Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 października 2021 r.
6:37

Leczenie dzieci w tym szpitalu w Lublinie to fikcja. Dyrekcja ukrywała, że zamknęła oddział

145 10 A A
Oddział pediatryczny w szpitalu przy al. Kraśnickiej tak naprawdę nie działa. Mimo to dyrekcja szpitala nie zgłosiła tego faktu wojewodzie
Oddział pediatryczny w szpitalu przy al. Kraśnickiej tak naprawdę nie działa. Mimo to dyrekcja szpitala nie zgłosiła tego faktu wojewodzie

Chore dzieci z Lublina są wożone nawet do Hrubieszowa czy Janowa Lubelskiego, bo w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym czasami brakuje dla nich miejsc. Ekstremalnie trudną sytuację mógłby ratować Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej. Dzięki relacjom medyków odkryliśmy, że oddział pediatryczny w tym miejscu od roku działa jednak tylko na papierze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od kilku miesięcy opisujemy coraz trudniejszą sytuację dotyczącą leczenia dzieci w szpitalach w regionie. Zamojski Szpital Niepubliczny zamknął oddział pediatryczny po odejściu z pracy lekarzy. Przez to, dzieci potrzebujące pomocy szpitalnej z Zamościa muszą być wożone np. do Biłgoraja. Podobnie jest we Włodawie. Problemy w tym roku miały również szpitale w Międzyrzecu Podlaskim i Lubartowie.

Ale jeszcze gorsza sytuacja jest w tej chwili w Lublinie. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przeżywa prawdziwe oblężenie. Jak mówią nam pracujący tam medycy, powodem jest wysyp zakażeń wirusem RSV, ale również zwyczajny wzrost infekcji dróg oddechowych. I jak relacjonuje nasz informator, szpital dziecięcy musi odsyłać pacjentów np. z zapaleniem płuc do szpitali w Hrubieszowie czy Janowie Lubelskim.

Gdzie są te łóżka?

Według oficjalnej informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, oddział pediatryczny działa w tej chwili także w Szpitalu Wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – W stanie zwiększonej zachorowalności dzieci, ten oddział był wstanie przyjąć nawet 50 dzieci. Teraz nam tego brakuje – mówi osoba pracująca w USD.

Bo jak się okazuje, pediatria przy Kraśnickiej działa, ale tylko na papierze. Potwierdziliśmy to jeszcze w jednym źródle.

– Ten oddział to fikcja. Tam działają niby cztery łóżka, ale znajdują się na innym oddziale i nikt z nich nie korzysta. Pacjenci nie są przyjmowani – twierdzi nasz drugi informator.

Sprawdziliśmy to na miejscu. W samym szpitalu znajdują się oznaczenia, gdzie funkcjonuje oddział pediatryczny. Ale ani łóżek ani małych pacjentów tam nie ma. Ustaliliśmy, że wspomniane cztery łóżka stoją na neonatologii.

– Oddział pediatrii aktualnie nie istnieje – usłyszeliśmy od jednej z lekarek, którą tam zastaliśmy. Na pytanie o łóżka pediatryczne, druga odpowiedziała stanowczo: – Tu jest oddział neonatologiczny.

Dyrektor: rodzice o nas zapomnieli

– Pierwotnie oddział pediatryczny mieścił się w bloku G, ale w marcu ubiegłego roku, w związku z pierwszą falą epidemii ta część szpitala została w całości przekształcona w oddział covidowy. Między drugą, a trzecią falą próbowaliśmy odtworzyć ten oddział, ale na 25 dostępnych tam wówczas łóżek, mieliśmy zaledwie kilku pacjentów. Próbowaliśmy go również odtworzyć po trzeciej fali, ale sytuacja się powtórzyła – nie było praktycznie pacjentów – twierdzi w rozmowie z nami Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej. Dodaje: – Być może rodzice w czasie pandemii korzystali z innych szpitali, zapominając, że u nas też jest pediatria. Wobec tego zdecydowaliśmy, że wszystkie siły kadrowe skierujemy do poradni lekarza rodzinnego, gdzie również udzielamy świadczeń pediatrycznych, a także do nocnej i świątecznej opieki pediatrycznej.

Jak powiedział nam dyrektor, poradnią lekarza rodzinnego kieruje teraz była ordynator oddziału pediatrycznego.

– Oprócz tego wydzieliliśmy cztery łóżka pediatryczne w ramach oddziału neonatologicznego. Nie mamy tam jednak stałego dyżuru pediatry. Tam tylko w wyjątkowych sytuacjach mają trafiać pacjenci, których skieruje pediatra z poradni. Do tej pory były to jednostkowe sytuacje, więc te łóżka nie są praktycznie wykorzystywane – przyznaje dyrektor Matej, który tłumaczy, że w związku z czwartą falą epidemii odtworzenie pediatrii znowu stoi pod znakiem zapytania.

We wtorek zapytaliśmy wojewodę lubelskiego, czy wiedział, że oddział pediatryczny „działa” w takiej formie. Konkretnej odpowiedzi w sprawie tego szpitala nie otrzymaliśmy. Rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka stwierdziła m.in., że „w 2021 r. do Wojewody Lubelskiego nie wpłynął żaden wniosek o wykreślenie oddziału pediatrycznego z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą”. To może oznaczać, że Szpital Wojewódzki ukrywał, że oddział de facto nie pracuje. I najwyraźniej nikt tego wcześniej nie odkrył. Albo nikomu to nie przeszkadzało.

Lubartów też się nie przyznał

Okazuje się, że pediatria przy al. Kraśnickiej to nie jedyny oddział, który istniał w podobny sposób. Podobnie było w Lubartowie, gdzie przez długi czas brakowało ordynatora.

– Poprzednia dyrekcja nie zgłosiła zawieszenia oddziału wojewodzie – przyznaje Wioleta Wojciechowska, rzeczniczka szpitala w Lubartowie. Dopiero nowa dyrekcja szpitala ostatecznie znalazła kierownika oddziału i pediatria będzie znowu przyjmować pacjentów od 1 grudnia.

Dzień po tym jak zapytaliśmy o sprawę szpitala przy al. Kraśnickiej, wojewoda wspomniał o tym oddziale na wczorajszej konferencji z dziennikarzami. Lech Sprawka wskazał także na problemy z pediatrią w trzech innych szpitalach w regionie: Zamojskim Szpitalu Niepublicznym, szpitalu we Włodawie (ma zacząć działać od 15 listopada) i Lubartowie.

Zapaść w pediatrii. Więcej w piątek Magazynie

Co na to wszystko NFZ i Urząd Marszałkowski? Jak trudna jest w tej chwili praca na oddziałach pediatrycznych w regionie? Relacje lekarzy i odpowiedzi urzędników w piątek w Magazynie Dziennika Wschodniego. Kontakt do autorów: redakcja@dziennikwschodni.pl

>>> "Możesz pomóc"? Inne sposoby nie pomogły, więc prezydent Zamościa udostępnia numer telefonu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium