Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 kwietnia 2017 r.
16:24

Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński i inne letnie imprezy w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A

Znamy kolejne szczegóły największych letnich festiwali: Nocy Kultury, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Czeka nas najazd artystów z zagranicy i mrożące krew w żyłach sceny na pl. Zamkowym. Festiwale będą mieć w tym roku specjalne edycje z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury

Wiadomo już, która ulica będzie gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury (3/4 czerwca). – W tym roku jest to ul. Furmańska – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury. Furmańska ma być taką samą atrakcją, jak dwa lata temu była nią ul. Żmigród ozdobiona setkami lampionów, a rok temu ul. Kowalska przeniesiona do czasów międzywojnia. Tym razem do udziału w Nocy Kultury zaproszeni zostali też artyści z zagranicy. – Z Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii i Francji.

Inne Brzmienia

Jeszcze bardziej międzynarodowo będzie na Innych Brzmieniach (od 5 do 9 lipca), kiedy to wystąpić mają muzycy z 14 krajów. Na jedynym w tym sezonie koncercie w Polsce wystąpi Nouvelle Vague, zespół interpretujący wielkie hity takich grup jak Depeche Mode czy The Clash. Nigdzie indziej tego lata nie usłyszymy też w Polsce grupy Juno Reactor, która wystąpi w towarzystwie taneczno-teatralnej ekipy Mutant Theatre. Jedyny koncert w naszym kraju da również Mulatu Astatke, twórca ethio jazzu.

Carnaval Sztukmistrzów

Największą atrakcją tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów (27-30 lipca) będzie spektakl „Galileo” w wykonaniu francuskiej kompanii Deus Ex Machina. Artyści dadzą wielkie przedstawienie na pl. Zamkowym na wysokości 30 m nad ziemią. – To zdecydowanie najbardziej powietrzna edycja festiwalu – mówi Grzegorz Rzepecki.

Organizatorzy zapowiadają już ewolucje na latających trapezach (Marcel Et Ses Droles De Femmes), akrobacje na teterboardzie (La Bascule), popisy akrobatyczne na luźnej linie („Hold on”) i wirtualne show na ścianie (Spektakl OUT).

W programie Carnavalu Sztukmistrzów ma się też znaleźć polska premiera Marty Kuczyńskiej, spektakl „Pitagoras 3D” i spektakl przygotowany specjalnie na 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich.

Europejska Konwencja Żonglerska

Z tegorocznym Carnavalem Sztukmistrzów zbiegnie się w tym roku Europejska Konwencja Żonglerska (22-29 lipca), która będzie organizowana w Lublinie już po raz drugi. – W tym momencie mamy zarejestrowanych ponad tysiąc osób z 6 kontynentów, z 50 krajów – mówi Jakub Szwed, koordynator wydarzenia.

Artyści, którzy zjadą do nas nawet z tak dalekich krajów jak Brazylia, Chile czy Tajwan, przez dziewięć dni będą stacjonować w parku Ludowym. Część wydarzeń obejrzą we własnym gronie, bo w końcu to ich święto, ale sporo będzie też imprez otwartych oraz takich, na które będzie można dostać bezpłatną wejściówkę. Ponadto na cyrkowców natkniemy się też w różnych punktach miasta, gdzie będą pokazywać swoje umiejętności.

Jarmark Jagielloński

Specjalną oprawę muzyczną będzie mieć w tym roku Jarmark Jagielloński (12-15 sierpnia). Znani polscy muzycy mają występować razem z mistrzami muzyki tradycyjnej, wykonując wspólnie tradycyjny repertuar. Na scenie pojawić ma się m.in. Kayah, Włodek Pawlik i Janina Chmiel.

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć wystawę prezentującą XVI- i XIX-wieczne jarmarki. Będą również tak oczywiste już oczywistości, jak stragany, warsztaty, podwórko dla najmłodszych i nocne potańcówki.

Lublin - inne imprezy i festiwale

• 10 maja zacznie się w Lublinie festiwal Kody (10 maja). – Będą cztery, za to znaczące premiery – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor ośrodka „Rozdroża”, który jest organizatorem festiwalu. Bilety już w sprzedaży w kasie CSK i na eventim.

• Od 31 maja do 3 czerwca potrwa Miasto Poezji, podczas którego spotkania poetyckie będą się odbywać nawet w prywatnych mieszkaniach. Osoby, które chcą gościć u siebie takie wydarzenie mogą się zgłaszać do 12 maja do Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.

• Od 16 do 18 czerwca potrwa Lubelski Festiwal Folkloru. – Będzie 600 tancerzy, 20 grup – zapowiada Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

• 22 czerwca rozpocznie się festiwal Open City. Tego dnia na terenie Lublina stanie kilkanaście instalacji artystycznych, które będzie można oglądać do 20 lipca.

• Od 23 do 25 czerwca w Lublinie będzie można oglądać plenerowy spektakl „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego” na podstawie książki Marcina Wrońskiego.

• 29 czerwca na Zamku otwarta zostanie wystawa prezentująca wizerunki Lublina w malarstwie i grafice z lat 1618-1939. Do zobaczenia będzie 500 eksponatów.

• Od 15 do 21 lipca w Lublinie odbędą się 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka.

• 5, 6, 12 i 13 sierpnia Centrum Kultury ma wystawiać na zamkowym dziedzińcu spektakl „Sen o mieście”.

Policzyli gości

Już 55 tys. gości doliczyli się organizatorzy na wydarzeniach kulturalnych organizowanych od stycznia do marca z okazji 700. rocznicy nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego.

Konferencja programowa Lublin 700

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30