Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

20 października 2022 r.
10:03

Chodel prawie w ogóle się nie zmienił. Pan Andrzej opowiada, jak 40 lat temu jeździło się taksówką

Autor: Zdjęcie autora agdy
Dawne znaki drogowe kierujące na Poniatową czy Lublin, drewniane chałupki, dom handlowy, który teraz służy dzieciom za siedzibę podstawówki nie zwracają tak uwagi jak lekko odrapany znak... postoju taksówek
Dawne znaki drogowe kierujące na Poniatową czy Lublin, drewniane chałupki, dom handlowy, który teraz służy dzieciom za siedzibę podstawówki nie zwracają tak uwagi jak lekko odrapany znak... postoju taksówek (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Taksówki były tanie. Gdy ludzie wychodzili z pracy, a autobus mieli za kwadrans. to we troje czy czworo brali taksówkę, bo wyszło im tyle, co za bilet na PKS – wspomina jeden z czterech chodelskich taksówkarzy. Nie ma już śladu po postoju taksówek w centrum miejscowości uwiecznionym na starej fotografii. – Kiedyś to nawet taxi było, a teraz... – komentują współcześni mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Można się urodzić w roku, w którym zostały zrobione fotografie i bez problemu rozpoznać co to za miejsce. Chodel się w ogóle nie zmienił. Układ ulic jest identyczny. Oczywiście: drewnianych domów i zabudowań jest mniej, ale to tyle. Historyczny Rynek ma kształt trapezu, dom handlowy stoi, kino też. Nawet ówczesne hasło Praca-Pokój-Życie brzmi aktualnie – zauważa jedna z mieszkanek Chodla, komentując zdjęcia udostępnione przez służby konserwatorskie.

Czarno-białe kadry pochodzą ze studium historyczno-urbanistycznego Chodla. Dokument powstał w 1984 roku, na zlecenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. Miejscowość sprawia wrażenie wymarłej, na niewielu zdjęciach widać mieszkańców, czasami gdzieś jedzie furmanka.

– Z tego co pamiętam, zmian było kilka. Pierwsza, gdy zniknęły kocie łby. Asfaltowe szosy i zrobienie chodników zupełnie zmieniło ulice. Później, chyba w latach 70. ubiegłego wieku pojawił się wodociąg, a następnie kanalizacja. Powstało też osiedle mieszkaniowe – wspomina Kazimierz Rola, który żyje w Chodlu ponad 80 lat i pamięta kino objazdowe, które pojawiało się w miasteczku.

To było w czasach, gdy nie istniało jeszcze stałe kino Wrzos, ale seanse były już organizowane w strażackiej remizie. Charakterystyczny budynek z okresu międzywojennego, kinem Wrzos został w 1962 roku. Był nim, gdy Zbigniew Pastuszak i Jerzy Chomicki fotografowali Chodel.

Napis Wrzos jest nadal, choć kino przestało systematycznie działać jakieś trzydzieści lat temu. Teraz jest miejscem wykorzystywanym okazjonalnie, podczas różnych wydarzeń w gminie.

Dawne znaki drogowe kierujące na Poniatową czy Lublin, drewniane chałupki, dom handlowy, który teraz służy dzieciom za siedzibę podstawówki nie zwracają tak uwagi jak lekko odrapany znak... postoju taksówek. Okazuje się, że czterdzieści lat temu taki biznes się tu opłacał.

Za autobusem ul. Targowa (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Najpierw się pojawiła jedna, potem kolejne taksówki, w sumie były cztery. Ja jeździłem od 1979 roku, wartburgiem, potem miałem dwie wołgi i na koniec ładę – wylicza Andrzej Żyszkiewicz, dziś już na emeryturze, który w swoim zawodowym życiu pracował jako kierowca autobusu i jeździł starem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodlu.

– Najczęściej kursy były na trasie Lublin, Puławy i Kraśnik. Pasażerowie przychodzili na postój i jechaliśmy. To tak od ręki, ale były też trasy umawiane, do Krakowa, Ostrowca Świętokrzyskiego czy po zaopatrzenie do Warszawy na giełdę na Stadion Tysiąclecia – dodaje.

Jego syn, który też jest zawodowym kierowcą wspomina, że był kurs taksówką nad morze. Prywatna osoba miała takie zamówienie i zgodziła się, żeby w podróż z ojcem zabrała się też mama.

– Często w taksówce jechał pies. To był przybłęda, którego przygarnęliśmy. Bardzo lubił jeździć autem, wystarczyło, że ktoś otworzył drzwi, a ten już wskakiwał na siedzenie. Nie było problemu, chyba, że trafił na pijanego pasażera, bo bardzo źle reagował na pijaków – wspomina Maciej Żyszkiewicz, któremu tak w dzieciństwie podobała się jazda w szoferce wozu strażackiego, że po ojcu przejął zajęcie w OSP.

– Ulica Nadrzeczna (po lewej) i Rynek (po prawej). Na drugim planie, gdzie autobus, widać ul. Mostową (po lewej) i Rynek (po prawej). Za autobusem ul. Targowa – dopisują internauci, którym służby konserwatorskie zostawiły uzupełnienie informacji jakie miejsce przedstawia konkretna fotografia.

Udostępniają je grupy sympatyków Chodla i osoby, które interesują się historią miejscowości.

– Myślę, że Chodel raczej się nie zmieni z uwagi na podmokłe tereny jakie go otaczają, nie rozrośnie się nagle, bo to by były bardzo kosztowne inwestycje. Raczej będzie się rozbudowywał wzdłuż ulic, połączy z Godowem czy Ratoszynem – przewiduje jedna z mieszkanek.

To było w czasach, gdy nie istniało jeszcze stałe kino Wrzos, ale seanse były już organizowane w strażackiej remizie (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium