Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 listopada 2021 r.
19:39

Na intensywną terapię trafiają niezaszczepieni lekarze, wykładowcy, duchowni

Zdarzają się pacjenci, którzy w momencie ciężkiej choroby oczekują pomocy od tych, których argumenty wcześniej odrzucali. Niestety, niektórzy bronią swoich teorii do końca – mówi prof. Mirosław Czuczwar
Zdarzają się pacjenci, którzy w momencie ciężkiej choroby oczekują pomocy od tych, których argumenty wcześniej odrzucali. Niestety, niektórzy bronią swoich teorii do końca – mówi prof. Mirosław Czuczwar (fot. Maciej Kaczanowski)

To karygodne, że ludzie, którzy mogą wpływać na postawy i zachowania innych jawnie negują szczepienia, odrzucając racjonalne argumenty – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy wśród niezaszczepionych pacjentów, którzy trafiają z COVID-19 na pana oddział są medycy?

– Niestety, mamy takich pacjentów, w tym lekarzy i pielęgniarki. W ciągu ostatnich miesięcy mieliśmy kilkanaście takich osób. Trafiają do nas również niezaszczepieni przedstawiciele innych zawodów, które wiążą się ze społeczną odpowiedzialnością np. pracownicy naukowi i wykładowcy lubelskich uczelni, duchowni. Statystyki dotyczące ciężkiego przebiegu COVID-19 są zawsze takie same, więc również w tej grupie większość z tych pacjentów zmarła. Ostatnio zmarł na naszym oddziale wykładowca lubelskiej uczelni z wydziału nauk o zdrowiu. Wcześniej lekarka, tuż po urodzeniu dziecka. Nie szczepiła się, bo nie chciała zaszkodzić dziecku, mimo że szczepienia dla ciężarnych są wręcz wskazane. Kobiety w ciąży bardzo ciężko przechodzą COVID-19 i wielu z nich nie jesteśmy w stanie uratować. Teraz na naszym oddziale jest lekarz, który walczy o życie. To karygodne, że ludzie, którzy mogą wpływać na postawy i zachowania innych jawnie negują szczepienia, odrzucając racjonalne argumenty.

• Z czego to wynika?

– To złożone zjawisko, które nie dotyczy tylko medycyny, ale też np. ekonomii. Niestety, jest spora grupa ludzi, którzy generalnie mają antysystemowe podejście i są bardziej podatni na szkodliwe zjawiska, jak właśnie ruch antyszczepionkowy, piramidy finansowe czy parabanki, mimo że na każdym kroku można trafić na ostrzeżenia. To są jednak irracjonalne zachowania, dlatego tak trudno z nimi walczyć. Jeśli ktoś odrzuca autorytet i argumentację specjalistów, a wierzy w prymitywny przekaz, który ma wywołać lęk, to trudno z nim w ogóle dyskutować. Co jednak ciekawe, zdarzają się pacjenci, którzy w momencie ciężkiej choroby oczekują pomocy od tych, których argumenty wcześniej odrzucali. Niestety niektórzy bronią swoich teorii do końca. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć ludzi, którzy nie mają fachowej wiedzy czy doświadczenia. Nie do zaakceptowania jest jednak fakt, że robią to również wykształceni medycy.

• Jakich argumentów używają?

– Takich, które nie mają nic wspólnego z wiedzą medyczną. Słyszałem już przeróżne teorie, na przykład, że szczepienia są kompletnie niepotrzebne, bo wystarczy się zdrowo odżywiać, stosując np. dietę wegańską lub koktajle witaminowe. Zadzwoniła do mnie też ostatnio lekarka anestezjolog, która pracuje w jednym z dużych lubelskich szpitali. Usłyszałem, że za bardzo ufam nauce. Często słyszę od pacjentów, że lekarz odradził szczepienie, bo powoduje bezpłodność. To jest niewiarygodne. Niestety, winę za takie zjawiska ponosi po części środowisko lekarskie.

• W jakim sensie?

– Praktyki paramedyczne np. homeopatia czy „leczenie” przy pomocy biorezonansu stosowane przez niektórych lekarzy, nie były nigdy jednoznacznie potępione. Trudno oczekiwać, że w przypadku pandemii SARS-CoV-2 taki lekarz zacznie nagle opierać się na wiedzy medycznej, skoro wcześniej tego nie robił. Wręcz przeciwnie, jest to pole do szerzenia kolejnych szkodliwych teorii. Tacy lekarze nie powinni mieć w ogóle kontaktu z pacjentami, a chorzy powinni mieć jasny przekaz, co jest szkodliwe, a co może pomóc. Osobna kwestia to podejście administracji szpitali do kwestii szczepień pracowników.

• Jak to wygląda w naszym województwie?

– Tam, gdzie dyrekcja, szefowie oddziałów, pielęgniarki oddziałowe angażują się i nadzorują proces szczepień, większość pracowników jest zaszczepiona. Przykład i jasny przekaz powinien iść „z góry”. Konieczna jest nawet pewnego rodzaju presja. Na moim oddziale ponad 90 proc. pracowników przyjęło już trzecią dawkę szczepionki. Na podobnie wysokim poziomie są szczepienia przeciwko grypie. Są jednak szpitale w naszym województwie, gdzie zostało to odpuszczone i poziom szczepień jest znacznie poniżej norm typowych dla krajów wysoko rozwiniętych. Dotyczy to przede wszystkim placówek powiatowych, choć nie tylko.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

Widowisko „Koronacja” poświęcone symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski pokazane zostanie w Lublinie podczas obchodów 1000. rocznicy tego wydarzenia, zaplanowanych na 11 maja. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów. Na razie jest jeszcze sporo miejsc na widowisko, a bilet normalny kosztuje 50 złotych.

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium