci z Łabunia zatrzymali dwie rowerzystki poruszające się drogą krajową. Obie były pod wpływem alkoholu.

Anabilis przy ulicy Lubartowskiej
MIEJSCA

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielono i słodko

Cukiernię Anabilis od zgiełku ulicy Lubartowskiej odgradza roślinny ogródek. Klienci spędzają czas w zielonej atmosferze, a przechodniom trudno oderwać od niego wzrok. W 2023 roku cukiernia została laureatem plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni „Biznes i Zieleń” – rozmowa z Urszulą Wisowską, właścicielką.

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko
WAKACJE NAD WODĄ

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko

Tylko Grabniak i Sumin na Pojezierzu Łeczyńsko-Włodawskim są w tym roku zgłoszone jako kąpieliska. W pozostałych akwenach, na przykład w Jeziorze Piaseczno czy Łukcze, można kąpać się tylko na własną odpowiedzialność.

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można
LUBLIN

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można

W czwartek (13 czerwca) rano drogowcy rozpoczynają nowy etap prac przy rozbudowie ul. Wallenroda. Pracy im nie zabraknie, co oznacza niestety spore utrudnienia.

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum
WSPARCIE
galeria

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum

133 387 złotych – taką kwotę zebrano w 113 szkołach z Lublina i naszego województwa podczas XIV edycji akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. Jej organizatorem jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Żółkiew. Kierowca zginął na miejscu.

Na ekspresówce jechał na wstecznym
WIDEO
film

Na ekspresówce jechał na wstecznym

Obywatel Ukrainy na drodze ekspresowej stworzył realne zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas zatrzymania był agresywny. Został ukarany wysoką grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów.

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie część z Was wybrała już destynację, zarezerwowała wycieczkę, myślami spakowała walizki i jest przekonana, że pozostaje jedynie czekać. Czy aby na pewno? Tym, o czym warto pomyśleć jeszcze przed podróżą bez wątpienia jest kwestia sposobu realizowania płatności na miejscu.

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Współcześnie coraz większą uwagę przykłada się do ochrony środowiska. Jesteśmy coraz bardziej świadomi zmian zachodzących na naszej planecie, dlatego poszukujemy ekologicznych rozwiązań w wielu aspektach życia. Rosnące rachunki za prąd powodują, że wiele osób dodatkowo szuka wyjścia ze spirali narastających kosztów, odnajdując prawdziwą korzyść w odnawialnych źródłach energii. Co wspólnego mają rachunki z dbaniem o środowisko?

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!
DLA WAS

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!

Już dziś o godzinie 18:00 zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu „Dla WAS”. Tym razem prowadzący przygotowali wyjątkowy temat – uzależnienia. Gościem specjalnym odcinka jest Alicja Wnuczek-Michalczewska, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium