Zabytkowa wieża w Stołpiu jest już niemal własnością gminy Chełm. Projekt protokołu uzgodnień w sprawie warunków zbycia tego obiektu pomiędzy Kazimierzem Stockim, starostą chełmskim i Wiesławem Kociubą, wójtem gminy jest już gotowy. Wystarczy, że strony go podpiszą.
Przejmując wieżę gospodarze gminy zobowiązali się do konkretnych przedsięwzięć, związanych z jej utrzymaniem i odpowiednim eksponowaniem.
– Między innymi naszym zadaniem będzie precyzyjne wyodrębnienie i ogrodzenie nieruchomości, na której stoi wieża – mówi Paweł Ciechan, sekretarz gminy Chełm.
– Planujemy także odbudowanie źródlisk i stawu u podnóża nasypu w kierunku doliny rzeki Garki oraz zrekonstruowanie stołpijskiego podgrodzia. Ponadto czeka nas wykonanie zabezpieczeń oraz konstrukcji umożliwiających zwiedzanie wieży również od wewnątrz.
Znaczenie dla przyszłości wieży będzie miała wydana właśnie książka prof. Andrzeja Buko pt.: "Stołpie. Tajemnice kamiennej wieży”. Autor zebrał w niej wyniki 100-letnich badań tego tajemniczego obiektu oraz hipotezy na temat czasu jego powstania i funkcji.
– Nas najbardziej zainteresowała przedstawiona przez prof. Buko próba rekonstrukcji stołpijskiego zespołu wieżowego wraz z przylegającą do wieży drewnianą zabudową – dodaje Ciechan. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w praktyce nawiązać do przedstawionej przez niego wizji.