Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 czerwca 2016 r.
16:45

Noc Kultury 2016 - pełny program (PDF). Lodowe ryby i ogniste drzewo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ubiegłoroczna Noc Kultury (fot. Dorota Awiorko)
Ubiegłoroczna Noc Kultury (fot. Dorota Awiorko)

Tegoroczna Noc Kultury znów może sprawić, że w internecie zaroi się od ciekawych zdjęć z Lublina. Radzimy dobrze naładować baterie, wypić przed wyjściem mocną kawę i włożyć wygodne buty. Co znalazło się w tegorocznym programie? Oto wybrane atrakcje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

NOC KULTURY - PROGRAM DO WYDRUKU (kliknij, żeby pobrać plik PDF)

W tym roku Noc Kultury znów ma się kręcić głównie wokół Starego Miasta. Już obok Ratusza ul. Lubartowska zamieni się w wielki żywy trawnik, a o godz. 19 rozpocznie się tkanie specjalnego tunelu z kolorowych sznurków. Tunel mają wypełnić gumowe piłki i w taki sposób powstanie coś na kształt mebla do wypoczynku. Akcja potrwa do godz. 2 w nocy.

Filmy i potańcówka

Schodząc nieco niżej, w kierunku ul. Kowalskiej, natkniemy się na plenerowe kino, wykorzystujące naturalny spadek terenu. Seanse zaczną się o godz. 21.15 pokazem filmów krótkometrażowych, potem o godz. 22 zacznie się projekcja 37-letniej adaptacji „Sztukmistrza z Lublina”, zaś o północy przez ponad dwie godziny będzie można oglądać musical o dziewczynie, która wbrew ortodoksyjnej tradycji postanawia się uczyć i w męskim przebraniu trafia do bychawskiej jesziwy.

Skręt w prawo w Kowalską będzie równoznaczny z podróżą w czasie. Ulica cofnie się do międzywojnia za sprawą starych szyldów, witryn, oświetlenia i wiktoriańskiej karuzeli mającej już ponad 100 lat. Całości dopełniać ma specjalne oświetlenie i zabytkowe samochody jako tło do retro potańcówki, która rozpocznie się o godz. 22. Będą przedwojenne szlagiery, rewiowe akcenty, tancerze, którzy pokażą co i jak oraz loteria fantowa z wygraną w postaci stylizowanej sesji zdjęciowej. Muzykę zapewniać ma m.in. The Mark Shepherd Swing Quartet i Teatr Muzyczny.

Ryby i drzewo

Ul. Kowalska będzie jednym z bardziej fotogenicznych zakamarków tegorocznej Nocy Kultury, ale nie jedynym. Z Kowalskiej będzie można wspiąć się na górę schodami Zaułku Hartwigów, który zostanie zbombardowany włóczką przez te same panie, które same z siebie „ubierają” w dzianinę uliczne stojaki na rowery.

Zachodząc na plac Rybny (między godz. 19 a 2 w nocy) będziemy mogli popatrzeć jak powstają wielkie lodowe ryby rzeźbione przez utalentowaną grupę Ice Team, która sięgnie m.in. po piły mechaniczne. Rzeźbienie ma być równie widowiskowe, co sam efekt końcowy.

Obok, na ul. Noworybnej stanie interaktywna instalacja „Drzewo”, zaś w bramie ul. Rybnej natkniemy się na wystawę fotografii. Trafiając w ten sposób na Rynek powinniśmy się przekonać, jaki jest efekt zapowiadanego na Noc Kultury nakłonienia staromiejskich latarni do tego, by świeciły na niebiesko (te na deptaku zmienią się w lampiony).

Na Rynku od godz. 19 do 2 w nocy do tańca grać ma LSM Sound System, a kiedy już sobie poskaczemy, będziemy mogli skręcić w stronę pl. Po Farze, gdzie ognistą, świecącą instalację zmontować ma Jarosław Koziara. Jego „Ogniste drzewo” ma nawiązywać do legendy o śnie Leszka Czarnego, który postanowił zbudować tu kościół. Do świątyni, której nie ma nawiązywać ma za to inny projekt: od godz. 21.30 do 1 w nocy cyfrową rekonstrukcję fary będzie można oglądać przy Archidiakońskiej 7.

