Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

3 stycznia 2022 r.
8:00

Seniorzy zamiast uczniów? Kolejna odsłona sporu wokół liceum mundurowego w Dubience

8 1 A A
(fot. Krzysztof Kurasiewicz/archiwum)

Zamiast liceum mundurowego w Dubience będzie dom pomocy społecznej? Nauczyciele ze szkoły, rodzice uczniów i sami licealiści nie mają wątpliwości, że taki właśnie jest plan starosty chełmskiego. Ten jest jednak zaskoczony takimi doniesieniami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Nie oddamy szkoły i internatu pod DPS” – z takim transparentem przyszli 10 grudnia na sesję Rady Powiatu w Chełmie uczniowie placówki. Tego dnia radni podjęli decyzję o stopniowym zlikwidowaniu szkoły: do 2025 roku przestanie ona funkcjonować, a już od roku szkolnego 2022/23 nie będzie prowadzona rekrutacja do klas pierwszych. Obecnie uczy się tam 58 licealistów.

– Nie ma tam kogo uczyć. [...] Jedyną szansą na utrzymanie tej placówki, ten pogląd podziela i pan wojewoda, i kuratorium, jest przekazanie w zarządzanie gminie. Rada Gminy przyjęła to, ale niestety, pani wójt odmówiła i mamy sytuację, jaką mamy – mówił na sesji starosta chełmski Piotr Deniszczuk.

To był jeden z argumentów, które padły podczas dyskusji. Pozostałe dwa to – zdaniem urzędników – słabe wyniki w nauce oraz rosnące koszty utrzymania szkoły (organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Chełmie).

Bez odpowiedzi?

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience, Kazimiera Ciupa, zarzucała staroście chełmskiemu, że w ostatnich latach nie interesował się szkołą.

– Gdzie był organ prowadzący? – pytała niedawno w rozmowie z nami. – Jestem dyrektorem już trzeci rok, wysyłaliśmy w tym czasie zaproszenia do pana starosty, ale nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi. Nie pojawił się nawet żaden jego przedstawiciel. Pamiętam, że wysłaliśmy oficjalne zaproszenie rok temu, dokładnie 2 grudnia. Potem, 18 grudnia, mieliśmy radę pedagogiczną i jednym z punktów była dyskusja z organem prowadzącym szkołę na temat jej sytuacji, ale tej rozmowy nie było, bo nikt się nie zjawił.

W podobnym tonie wypowiada się Marek Bałanda, dyrektor szkoły w Dubience w latach 2006-2011, a obecnie nauczyciel matematyki: – Pani Kazimiera Ciupa jest tutaj już ponad dwa lata dyrektorem. W tym czasie nie było u nas ani starosty, ani wicestarosty. Pojawiła się komisja ds. oświaty z Rady Powiatu we wrześniu, ale to była tylko chwilowa rozmowa z panią dyrektor. Ja w niej nie uczestniczyłem – tłumaczy.

Jak jednak dodaje, wcześniej do szkoły przyjechał wicestarosta. – Kiedy dyrektorem była pani Bożena Wintmiller, było spotkanie z nauczycielami. Była krótka rozmowa na temat wyników, żeby je podnieść, promować szkołę i tak dalej – przyznaje Marek Bałanda.

Co na to starosta? – To nieprawda. Były u mnie delegacje, grono pedagogiczne przyjeżdżało w obecności radnego z tego terenu Andrzeja Zająca. Rozmawialiśmy na temat szkoły i była kluczowa kwestia: skąd wziąć młodzież do nauki. W większości szkół średnich tego typu są stosowane jakieś kryteria punktowe. Tam nie było dolnej granicy punktowej. Kto się zgłosił, ten się dostawał. Potem trzeba było, żeby nauczyciele podciągnęli tę młodzież do odpowiedniego poziomu. Tam tego nie było.

Mierzyli drzwi?

W połowie grudnia w liceum byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Chełmie. Z kilku różnych źródeł usłyszeliśmy, że to miała być przymiarka do urządzenia domu pomocy społecznej w przyległym do szkoły internacie.

– Wiem, że były mierzone drzwi, czy zmieści się wózek, czy da się zrobić windę dla niepełnosprawnych. Także już pan starosta czyni kroki w kierunku otwarcia domu pomocy społecznej w internacie w Dubience – mówi nam jeden z rodziców. Takie same słowa padły z ust innego naszego rozmówcy.

Piotr Deniszczuk odpowiada, że szkołę wizytowały osoby z Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie. Jak twierdzi, było to jedynie związane z prowadzeniem procedury likwidacji liceum mundurowego. Zaprzecza, aby były wykonywane jakiekolwiek pomiary.

