Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 stycznia 2019 r.
9:26

Z woliery na wolność. Wypuścili 280 zajęcy w Lubelskiem. "Gatunek znowu stał się widoczny"

0 24 A A
Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 23 w Chełmie wypuścili zające w rejonie miejscowości Poczekajka
Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 23 w Chełmie wypuścili zające w rejonie miejscowości Poczekajka (fot. Koło Łowieckie „Szarak” w Chełmie )

Jeden zając kosztuje 249 zł. Płaci marszałek, a koła łowieckie opiekują się zwierzętami. – W miejscach wysiedleń zajęcy nie wolno na nie polować przez pięć kolejnych lat. Ale i bez tej zasady chronimy ten gatunek – zapewnia łowczy okręgowy w Chełmie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim trwa od 2010 r. Przez ten czas kupiono i wypuszczono do środowiska 2240 zajęcy. Urząd Marszałkowski przekonuje, że to naprawdę działa. – Jeśli w 2011 r. średnia liczba osobników na 100 ha wynosiła 3,3 sztuki, to w grudniu 2015 r. ten wskaźnik urósł do 14 – wylicza Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Co roku zające trafiają do wolier hodowlanych (o pow. 1 ha) na terenie dwóch nadleśnictw i siedmiu obwodów łowieckich.

– Nad zwierzętami opiekę sprawują dzierżawcy obwodów przy współpracy z opiekunem naukowym i lekarzem weterynarii – podkreśla Małecki. – Ich zadaniem jest też poprawa bytowania zwierzyny drobnej poprzez redukcję drapieżników oraz budowę podstawowych urządzeń hodowlanych.

Trzy chełmskie koła łowieckie (nr 85 „Sokół”, nr 23 „Szarak” i nr 82 „Dubelt”) swoje woliery dla zajęcy utrzymują w Rudce, Poczekajce i Leśniczówce.

– Jedno z naszych kół uczestniczy w tym programie już po raz czwarty, a inne po raz drugi czy trzeci – mówi Sławomir Sawicki, łowczy okręgowy w Chełmie. – Dzięki temu zajęcy w naszych łowiskach z roku na rok jest więcej. Chciałbym przy tym podkreślić, że w miejscach wysiedleń zajęcy nie wolno na nie polować przez pięć kolejnych lat. Ale i bez tej zasady chronimy ten gatunek, by się odbudował w naszym środowisku.

Był czas, że to Polska była znaczącym europejskim eksporterem zajęcy. Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia i na początku obecnego za sprawą choroby gatunek ten niemal całkowicie zniknął z terenu naszego kraju. Dlatego zamiast wysyłać nasze zające w świat, dziś trzeba je kupować w Czechach czy na Węgrzech. Zajęcy dostarczają także rodzime hodowle prowadzone przez osoby prywatne, Lasy Państwowe oraz Polski Związek Łowiecki.

– Zające, około 20 rocznie, pozyskujemy także w ramach innych programów – mówi Mirosław Blacha, łowczy KŁ „Szarak” w Chełmie. – Dzięki temu gatunek znowu stał się widoczny. Podobnie jak bażant, którego populację również od lat odbudowujemy. Co roku wypuszczamy do środowiska po 200 bażantów z hodowli.

Zające, które w zeszłym tygodniu zostały wypuszczone na wolność, kosztowały 98 720 zł. Pieniądze na ten cel wyłożył Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Lublinie.

Łącznie 280 osobników zostało wypuszczonych w powiatach chełmskim, bialskim, tomaszowskim i puławskim. Beneficjenci programu dostali także środki dezynfekujące woliery, granulat paszowy, zestawy preparatów mineralno-witaminowo-aminokwasowe, leki oraz szczepionki. Naukową opiekę nad całym programem prowadzi prof. dr hab. Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty