W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.
Andrzej Nikodemowicz został patronem 2025 roku w Lublinie. Ma to związek z setną rocznicą urodzin tego kompozytora, pianisty, pedagoga, który w 2010 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina. Nikodemowicz urodził się w 1925 r. we Lwowie, a zmarł w 2017 r. w Lublinie. Ukończył studia w Lwowskim Konserwatorium Muzycznym na Wydziale Kompozytorskim i Instrumentalnym (fortepian). W 1973 roku został usunięty z pracy za przekonania religijne i niezłomną postawę moralną i utrzymywał się jedynie z prywatnych lekcji gry na fortepianie. W 1980 roku zamieszkał z rodziną na stałe w Lublinie. Pracował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego. W latach 1982-1992 prowadził chór w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. W 1983 r. podjął zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzykologii na Wydziale Teologii KUL. Jego dorobek twórczy obejmuje 140 dzieł na fortepian, orkiestrę, chóralnych. Dużą część stanowią utwory muzyki sakralnej: kantaty, oratoria, suity, psalmy” – napisano w uzasadnieniu do uchwały. Koncert odbędzie się 18 stycznia (sobota) w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 20:00.
Program:
A. Nikodemowicz „Toccata op. 98 nr 2 na organy”; A. Nikodemowicz „Litania loretańska (wersja II) na sopran i organy”; J. S. Bach „Fantasie BWV 542/1„; J. S. Bach „Choralvorspiel „Vor deinen Thron tret’ ich hiermit” BWV 668″; A. Nikodemowicz „Tryptyk Grudki kadzidła” IV (wersja IV) na mezzosopran i organy; J. S. „BachFuge BWV 542/2″; A. Nikodemowicz „Cztery pieśni do słów George’a Herberta na sopran, trąbkę i organy. „Poszukiwanie, Łaska, Jęki i westchnienia, Hymn prawdziwy”; A. Nikodemowicz „Wariacje „Ave Maris Stella” na organy; A. Nikodemowicz „Lamentacja „Rhytm do Pana Jezusa Ukrzyżowanego patrząc na figurę Męki Pańskiej (wersja III) na sopran i organy: I Preludium, II Canto lamentoso, III Postludium.
Jarosław Wróblewski – organy; Bogumiła Dziel-Warowska – sopran; Jakub Waszczeniuk – trąbka. Teresa Księska-Falger wygłosi słowo o muzyce.