Nowe miejsce?

Zdaniem wielu naszych rozmówców, internat to łakomy kąsek do sprzedania. Jest to osobny budynek, po termomodernizacji, z własną kotłownią i stołówką, wyremontowany i dobrze wyposażony. Obecnie może tam przebywać maksymalnie około 70 uczniów.

– Była robiona wycena internatu. Przyjechał rzeczoznawca i wycenił go na ponad 6 mln zł – mówi nam osoba związana z liceum. – Jest to metodycznie rozkładane na części pierwsze. W 2018 roku zlikwidowano tam dom dziecka, który działał przez 6 lat. W 2020 roku zlikwidowano Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, która działała pond 27 lat, i przeniesiono ją w inne miejsce. Twierdzono, że ze względów ekonomicznych – wyjaśnia i dodaje, że „teraz zabierają się za szkołę”. Co więcej, chęć zakupu internatu miały już wyrazić dwa podmioty.

– Tam ma powstać jakiś dom pomocy społecznej? – pyta zaskoczony starosta. – Pierwsze słyszę o czymś takim. Taki obiekt pewnie spełniałby jakieś wymogi po części, po adaptacji. Może to się komuś pomyliło. Mieliśmy takie jedno liceum w Rejowcu, które moi poprzednicy wygasili. I tam oddajemy do użytku dom pomocy społecznej – dodaje. Jednocześnie przyznaje, że faktycznie została sporządzona szacunkowa wycena internatu, aby ten obiekt, razem z liceum, mogła przejąć gmina.

– Nas obowiązują procedury. Nie możemy niczego sprzedać z wolnej ręki. Chęć można wyrazić, ale do mnie nic takiego nie wpłynęło – zaznacza starosta. Jak mówi, po likwidacji placówki majątek szkoły może zostać sprzedany.

Zbędni lokatorzy?

W budynku przyległym do internatu są także dwa mieszkania służbowe z lokatorami. Według naszych informacji, od półtora roku prowadzone są działania ze strony starostwa, aby ich stamtąd usunąć.

– Starała się o to dyrektor liceum, ale sprawa utknęła na niczym – mówi nam osoba dobrze znająca tę sprawę, która chce zachować anonimowość. Jak dodaje, miała to jednak robić za namową Piotra Deniszczuka. – Jest jego pracownikiem, więc nic w tym dziwnego – podkreśla.

– Jeżeli będzie wygaszone liceum, to mieszkanie służbowe nie wchodzi w grę. Taka umowa najprawdopodobniej będzie wypowiedziana – mówi starosta chełmski.

Nie udało nam się skontaktować z dyrektor liceum mundurowego Kazimierą Ciupą, która przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

Olimpiakos Tarnogród zmierzył się z reprezentacją księży

Zaskakujący rywal Olimpiakosu Tarnogród. Zespół zmierzył się... z Reprezentacją Księży

Olimpiakos Tarnogród rozpoczął przygotowania od mocnego uderzenia. Podopieczni trenera Tomasza Mazurka bardzo szybko po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej rozegrali pierwsze mecze kontrolne. Najpierw na boisku zmierzyli się z Sokołem Sieniawia, a następnie w hali ich rywalem była… reprezentacja Polski Księży

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Drogowcy rozpoczynają badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Akcja pomiarowa rusza w czwartek, 23 stycznia, a jej wyniki poznamy w przyszłym roku.

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na lubelskim cmentarzu.

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach
zdjęcia
galeria

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach

Puławy, Puławy są żądne zabawy! - to hasło muzycznego-tanecznego wydarzenia Eco Studio, które w Domu Chemika zgromadziło ok. 200 uczniów z puławskich szkół. Na scenie wystąpiła piosenkarka i influencerka Saszan.

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

W niewielkich mieszkaniach kluczową kwestią jest zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy osobistych, ubrań i innych przedmiotów. W tym celu warto wykonać w domu szafę na wymiar. Można przeznaczyć na nią wnękę lub część korytarza, gdyż w ten sposób z pokoju dziennego i sypialni można usunąć część ciężkich mebli. Jeśli planujesz wykonanie szafy na wymiar, sprawdź, dlaczego warto wybrać do niej praktyczne drzwi przesuwne.

Były wójt gminy został kierownikiem w ZGL

Prawomocnie skazany w "aferze przetargowej" były urzędnik został kierownikiem w miejskiej spółce

Skazany prawomocnie były zastępca wójta gminy Biała Podlaska został kierownikiem w miejskiej spółce. Prezes ZGL tłumaczy, że zatrudnił Adama O. ze względu na bogate doświadczenie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty