Już po raz 13. Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie wypełnią tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Organizowany przez Warsztaty Kultury Jarmark Jagielloński przyniesie moc atrakcji. Nie tylko będzie można poznać sztukę ludową najlepszych rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej i żywą tradycję, ale też uczestniczyć w fascynujących koncertach i spotkaniach. Tegoroczna edycja święta kultury ludowej odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.
Historia i tradycja
Jarmark Jagielloński na stałe zapisał się już w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Organizowana od 13 lat przez Warsztaty Kultury impreza swoimi korzeniami sięga XV- i XVI-wiecznych Jarmarków Lubelskich, słynących na całą Rzeczpospolitą a nawet Europę. Lublin odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron Europy i świata.
Twórcy współczesnej inicjatywy łączą tradycję historyczną Jarmarków z wymianą kulturalną i gospodarczą. Tradycyjnie podczas Jarmarku Jagiellońskiego wystawcy i rzemieślnicy prezentują wyroby rękodzielnicze z różnych stron świata. Organizatorzy przewidują uczestnictwo wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier i Słowacji.
Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie przez trzy dni będzie można odkrywać produkty rękodzielnicze i rzemieślnicze z różnych stron Europy. Wystawcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby.
Przejazd kury i inne atrakcje
Jarmark Jagielloński to jednak nie tylko kiermasz produktów. Od lat wydarzeniu towarzyszą wyjątkowe inicjatywy i barwne atrakcje. Jedną z nich jest parada towarzysząca przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego, którą zobaczymy kilka razy dziennie wędrując ulicami Starego Miasta. Ten widowiskowy korowód ozdobią występy artystów z Fundacji Sztukmistrze oraz zespołu Orquestrina Trama z Hiszpanii.
Miłośnicy kinematografii będą mogli z kolei uczestniczyć w interesujących projekcjach filmowych, które w tym roku będą przebiegały pod hasłem pszczół. Seanse będą odbywać się 17 i 18 sierpnia w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Do tematu nawiążą również prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa, którzy 18 sierpnia o godz. 15 w Auli Klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9) opowiedzą o swojej działalności.
Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć edukacyjnych. W tym roku uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wykonać palmy wileńskie, świece z węzy pszczelej czy ozdoby ze słomy, ale będą też ambitniejsze projekty - m.in. warsztaty rzeźbienia w drewnie czy malowania na szkle. Pełen program zajęć dostępny jest na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.
Będą też atrakcyjne wystawy prezentowane w różnych przestrzeniach Starego Miasta, m.in. na Placu po Farze, w Zaułku Hartwigów, w Bramie Krakowskiej czy Galerii Gardzienice. Dodatkowo codziennie o godz. 11 będzie można wziąć udział w spacerze po Starym Mieście.
Brodka i inne gwiazdy polskiej sceny
- Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość - przekonują organizatorzy.
W tym roku 16 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem z tradycyjnym repertuarem wystąpią wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Koncert re:tradycja uświetnią Adam Bałdych (skrzypce) & Krzysztof Dys (fortepian) z kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (muzyka z Podlasia), Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura.
W programie także muzyka ludowa z Tracji, tradycyjna muzyka baskijska, niezwykłe litewskie pieśni sutartines czy polska muzyka tradycyjna grana do tańca.
Koncert re:tradycja to nie jedyne muzyczne wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi. Przez cały weekend w różnych lokacjach występować będą znakomici artyści z kraju i zagranicy, m.in. Rodopi Ensemble, 'ndiaz, Trys Keturiose, Babadag, Przodku, Kanka Franka, Kapela Butrynów i wiele innych.
Zabawa dla całej rodziny
Organizatorzy zadbają także o atrakcje dla całych rodzin, szczególnie dla najmłodszych uczestników, na których będzie czekać specjalna strefa - Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych.
Wieczorami, od godz. 22 do późnych godzin nocnych, na Placu Dominikańskim organizowane będą potańcówki. Do tańca przygrywać będą m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Janka Kmity oraz Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program Jarmarku Jagiellońskiego 2019:
Jarmark Rękodzielniczy:
16-18 sierpnia, godz. 10-18, Stare Miasto
Koncerty:
16 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA
16 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- re:tradycja
17 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Butrynów
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA
17 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- Rodopi Ensemble – Scieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”
- 'ndiaz
18 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA
18 sierpnia, godz. 14, Bazylika oo. Dominikanów:
- Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół
18 sierpnia, godz. 20, Plac Dominikański:
- Babadag
Spektakle, kino i spotkania:
16 sierpnia, godz. 13-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury
17 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury
17 sierpnia, godz. 11, Warsztaty Kultury:
- film: Wokół Pszczół
- spotkanie skrzypcowe z Janem Kmitą
- spotkanie śpiewacze z Janiną Pydo
17 sierpnia, godz. 11.30, Warsztaty Kultury:
- film: Więcej niż miód
17 sierpnia, godz. 17, Vivo!Lublin:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych
18 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury
18 sierpnia, godz. 14, Plac Dominikański:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych
18 sierpnia, godz. 15, Klasztor oo. Dominikanów:
- spotkanie: Be with bee/ be thanks to bee
18 sierpnia, godz. 18, Warsztaty Kultury:
- film: Łowcy miodu
Potańcówki:
16-18 sierpnia, godz. 22, Plac Dominikański
Jarmarkowe Podwórko:
16-18 sierpnia, godz. 11-19, Błonia pod Zamkiem
Wystawy:
16-18 sierpnia:
- Plac po Farze: 5 minut z pszczołami
- Zaułek Hartwigów: "Jakub Smolski. Wiejski fotograf z Łuki"
- Brama Krakowska: Pająk ludowy