Bańki i filiżanki

Spójrzmy jeszcze raz na główne wejście na Stare Miasto, czyli Bramę Krakowską mającą się wypełnić bańkami mydlanymi. Zaraz za bramą wystarczy skręcić w prawo, by znaleźć się na podwórku ze świecącymi mebelkami na surrealistycznie wysokich nóżkach, nad którymi to mebelkami mają zawisnąć filiżanki. Przemykając stąd ul. Jezuicką można zahaczyć o widokową Wieżę Trynitarską, a gdyby była tam zbyt długa kolejka (a to wielce prawdopodobne) można zejść na podwórko przed Teatrem Andersena. Oprócz wciągającego widoku plac ten ma kusić możliwością spróbowania sił w tym, czego wielu z nas nie próbowało. Ot, choćby coś sobie upleść z wikliny, albo spróbować sił w szermierce. Byleby przed teatr zdążyć przed północą.

Z tego miejsca blisko jest na ul. Królewską, a w jej poprzek stanie Muzyczna ciężarówka. Siedząc na oponach i w fotelach samochodowych będziemy mogli słuchać jak wprost z ciężarówki serwują nam muzykę lubelskie zespoły: o 20 Mel Tripson, o 21 Phedora nazywana nieraz „polskim Linkin Park”, o 22 Workplace, a o 23 Good Morning Fire Eater.

Orkiestra i szanty

Ciężarówka będzie tylko jedną z muzycznych scen. Przed kolejną, obok browaru przy Bernardyńskiej, można przejść przez ul. Żmigród (tak, to ta ulica od zeszłorocznych lampionów z sukien). Koło browaru od 20 grać ma lubelskie UMMI, o 21 na scenę wyjdzie Maja Koman, o 22.30 Czesław Śpiewa, o północy LXMP, a od godz. 1 grać ma DJ.

Z Bernardyńskiej można dotrzeć na Most Kultury (polecany zwłaszcza RODZICOM Z DZIEĆMI), albo na trzecią scenę muzyczną przed Zamkiem, gdzie wystąpi 9-osobowa kopenhaska orkiestra Habadekuk łącząca duński folklor, jazz i rockandrollowe klimaty (o godz. 23.30). Zagra tu również brytyjskie trio Kings of the South Seas (godz. 22) lubujące się w szantach, ale brzmiących nie tak, jak można by się spodziewać, ale ocierających się raczej o klimaty Nicka Cave’a. O 20.30 pod Zamkiem zagra Orkiestra Świętego Mikołaja, a od 19 EWJ423.

Mrówkojady i folwark

Z pl. Zamkowego tylko krok jest na Zamek (kolejka do kaplicy będzie ustawiać się od godz. 18), albo Dworzec Główny PKS, który przyciągnie miłośników modernistycznej architektury (o godz. 22 pokaz inspirowanej nią mody). Nieco dalej od głównych tras, w Centrum Kultury, będzie m.in. pokaz filmów Złote Mrówkojady (godz. 22, sala kinowa), spektakl „Folwark Zwierzęcy” (21.30, wirydarz). Tuż obok, w Cafe Ramzes przy Kołłątaja od godz. 21.30 mają grać lubelskie kapele bluesowo-rockowe, zaś cykl czterech, godzinnych koncertów szykuje przy ul. 3 Maja Riders Pub, gdzie od godz. 20 kolejno wystąpią: Inaf, Lucky Strides, Samaya i Highlow. Na drugim biegunie stylistycznym znajdzie się potańcówka Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która od godz. 21 będzie się odbywać w Chatce Żaka.

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć m.in. „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego”, francuską pantomimę „Dziewczynko, kiedy dorośniesz...”, monodram „Ja, Maria”, „Bieguny” Pawła Passiniego, czy budzący kontrowersje spektakl oparty na wstrząsającej zbrodni w Rakowiskach.

Szczegóły programu w folderach rozdawanych w punkcie informacyjnym przed Ratuszem. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, podobnie jak darmowa będzie w Noc Kultury komunikacja nocna, która do godz. 2.30 będzie kursować co kwadrans, a później jak zazwyczaj.

>>>

Zobacz także: Noc Kultury 2015 - tak było w ubiegłym roku

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28