Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wystąpił do marszałka województwa o wyrażenie zgody na włączenie Medycznego Studium Zawodowego w struktury tej uczelni. Cała kadra, związki zawodowe i uczniowie popularnych „Medyków” stanowczo się temu sprzeciwili
– Marszałek zwrócił się do nas o stanowisko w tej sprawie – mówi dr Krystyna Szpak-Lipińska, dyrektor MSZ w Chełmie. – Wypracowaliśmy je podczas posiedzenia rady pedagogicznej. Wraz z pracownikami niepedagogicznymi wyraziliśmy sprzeciw wobec propozycji PWSZ. Przemawia za tym blisko 70-letnia tradycja placówki, idąca w tysiące liczba absolwentów oraz niezmienne zainteresowanie młodzieży naszą ofertą edukacyjną.
Szpak-Lipińska podkreśla, że kierowane przez nią studium jest szkołą z wyboru dla kandydatów ze średnim wykształceniem, przy czym matura nie jest obowiązująca. Zdaniem dyrektor istotny jest także czynnik społeczny. Uczniowie i słuchacze szkoły w większości wywodzą się z biednych rodzin. Ponadto ponad 50 proc. uczniów pochodzi ze wsi.
– Nasi uczniowie i słuchacze na starcie reprezentują bardzo zróżnicowany poziom – wyjaśnia Szpak-Lipińska. – Ich osiągnięcia z poprzedniego etapu kształcenia są dość niskie. Dzięki solidnej pracy i zaangażowaniu nauczycieli nauka zawodu przynosi wymierne korzyści. W efekcie na egzaminach zewnętrznych potwierdzających zawodowe kwalifikacje uzyskują dobre i bardzo dobre wyniki. Wchłonięcie MSZ przez PWSZ pozbawiałoby uczniów i słuchaczy szansy zdobycia zawodu potwierdzonego dokumentem honorowanym w krajach Unii Europejskiej.
Ze strony PWSZ zainteresowanie przejęciem „Medyków” wiąże się z tworzeniem przez tę uczelnię Instytutu Nauk Medycznych. W stojącym w sąsiedztwie szpitala zabytkowym i dobrze utrzymanym budynku uczelnia chciałaby ulokować jeden z planowanych kierunków tego instytutu.
– W budynku zajmowanym przez MSZ od 1947 r. kształciły się pielęgniarki, po czym także ratownicy medyczni – mówi prof. Józef Zając, rektor PWSZ. – Teraz jest to już niemożliwe. Szkoła wprowadza więc kierunki zastępcze. Uważam jednak, że za rok, dwa i tak podzieli los Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Ze swojej strony chcieliśmy uratować to miejsce, ale niestety spotkaliśmy się z nadspodziewanym oporem.
Merytoryczni pracownicy studium nie mogą wybaczyć prof. Zającowi, że w jednej z wypowiedzi miał się wyrazić, iż MSZ „kształci na zaniżonym poziomie” i że „to są w zasadzie kursy”. Podkreślają, że chełmskie studium jest publiczną szkołą ponadgimnazjalną-ponadlicealną o zasięgu regionalnym i prowadzi kształcenie zgodnie z zadaniami przydzielanymi każdego roku przez organ prowadzący w zawodach objętych obowiązującą klasyfikacją zawodową.
Z pracownikami MSW spotkał się już Krzysztof Grabczuk, w zarządzie województwa odpowiedzialny za oświatę. – Przekonują mnie argumenty przedstawione mi w obronie studium – mówi Grabczuk. – Dlatego będę rekomendował zarządowi pozostawienie MSZ w jego obecnym kształcie.
Oferta
Medyczne Studium Zawodowe kształci w zawodach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny osoby starszej, opiekunka środowiskowa, technik masażysta, farmaceutyczny, dentystyczny, elektroniki i informatyki medycznej, usług kosmetycznych, sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy i higienistka stomatologiczna.