Minifestiwal "Berlin – Yogyakarta” zaczyna się w poniedziałek (16.11) w ACK UMCS "Chatka Żaka” w Lublinie.
Impulsem do zorganizowania minifestiwalu "Berlin – Yogyakarta” było 70-lecie wybuchu II wojny światowej, w trakcie której jedną grup szczególnie nękanych przez hitlerowców były mniejszości seksualne – geje, lesbijki, osoby biseksualne i transgenderowe.
Ale Berlin w tytule symbolizuje nie tylko okres eksterminacji. Wcześniej w tej europejskiej stolicy powstał i rozkwitł ruch na rzecz emancypacji osób homoseksualnych. Po wojnie powstała tam Międzynarodowa Komisja Prawników, organizacja pozarządową, która przygotowała tzw. Zasady Yogyakarty.
Dokument został opublikowany w formie deklaracji w 2006 roku w indonezyjskim mieście Yogyakarta. Deklaracja ustanawia międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.
Obecność w tytule minifestiwalu nazw dwóch miast z dwóch kontynentów pokazuje też globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania, jak i obowiązywania praw człowieka.
Przedsięwzięcie jest dwuczęściowe. Składają się na nie projekcje filmowe i wystawa. Ekspozycja zostanie otwarta w środę o godz. 18. W wernisażu wezmą udział m.in. Katarzyna Remin, autorka wystawy, i Magda Łuczyn, koordynatorka Kampanii Przeciw Homofobii Lublin.
O poniedziałku do środy o godz. 16 będą seanse. Pierwszego dnia pokazany zostanie film "Einstein seksu” (reż. Rosa von Praunheim, RFN 1999, 100 min.). Drugiego – obraz "Inny od innych” (reż. Richard Oswald, Niemcy 1919, 50 min.). Trzeciego – dokument "Paragraf 175” (reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, USA 2000, 80 min.)
Wstęp wolny. Adres: ul. Radziszewskiego 16.