Posiłki mało urozmaicone, za dużo w nich tłuszczu, a za mało białka, wapnia, żelaza i witaminy C.
- Kilka miesięcy temu przyjrzeliśmy się, jak karmią w stołówkach w bursach szkolnych - mówi Elżbieta Kuryk, rzecznik prasowy chełmskiego sanepidu. - Dodatkowo pod lupę wzięliśmy menu serwowane dzieciom z Domu Dziecka. We wszystkich przypadkach stwierdziliśmy nieprawidłowości związane z żywieniem.
Główny zarzut to mało urozmaicone posiłki z dużą zawartością tłuszczu. Było natomiast za mało składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodych organizmów.
- Biorąc pod uwagę te wyniki oraz ogólnopolskie dane mówiące o tym, że około 20 procent społeczeństwa ma problemy z właściwym odżywianiem, bez zastanowienia włączyliśmy się do realizacji ogólnopolskiego programu "Trzymaj formę”- wyjaśnia Kuryk. - Zaakceptowany on został zarówno przez głównego inspektora sanitarnego, jak również ministra edukacji, sportu oraz Instytut Żywności i Żywienia. Głównym jego celem jest profilaktyka chorób dietozależnych i zwiększenie aktywności fizycznej.
Na terenie powiatu chełmskiego program realizują 22 szkoły. Każda z tych placówek otrzymała pakiety edukacyjne. W ich skład weszły m.in. broszury dla uczniów i nauczycieli oraz plakat z piramidą żywieniową.
Jedną ze szkół, która włączyła się w akcję jest Zespół Szkół nr 3 w Chełmie. - Przede wszystkim wprowadziliśmy do szkolnego menu kasze - mówi Danuta Makaruk, dyrektor szkoły. - Bo głównie ich brak wytknął nam sanepid.
Zmieniła się też oferta szkolnego sklepiku. Teraz zamiast chipsów uczniowie kupują marchewkę oraz owoce. Na półkach pojawiły się jogurty i mleko smakowe. - To strzał w dziesiątkę - przyznają uczniowie. I kupują marchewkę, również do domu, bo ta, którą serwują im rodzice nie jest tak smaczna.
Ale nie tylko o posiłki chodzi. Szkoła dba również o kondycję fizyczną swoich uczniów. - Przede wszystkim zwiększyliśmy liczbę zajęć sportowych - dodaje Makaruk. - I przyznaje, że choć lekcji wf. nie przybyło, nauczyciele kosztem czasu wolnego prowadzą sportowe zajęcia pozalekcyjne. Zainteresowanie uczniów uczestnictwem w nich jest tak duże, że utworzonych zostało kilkanaście grup SKS.