Happening uliczny, rajd połączony z porządkowaniem trasy rowerowej do Okuninki i konkurs prac plastycznych z surowców wtórnych. To tylko niektóre pomysły uczniów dwóch włodawskich szkół. Pozostałe też nie chcą zostać w tyle.
– Jeszcze tej zimy młodsze dzieci wezmą udział w kuligach, podczas których będą między innymi dokarmiać ptaki i zwierzęta – mówi Maria Pogonowska, koordynator projektu. – Ponadto młodzi fotograficy będą robić zdjęcia na konkurs "Las w zimowej szacie”.
Wraz z pozostałymi zbierać makulaturę, przygotowywać prace plastyczne z surowców wtórnych i wikliny oraz uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych.
W ramach projektu 40 uczniów z podstawówki wyjedzie do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na wycieczkę, ale do Karkonoskiego Parku Narodowego, chcą pojechać także uczniowie Gimnazjum nr 1. Jednym z ich zadań będzie porównanie tamtejszego krajobrazu z krajobrazem Polesia Lubelskiego.
– Idea jest taka, by najpierw sami wyrabili u siebie postawy ekologiczne, a potem przekazali swoją wiedzę uczniom klas IV-VI szkół podstawowych – mówi Beata Wysokińska, współtwórczyni projektu. A jej koleżanka Ewa Zając dodaje, że młodzież ma też w planie wypady w okolice Włodawy.
Bez kompleksów chcą promować proekologiczne postawy w środowisku dorosłych czyli w zakładach pracy. – Fajnie jest uczyć się podczas wycieczki – mówi Małgorzata Puła z II d. – Ale też będę musiała się przykładać, gdyż przyjdzie czas podzielenia się swoja wiedzą z innymi.
– Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem będzie zapewne przygotowywany na wiosnę happening – mówi Wysokińska. –Uczniowie przemaszerują w barwnym korowodzie przez miasto, rozdając ulotki i nawołując mieszkańców do korzystania m.in. z alternatywnych źródeł energii oraz oszczędzania wody i prądu.
Wizerunek placówki proekologicznej chce utrzymać także Publiczne Gimnazjum nr 2. Tamtejsi uczniowie i ich opiekunowie przede wszystkim postawili na zdrowy styl życia. Dotychczasowym efektem są czołowe miejsca zdobywane w poprzednich edycjach Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego.
Ostatnim osiągnięciem gimnazjalistów z "dwójki” było wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim za osiągnięcia w ramach III edycji programu "Trzymaj formę”. Jego współorganizatorzy to m.in. Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności.
Czym wykazali się uczniowie? – Wcale nie trzeba było ich namawiać do dodatkowych zajęć sportowych, konkursów poświęconych aktywnemu wypoczynkowi czy zasadom zdrowego żywienia – mówi Joanna Kozak, która wspólnie z Beatą Miącz koordynuje szkolne projekty proekologiczne. – Mieliśmy w szkole stragany ze zdrową żywnością oraz dzień bezmięsny, za to z jabłkiem i marchewką. A szklanka mleka dla ucznia to u nas codzienność.