Licea ogólnokształcące przeżywają prawdziwe oblężenie. Każda że szkół mogłaby utworzyć dodatkowo co najmniej po jednej klasie. Tymczasem w szkołach, gdzie można zdobyć zawód są jeszcze wolne miejsca. W niektórych nie udało się utworzyć nawet klas, które były planowane.
Pierwszoklasistów nie będzie np. w Zespole Szkół Mechanicznych. Ci, którzy złożyli tam podania, naukę będą kontynuować w Zespole Szkół Technicznych.
- Z mechanicznego przygarnęliśmy 27 uczniów - mówi Maria Wójcik, sekretarz szkoły.
W ZSzT z planowanych trzech klas w liceum profilowanym udało się utworzyć tylko jedną. Zabrakło chętnych do liceum o profilu mechatronicznym i elektrotechnicznym. Będzie natomiast klasa o profilu elektronicznym. W zawodówce jest jeszcze gorzej. Zgromadzono chętnych tylko do klasy kształcącej mechaników pojazdów samochodowych. W technikum młodzież będzie kształcić się w klasach o specjalności elektryk, monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych oraz monter elektronik.
- Z 360 osób, które planowaliśmy przyjąć do klas pierwszych mamy aktualnie 222 chętnych - mówi M. Wójcik.
Oblężenie podobne do tego, jakie przeżywają ogólniaki panowało w Zespole Szkół Zawodowych nr 5. Najwięcej chętnych było do liceum profilowanego do klas z programem proobronnym realizowanym wspólnie ze strażą graniczną.
- O przyjęcie do dwóch klas ubiegało się 150 absolwentów gimnazjum - mówi Barbara Pietrzak, wicedyrektor szkoły. - Osiemdziesięciu kandydatom musieliśmy zaproponować inne kierunki.
Jeszcze nie wiadomo czy będzie klasa zawodowa. Jest tylko 11 chętnych. Na pozostałe kierunki tak w liceum profilowanym, jak i w technikum są jeszcze wolne miejsca. Techników będzie się kształcić na kierunkach elektronicznym, mechanicznym i elektrycznym. W liceum w klasach mechatronika i elekronika.
Z naboru zadowolona jest dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych nr 4. Utworzone zostaną wszystkie klasy jakie były zaplanowane.
- W technikum zainteresowaniem cieszyły się klasy kształcące techników żywienia i gospodarstwa domowego oraz usług pocztowych i telekomunikacyjnych. - mówi Maria Dudek, wicedyrektor placówki. - Komplet mamy również w klasie o specjalności hotelarstwo.
W technikum będzie jedna klasa kucharzy oraz łączona kształcąca techników organizacji usług gastronomicznych i kelnerów. W szkole zawodowej będą klasy o profilu piekarz, cukiernik, kucharz małej gastronomii.
W Zespole Szkół Budowlanych są jeszcze wolne miejsca we wszystkich klasach pierwszych. Liceum profilowane kształci w kierunku komputerowe zarządzanie informacją, technikum w specjalnościach: budownictwo, ochrona środowiska i architektura krajobrazu, zaś szkoła zawodowa w klasie o profilu technolog robót wykończeniowych. Można tu zdobyć umiejętności stolarskie i murarskie jednocześnie.