Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 kwietnia 2017 r.
16:24

Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński i inne letnie imprezy w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Znamy kolejne szczegóły największych letnich festiwali: Nocy Kultury, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Czeka nas najazd artystów z zagranicy i mrożące krew w żyłach sceny na pl. Zamkowym. Festiwale będą mieć w tym roku specjalne edycje z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury

Wiadomo już, która ulica będzie gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury (3/4 czerwca). – W tym roku jest to ul. Furmańska – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury. Furmańska ma być taką samą atrakcją, jak dwa lata temu była nią ul. Żmigród ozdobiona setkami lampionów, a rok temu ul. Kowalska przeniesiona do czasów międzywojnia. Tym razem do udziału w Nocy Kultury zaproszeni zostali też artyści z zagranicy. – Z Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii i Francji.

Inne Brzmienia

Jeszcze bardziej międzynarodowo będzie na Innych Brzmieniach (od 5 do 9 lipca), kiedy to wystąpić mają muzycy z 14 krajów. Na jedynym w tym sezonie koncercie w Polsce wystąpi Nouvelle Vague, zespół interpretujący wielkie hity takich grup jak Depeche Mode czy The Clash. Nigdzie indziej tego lata nie usłyszymy też w Polsce grupy Juno Reactor, która wystąpi w towarzystwie taneczno-teatralnej ekipy Mutant Theatre. Jedyny koncert w naszym kraju da również Mulatu Astatke, twórca ethio jazzu.

Carnaval Sztukmistrzów

Największą atrakcją tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów (27-30 lipca) będzie spektakl „Galileo” w wykonaniu francuskiej kompanii Deus Ex Machina. Artyści dadzą wielkie przedstawienie na pl. Zamkowym na wysokości 30 m nad ziemią. – To zdecydowanie najbardziej powietrzna edycja festiwalu – mówi Grzegorz Rzepecki.

Organizatorzy zapowiadają już ewolucje na latających trapezach (Marcel Et Ses Droles De Femmes), akrobacje na teterboardzie (La Bascule), popisy akrobatyczne na luźnej linie („Hold on”) i wirtualne show na ścianie (Spektakl OUT).

W programie Carnavalu Sztukmistrzów ma się też znaleźć polska premiera Marty Kuczyńskiej, spektakl „Pitagoras 3D” i spektakl przygotowany specjalnie na 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich.

Europejska Konwencja Żonglerska

Z tegorocznym Carnavalem Sztukmistrzów zbiegnie się w tym roku Europejska Konwencja Żonglerska (22-29 lipca), która będzie organizowana w Lublinie już po raz drugi. – W tym momencie mamy zarejestrowanych ponad tysiąc osób z 6 kontynentów, z 50 krajów – mówi Jakub Szwed, koordynator wydarzenia.

Artyści, którzy zjadą do nas nawet z tak dalekich krajów jak Brazylia, Chile czy Tajwan, przez dziewięć dni będą stacjonować w parku Ludowym. Część wydarzeń obejrzą we własnym gronie, bo w końcu to ich święto, ale sporo będzie też imprez otwartych oraz takich, na które będzie można dostać bezpłatną wejściówkę. Ponadto na cyrkowców natkniemy się też w różnych punktach miasta, gdzie będą pokazywać swoje umiejętności.

Jarmark Jagielloński

Specjalną oprawę muzyczną będzie mieć w tym roku Jarmark Jagielloński (12-15 sierpnia). Znani polscy muzycy mają występować razem z mistrzami muzyki tradycyjnej, wykonując wspólnie tradycyjny repertuar. Na scenie pojawić ma się m.in. Kayah, Włodek Pawlik i Janina Chmiel.

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć wystawę prezentującą XVI- i XIX-wieczne jarmarki. Będą również tak oczywiste już oczywistości, jak stragany, warsztaty, podwórko dla najmłodszych i nocne potańcówki.

Lublin - inne imprezy i festiwale

• 10 maja zacznie się w Lublinie festiwal Kody (10 maja). – Będą cztery, za to znaczące premiery – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor ośrodka „Rozdroża”, który jest organizatorem festiwalu. Bilety już w sprzedaży w kasie CSK i na eventim.

• Od 31 maja do 3 czerwca potrwa Miasto Poezji, podczas którego spotkania poetyckie będą się odbywać nawet w prywatnych mieszkaniach. Osoby, które chcą gościć u siebie takie wydarzenie mogą się zgłaszać do 12 maja do Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.

• Od 16 do 18 czerwca potrwa Lubelski Festiwal Folkloru. – Będzie 600 tancerzy, 20 grup – zapowiada Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

• 22 czerwca rozpocznie się festiwal Open City. Tego dnia na terenie Lublina stanie kilkanaście instalacji artystycznych, które będzie można oglądać do 20 lipca.

• Od 23 do 25 czerwca w Lublinie będzie można oglądać plenerowy spektakl „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego” na podstawie książki Marcina Wrońskiego.

• 29 czerwca na Zamku otwarta zostanie wystawa prezentująca wizerunki Lublina w malarstwie i grafice z lat 1618-1939. Do zobaczenia będzie 500 eksponatów.

• Od 15 do 21 lipca w Lublinie odbędą się 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka.

• 5, 6, 12 i 13 sierpnia Centrum Kultury ma wystawiać na zamkowym dziedzińcu spektakl „Sen o mieście”.

Policzyli gości

Już 55 tys. gości doliczyli się organizatorzy na wydarzeniach kulturalnych organizowanych od stycznia do marca z okazji 700. rocznicy nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego.

Konferencja programowa Lublin 700

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia