Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 czerwca 2016 r.
16:45

Noc Kultury 2016 - pełny program (PDF). Lodowe ryby i ogniste drzewo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ubiegłoroczna Noc Kultury (fot. Dorota Awiorko)
Ubiegłoroczna Noc Kultury (fot. Dorota Awiorko)

Tegoroczna Noc Kultury znów może sprawić, że w internecie zaroi się od ciekawych zdjęć z Lublina. Radzimy dobrze naładować baterie, wypić przed wyjściem mocną kawę i włożyć wygodne buty. Co znalazło się w tegorocznym programie? Oto wybrane atrakcje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

NOC KULTURY - PROGRAM DO WYDRUKU (kliknij, żeby pobrać plik PDF)

W tym roku Noc Kultury znów ma się kręcić głównie wokół Starego Miasta. Już obok Ratusza ul. Lubartowska zamieni się w wielki żywy trawnik, a o godz. 19 rozpocznie się tkanie specjalnego tunelu z kolorowych sznurków. Tunel mają wypełnić gumowe piłki i w taki sposób powstanie coś na kształt mebla do wypoczynku. Akcja potrwa do godz. 2 w nocy.

Filmy i potańcówka

Schodząc nieco niżej, w kierunku ul. Kowalskiej, natkniemy się na plenerowe kino, wykorzystujące naturalny spadek terenu. Seanse zaczną się o godz. 21.15 pokazem filmów krótkometrażowych, potem o godz. 22 zacznie się projekcja 37-letniej adaptacji „Sztukmistrza z Lublina”, zaś o północy przez ponad dwie godziny będzie można oglądać musical o dziewczynie, która wbrew ortodoksyjnej tradycji postanawia się uczyć i w męskim przebraniu trafia do bychawskiej jesziwy.

Skręt w prawo w Kowalską będzie równoznaczny z podróżą w czasie. Ulica cofnie się do międzywojnia za sprawą starych szyldów, witryn, oświetlenia i wiktoriańskiej karuzeli mającej już ponad 100 lat. Całości dopełniać ma specjalne oświetlenie i zabytkowe samochody jako tło do retro potańcówki, która rozpocznie się o godz. 22. Będą przedwojenne szlagiery, rewiowe akcenty, tancerze, którzy pokażą co i jak oraz loteria fantowa z wygraną w postaci stylizowanej sesji zdjęciowej. Muzykę zapewniać ma m.in. The Mark Shepherd Swing Quartet i Teatr Muzyczny.

Ryby i drzewo

Ul. Kowalska będzie jednym z bardziej fotogenicznych zakamarków tegorocznej Nocy Kultury, ale nie jedynym. Z Kowalskiej będzie można wspiąć się na górę schodami Zaułku Hartwigów, który zostanie zbombardowany włóczką przez te same panie, które same z siebie „ubierają” w dzianinę uliczne stojaki na rowery.

Zachodząc na plac Rybny (między godz. 19 a 2 w nocy) będziemy mogli popatrzeć jak powstają wielkie lodowe ryby rzeźbione przez utalentowaną grupę Ice Team, która sięgnie m.in. po piły mechaniczne. Rzeźbienie ma być równie widowiskowe, co sam efekt końcowy.

Obok, na ul. Noworybnej stanie interaktywna instalacja „Drzewo”, zaś w bramie ul. Rybnej natkniemy się na wystawę fotografii. Trafiając w ten sposób na Rynek powinniśmy się przekonać, jaki jest efekt zapowiadanego na Noc Kultury nakłonienia staromiejskich latarni do tego, by świeciły na niebiesko (te na deptaku zmienią się w lampiony).

Na Rynku od godz. 19 do 2 w nocy do tańca grać ma LSM Sound System, a kiedy już sobie poskaczemy, będziemy mogli skręcić w stronę pl. Po Farze, gdzie ognistą, świecącą instalację zmontować ma Jarosław Koziara. Jego „Ogniste drzewo” ma nawiązywać do legendy o śnie Leszka Czarnego, który postanowił zbudować tu kościół. Do świątyni, której nie ma nawiązywać ma za to inny projekt: od godz. 21.30 do 1 w nocy cyfrową rekonstrukcję fary będzie można oglądać przy Archidiakońskiej 7.

Bańki i filiżanki

Spójrzmy jeszcze raz na główne wejście na Stare Miasto, czyli Bramę Krakowską mającą się wypełnić bańkami mydlanymi. Zaraz za bramą wystarczy skręcić w prawo, by znaleźć się na podwórku ze świecącymi mebelkami na surrealistycznie wysokich nóżkach, nad którymi to mebelkami mają zawisnąć filiżanki. Przemykając stąd ul. Jezuicką można zahaczyć o widokową Wieżę Trynitarską, a gdyby była tam zbyt długa kolejka (a to wielce prawdopodobne) można zejść na podwórko przed Teatrem Andersena. Oprócz wciągającego widoku plac ten ma kusić możliwością spróbowania sił w tym, czego wielu z nas nie próbowało. Ot, choćby coś sobie upleść z wikliny, albo spróbować sił w szermierce. Byleby przed teatr zdążyć przed północą.

Z tego miejsca blisko jest na ul. Królewską, a w jej poprzek stanie Muzyczna ciężarówka. Siedząc na oponach i w fotelach samochodowych będziemy mogli słuchać jak wprost z ciężarówki serwują nam muzykę lubelskie zespoły: o 20 Mel Tripson, o 21 Phedora nazywana nieraz „polskim Linkin Park”, o 22 Workplace, a o 23 Good Morning Fire Eater.

Orkiestra i szanty

Ciężarówka będzie tylko jedną z muzycznych scen. Przed kolejną, obok browaru przy Bernardyńskiej, można przejść przez ul. Żmigród (tak, to ta ulica od zeszłorocznych lampionów z sukien). Koło browaru od 20 grać ma lubelskie UMMI, o 21 na scenę wyjdzie Maja Koman, o 22.30 Czesław Śpiewa, o północy LXMP, a od godz. 1 grać ma DJ.

Z Bernardyńskiej można dotrzeć na Most Kultury (polecany zwłaszcza RODZICOM Z DZIEĆMI), albo na trzecią scenę muzyczną przed Zamkiem, gdzie wystąpi 9-osobowa kopenhaska orkiestra Habadekuk łącząca duński folklor, jazz i rockandrollowe klimaty (o godz. 23.30). Zagra tu również brytyjskie trio Kings of the South Seas (godz. 22) lubujące się w szantach, ale brzmiących nie tak, jak można by się spodziewać, ale ocierających się raczej o klimaty Nicka Cave’a. O 20.30 pod Zamkiem zagra Orkiestra Świętego Mikołaja, a od 19 EWJ423.

Mrówkojady i folwark

Z pl. Zamkowego tylko krok jest na Zamek (kolejka do kaplicy będzie ustawiać się od godz. 18), albo Dworzec Główny PKS, który przyciągnie miłośników modernistycznej architektury (o godz. 22 pokaz inspirowanej nią mody). Nieco dalej od głównych tras, w Centrum Kultury, będzie m.in. pokaz filmów Złote Mrówkojady (godz. 22, sala kinowa), spektakl „Folwark Zwierzęcy” (21.30, wirydarz). Tuż obok, w Cafe Ramzes przy Kołłątaja od godz. 21.30 mają grać lubelskie kapele bluesowo-rockowe, zaś cykl czterech, godzinnych koncertów szykuje przy ul. 3 Maja Riders Pub, gdzie od godz. 20 kolejno wystąpią: Inaf, Lucky Strides, Samaya i Highlow. Na drugim biegunie stylistycznym znajdzie się potańcówka Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która od godz. 21 będzie się odbywać w Chatce Żaka.

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć m.in. „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego”, francuską pantomimę „Dziewczynko, kiedy dorośniesz...”, monodram „Ja, Maria”, „Bieguny” Pawła Passiniego, czy budzący kontrowersje spektakl oparty na wstrząsającej zbrodni w Rakowiskach.

Szczegóły programu w folderach rozdawanych w punkcie informacyjnym przed Ratuszem. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, podobnie jak darmowa będzie w Noc Kultury komunikacja nocna, która do godz. 2.30 będzie kursować co kwadrans, a później jak zazwyczaj.

>>>

Zobacz także: Noc Kultury 2015 - tak było w ubiegłym roku

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28