Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 lipca 2019 r.
7:18

Jarmark Jagielloński 2019 od 16 do 18 sierpnia w Lublinie [program]

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Już po raz 13. Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie wypełnią tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Organizowany przez Warsztaty Kultury Jarmark Jagielloński przyniesie moc atrakcji. Nie tylko będzie można poznać sztukę ludową najlepszych rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej i żywą tradycję, ale też uczestniczyć w fascynujących koncertach i spotkaniach. Tegoroczna edycja święta kultury ludowej odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia i tradycja

Jarmark Jagielloński na stałe zapisał się już w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Organizowana od 13 lat przez Warsztaty Kultury impreza swoimi korzeniami sięga XV- i XVI-wiecznych Jarmarków Lubelskich, słynących na całą Rzeczpospolitą a nawet Europę. Lublin odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron Europy i świata.

Twórcy współczesnej inicjatywy łączą tradycję historyczną Jarmarków z wymianą kulturalną i gospodarczą. Tradycyjnie podczas Jarmarku Jagiellońskiego wystawcy i rzemieślnicy prezentują wyroby rękodzielnicze z różnych stron świata. Organizatorzy przewidują uczestnictwo wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier i Słowacji.

Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie przez trzy dni będzie można odkrywać produkty rękodzielnicze i rzemieślnicze z różnych stron Europy. Wystawcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby.

Przejazd kury i inne atrakcje

Jarmark Jagielloński to jednak nie tylko kiermasz produktów. Od lat wydarzeniu towarzyszą wyjątkowe inicjatywy i barwne atrakcje. Jedną z nich jest parada towarzysząca przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego, którą zobaczymy kilka razy dziennie wędrując ulicami Starego Miasta. Ten widowiskowy korowód ozdobią występy artystów z Fundacji Sztukmistrze oraz zespołu Orquestrina Trama z Hiszpanii.

Miłośnicy kinematografii będą mogli z kolei uczestniczyć w interesujących projekcjach filmowych, które w tym roku będą przebiegały pod hasłem pszczół. Seanse będą odbywać się 17 i 18 sierpnia w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Do tematu nawiążą również prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa, którzy 18 sierpnia o godz. 15 w Auli Klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9) opowiedzą o swojej działalności.

Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć edukacyjnych. W tym roku uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wykonać palmy wileńskie, świece z węzy pszczelej czy ozdoby ze słomy, ale będą też ambitniejsze projekty - m.in. warsztaty rzeźbienia w drewnie czy malowania na szkle. Pełen program zajęć dostępny jest na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.

Będą też atrakcyjne wystawy prezentowane w różnych przestrzeniach Starego Miasta, m.in. na Placu po Farze, w Zaułku Hartwigów, w Bramie Krakowskiej czy Galerii Gardzienice. Dodatkowo codziennie o godz. 11 będzie można wziąć udział w spacerze po Starym Mieście.

Brodka i inne gwiazdy polskiej sceny

- Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość - przekonują organizatorzy.

W tym roku 16 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem z tradycyjnym repertuarem wystąpią wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Koncert re:tradycja uświetnią Adam Bałdych (skrzypce) & Krzysztof Dys (fortepian) z kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (muzyka z Podlasia), Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura.

W programie także muzyka ludowa z Tracji, tradycyjna muzyka baskijska, niezwykłe litewskie pieśni sutartines czy polska muzyka tradycyjna grana do tańca.

Koncert re:tradycja to nie jedyne muzyczne wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi. Przez cały weekend w różnych lokacjach występować będą znakomici artyści z kraju i zagranicy, m.in. Rodopi Ensemble, 'ndiaz, Trys Keturiose, Babadag, Przodku, Kanka Franka, Kapela Butrynów i wiele innych.

Zabawa dla całej rodziny

Organizatorzy zadbają także o atrakcje dla całych rodzin, szczególnie dla najmłodszych uczestników, na których będzie czekać specjalna strefa - Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych.

Wieczorami, od godz. 22 do późnych godzin nocnych, na Placu Dominikańskim organizowane będą potańcówki. Do tańca przygrywać będą m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Janka Kmity oraz Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program Jarmarku Jagiellońskiego 2019:

Jarmark Rękodzielniczy:

16-18 sierpnia, godz. 10-18, Stare Miasto

Koncerty:

16 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

16 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- re:tradycja

17 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Butrynów
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

17 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- Rodopi Ensemble – Scieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”
- 'ndiaz

18 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

18 sierpnia, godz. 14, Bazylika oo. Dominikanów:
- Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół

18 sierpnia, godz. 20, Plac Dominikański:
- Babadag

Spektakle, kino i spotkania:

16 sierpnia, godz. 13-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11, Warsztaty Kultury:
- film: Wokół Pszczół
- spotkanie skrzypcowe z Janem Kmitą
- spotkanie śpiewacze z Janiną Pydo

17 sierpnia, godz. 11.30, Warsztaty Kultury:
- film: Więcej niż miód

17 sierpnia, godz. 17, Vivo!Lublin:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

18 sierpnia, godz. 14, Plac Dominikański:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 15, Klasztor oo. Dominikanów:
- spotkanie: Be with bee/ be thanks to bee

18 sierpnia, godz. 18, Warsztaty Kultury:
- film: Łowcy miodu

Potańcówki:

16-18 sierpnia, godz. 22, Plac Dominikański

Jarmarkowe Podwórko:

16-18 sierpnia, godz. 11-19, Błonia pod Zamkiem

Wystawy:

16-18 sierpnia:
- Plac po Farze: 5 minut z pszczołami
- Zaułek Hartwigów: "Jakub Smolski. Wiejski fotograf z Łuki"
- Brama Krakowska: Pająk ludowy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30