Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

3 listopada 2021 r.
6:37

Znikające oddziały w szpitalach, utrudniony dostęp do leczenia. "Planowe przyjęcia będą przesuwane"

72 3 A A
Szpital tymczasowy w Targach Lublin tylko częściowo wspomaga inne placówki medyczne w leczeniu zakażonych koronawirusem. Trafiają tu bowiem tylko osoby w stanie lekkim i średnim. Wczoraj było tu blisko 100 pacjentów
Szpital tymczasowy w Targach Lublin tylko częściowo wspomaga inne placówki medyczne w leczeniu zakażonych koronawirusem. Trafiają tu bowiem tylko osoby w stanie lekkim i średnim. Wczoraj było tu blisko 100 pacjentów (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Coraz więcej szpitalnych oddziałów w regionie jest przekształcana w covidowe, kosztem dostępu do leczenia pozostałych pacjentów. – Planowe przyjęcia będą przesuwane, bo nie ma innego wyjścia – przyznają dyrektorzy szpitali. Wszystko przez szybko rosnącą liczbę pacjentów z COVID-19 potrzebujących hospitalizacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W szpitalach w województwie lubelskim zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem jest już aż 1516 łóżek. Dodatkowo ponad 200 to zapas dla rosnącej wciąż liczby poważnie chorych pacjentów z COVID-19. Wczoraj w województwie lubelskim odnotowano 597 nowych zakażeń koronawirusem. Część z tych osób, jak mówią lekarze zwłaszcza niezaszczepieni, może za jakiś czas potrzebować pomocy w szpitalach. Cierpią na tym wszyscy pozostali pacjenci, którzy mają ograniczony dostęp do leczenia. Bo coraz więcej oddziałów jest w całości lub częściowo zamieniana na covidowe.

– Nie wiem, jak sobie poradzimy, jeśli będzie trzeba przekształcać kolejne oddziały. W tym momencie już trzy są w pełni covidowe. To choroby zakaźne i pulmonologia, które już w poprzednich falach pełniły taką funkcję, ale też oddział wewnętrzny. Funkcje interny musiały automatycznie przejąć kardiologia i neurologia, które mają też przecież swoich pacjentów – przyznaje Tomasz Kwiatkowski, dyrektor szpitala w Biłgoraju, w którym jest 66 miejsc dla zakażonych. – Na kardiologii i neurologii przyjmujemy przede wszystkim pilne przypadki, ale zdarza się, że nie mamy miejsc i musimy odsyłać pacjentów w ciężkim stanie. Są oni przewożeni np. do szpitala w Zamościu, który nie ma na razie wyznaczonych łóżek covidowych.

Szpital wojewódzki w Chełmie ma już 160 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zostały uruchomione po całkowitym przekształceniu oddziałów urologii, laryngologii, dermatologii, pulmonologii oraz chorób zakaźnych.

– W tych przypadkach przyjmujemy tylko pacjentów w stanie zagrożenia życia na szpitalnym oddziale ratunkowym. Jeśli się okazuje, że wymagają oni hospitalizacji, szukamy im miejsca w innych szpitalach – tłumaczy Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. Dodaje, że w ograniczonym stopniu działają: chirurgia, neurologia, ortopedia, kardiologia oraz ginekologia. – Położenie tych oddziałów pozwala na podzielenie ich na dwa wydzielone odcinki: covidowy i dla niezakażonych. Tam też przyjmujemy przede wszystkim przypadki pilne, na neurologii są to np. pacjenci z udarem mózgu. Siłą rzeczy część zabiegów planowych, jeśli pozwala na to stan pacjentów jest przekładana. Są to jednak bardzo indywidualne kwestie – wyjaśnia dyr. Ćwik.

Znaczne ograniczenia są już także w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej. Covidowa jest w pełni otolaryngologia, a także kardiologia zachowawcza, neurologia, interna i urologia. – Przyjęcia planowe na tych oddziałach zostały wstrzymane. Przyjmujemy tylko przypadki pilne – mówi Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala.

Podobnie jest w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim. – Planowe przyjęcia i zabiegi na oddziałach przekształconych w covidowe będą przesuwane, bo nie ma innego wyjścia – przyznaje Piotr Gozdek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa tomaszowskiego szpitala. jego szpital ma już 138 łóżek dla zakażonych. Dodaje: – Od kilku dni mamy przekształconą laryngologię, pulmonologię i kardiologię. Na razie możemy sobie jeszcze radzić w ten sposób, że niezakażonym pacjentom w ciężkim stanie musimy znaleźć miejsce w ramach innych oddziałów.

Podobna trudna sytuacja jest w tej chwili w sumie w ponad 20 szpitalach w całym regionie. Jacy pacjenci mają obecnie największy problem z otrzymaniem pomocy? Spytaliśmy o to Lubelski Urząd Wojewódzki. – Wydział Zdrowia LUW w Lublinie nie prowadzi listy oddziałów dla niezakażonych pacjentów, na bazie których zostały rozwinięte łóżka covidowe – otrzymaliśmy odpowiedź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium