Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Kayah, T.Love i Karimski Club oraz Okean Elzy, Tartak i Bum Boks zagrają w sobotę w Dołhobyczowie/Uhrynowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uczynić z tego, co dzieli coś, co łączy - taka idea przyświeca organizatorom Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa. Piąta edycja festiwalu wokół granicy polsko-ukraińskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do soboty. Jej zwieńczeniem będzie wielki koncert z udziałem muzyków z obu państw

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej polsko-ukraińska granica stała się linią oddzielającą Ukrainę od reszty kontynentu. Wraz z przystąpieniem naszego kraju do Strefy Schengen zamieniła się w nowy "mur berliński”. Aby go przekroczyć, nasi wschodni sąsiedzi muszą przebyć długą drogę urzędową.

- Na dodatek, sama granica wygląda przerażająco z zaoranym pasem ziemi, wykopanym rowem i drutem kolczastym podłączonym do prądu - mówi ks. Stefan Batruch, duszpasterz greckokatolicki z Lublina, założyciel Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, organizator Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa.

- Na różnice mentalne i kulturowe nakładają się bariery administracyjne i fizyczne. Zamiast żyć twarzą w twarz, stajemy się coraz bardziej odwróceni do siebie plecami. To źle rokuje choćby wspólnym Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej. My staramy się przełamywać naszym festiwalem te bariery, jedne symbolicznie, inne realnie.

Transgraniczne Dni Dobrosąsiedztwa odbywają się już po raz piąty. Od ubiegłego roku ich punktem kulminacyjnym jest wielki koncert w Dołhobyczowie/Uhrynowie, w miejscu planowanego przejścia granicznego.

- Znowu nie udało się znieść na ten dzień wiz dla Ukraińców, ale jest postęp, bo teraz od Polaków nie będzie ich oddzielał pas 30 metrów, tylko 3-5 metrów - cieszy się ks. Batruch. - Poza tym, będą oni uprzywilejowani, bo scena stanie tym razem po ich stronie.

Na międzynarodowej scenie Polskę będą reprezentować ikona naszego popu Kayah, rockowa grupa T.Love i nujazzowy zespół Karimski Club, a Ukrainę tamtejsza megagwiazda rockowa Okean Elzy, funkrockowa kapela Tartak i hiphopowo-akustyczne trio Bum Boks. Początek o godz. 19.

Ale trzeci dzień festiwalu to nie tylko koncert. W samo południe po obydwu stronach granicy zacznie się jarmark twórczości regionalnej. Będą mu towarzyszyć występy muzykantów ludowych i didżejów z obu krajów.

O godz. 14 wystartuje polsko-ukraiński mecz piłki nożnej z udziałem artystów, dziennikarzy i polityków.

Na 15.30 zaplanowano modlitwę ekumeniczną z udziałem hierarchów i duchowieństwa tradycji wschodniej i zachodniej.

Po meczu nastąpi wręczenie Nagród Pojednania Polsko-Ukraińskiego Jerzemu Hoffmanowi i Bohdanowi Stupce.

Przez cały czas będzie można podziwiać land art - ziemny rysunek po obu stronach granicy wykonany przez Jarka Koziarę i zaproszonych przez niego artystów ukraińskich.

W piątek o godz. 11 w cerkwi w Liskach, pełniącej ostatnio rolę kościoła rzymskokatolickiego, odbędzie się tradycyjna liturgia greckokatolicka. A zaraz potem przy grobie ks. Mirosława Ripeckoho, duszpasterza przesiedleńców z akcji "Wisła”, odprawiona zostanie panachyda.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30