W weekend (20-22 maja) w Lublinie odbędzie się wyjątkowy międzykulturowy festiwal Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina. Nie zabraknie ciekawych atrakcji.
Festiwal odbędzie się w różnych przestrzeniach Lublina, zarówno sakralnej jak i świeckiej, sygnalizując tym samym przenikanie się tradycji duchowej i historycznej, tworzących fundament kulturowy Lublina. - Każdego dnia pragniemy zaprezentować wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina z innej perspektywy - przekonują organizatorzy.
Temat przewodni festiwalu zostanie omówiony pod kątem słowa, obrazu i śpiewu, czyli od strony historycznej i teologicznej, ikonograficznej oraz muzycznej.
W piątek, pierwszego dnia festiwalu, na Zamku Lubelskim o godz. 16 odbędzie się konferencja naukowa poświęcona kulturowej tożsamości Lublina oraz koncert cerkiewnego śpiewu bizantyjskiego.
Drugiego dnia o godz. 10.30 w Centrum Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej przy ul. Ruskiej 15 w Lublinie odbędzie się finał konkursu "Ikona jako rozmowy z Bogiem", następnie o godz. 11.30 rozpoczną się warsztaty pisania ikon.
Trzeci dzień festiwalu otworzy Liturgia w Cerkwi Katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, która rozpocznie się o godz. 9.00. Oprawę muzyczną stworzą: w rycie współczesnym – Chór Lubelskiej Katedry oraz w rycie bizantyńskim – Chóru Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach. O 11.30 w Centrum Diecezjalnym przy lubelskiej cerkwi katedralnej przy ul. Ruskiej 15 rozpoczną się warsztaty śpiewu cerkiewnego. O godz. 18 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Jaczewskiego 4 odbędzie się uroczysty koncert galowy. Wystąpią Chór Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Brześciu (Białoruś) i Męski Chór Cerkwi pw. św. Sawy w Belgradzie (Serbia).
Na wszystkie imprezy wstęp wolny.