Znamy kolejne szczegóły największych letnich festiwali: Nocy Kultury, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Czeka nas najazd artystów z zagranicy i mrożące krew w żyłach sceny na pl. Zamkowym. Festiwale będą mieć w tym roku specjalne edycje z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.
Noc Kultury
Wiadomo już, która ulica będzie gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury (3/4 czerwca). – W tym roku jest to ul. Furmańska – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury. Furmańska ma być taką samą atrakcją, jak dwa lata temu była nią ul. Żmigród ozdobiona setkami lampionów, a rok temu ul. Kowalska przeniesiona do czasów międzywojnia. Tym razem do udziału w Nocy Kultury zaproszeni zostali też artyści z zagranicy. – Z Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii i Francji.
Inne Brzmienia
Jeszcze bardziej międzynarodowo będzie na Innych Brzmieniach (od 5 do 9 lipca), kiedy to wystąpić mają muzycy z 14 krajów. Na jedynym w tym sezonie koncercie w Polsce wystąpi Nouvelle Vague, zespół interpretujący wielkie hity takich grup jak Depeche Mode czy The Clash. Nigdzie indziej tego lata nie usłyszymy też w Polsce grupy Juno Reactor, która wystąpi w towarzystwie taneczno-teatralnej ekipy Mutant Theatre. Jedyny koncert w naszym kraju da również Mulatu Astatke, twórca ethio jazzu.
Carnaval Sztukmistrzów
Największą atrakcją tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów (27-30 lipca) będzie spektakl „Galileo” w wykonaniu francuskiej kompanii Deus Ex Machina. Artyści dadzą wielkie przedstawienie na pl. Zamkowym na wysokości 30 m nad ziemią. – To zdecydowanie najbardziej powietrzna edycja festiwalu – mówi Grzegorz Rzepecki.
Organizatorzy zapowiadają już ewolucje na latających trapezach (Marcel Et Ses Droles De Femmes), akrobacje na teterboardzie (La Bascule), popisy akrobatyczne na luźnej linie („Hold on”) i wirtualne show na ścianie (Spektakl OUT).
W programie Carnavalu Sztukmistrzów ma się też znaleźć polska premiera Marty Kuczyńskiej, spektakl „Pitagoras 3D” i spektakl przygotowany specjalnie na 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich.
Europejska Konwencja Żonglerska
Z tegorocznym Carnavalem Sztukmistrzów zbiegnie się w tym roku Europejska Konwencja Żonglerska (22-29 lipca), która będzie organizowana w Lublinie już po raz drugi. – W tym momencie mamy zarejestrowanych ponad tysiąc osób z 6 kontynentów, z 50 krajów – mówi Jakub Szwed, koordynator wydarzenia.
Artyści, którzy zjadą do nas nawet z tak dalekich krajów jak Brazylia, Chile czy Tajwan, przez dziewięć dni będą stacjonować w parku Ludowym. Część wydarzeń obejrzą we własnym gronie, bo w końcu to ich święto, ale sporo będzie też imprez otwartych oraz takich, na które będzie można dostać bezpłatną wejściówkę. Ponadto na cyrkowców natkniemy się też w różnych punktach miasta, gdzie będą pokazywać swoje umiejętności.
Jarmark Jagielloński
Specjalną oprawę muzyczną będzie mieć w tym roku Jarmark Jagielloński (12-15 sierpnia). Znani polscy muzycy mają występować razem z mistrzami muzyki tradycyjnej, wykonując wspólnie tradycyjny repertuar. Na scenie pojawić ma się m.in. Kayah, Włodek Pawlik i Janina Chmiel.
Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć wystawę prezentującą XVI- i XIX-wieczne jarmarki. Będą również tak oczywiste już oczywistości, jak stragany, warsztaty, podwórko dla najmłodszych i nocne potańcówki.
Lublin - inne imprezy i festiwale
• 10 maja zacznie się w Lublinie festiwal Kody (10 maja). – Będą cztery, za to znaczące premiery – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor ośrodka „Rozdroża”, który jest organizatorem festiwalu. Bilety już w sprzedaży w kasie CSK i na eventim.
• Od 31 maja do 3 czerwca potrwa Miasto Poezji, podczas którego spotkania poetyckie będą się odbywać nawet w prywatnych mieszkaniach. Osoby, które chcą gościć u siebie takie wydarzenie mogą się zgłaszać do 12 maja do Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.
• Od 16 do 18 czerwca potrwa Lubelski Festiwal Folkloru. – Będzie 600 tancerzy, 20 grup – zapowiada Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.
• 22 czerwca rozpocznie się festiwal Open City. Tego dnia na terenie Lublina stanie kilkanaście instalacji artystycznych, które będzie można oglądać do 20 lipca.
• Od 23 do 25 czerwca w Lublinie będzie można oglądać plenerowy spektakl „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego” na podstawie książki Marcina Wrońskiego.
• 29 czerwca na Zamku otwarta zostanie wystawa prezentująca wizerunki Lublina w malarstwie i grafice z lat 1618-1939. Do zobaczenia będzie 500 eksponatów.
• Od 15 do 21 lipca w Lublinie odbędą się 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka.
• 5, 6, 12 i 13 sierpnia Centrum Kultury ma wystawiać na zamkowym dziedzińcu spektakl „Sen o mieście”.
Policzyli gości
Już 55 tys. gości doliczyli się organizatorzy na wydarzeniach kulturalnych organizowanych od stycznia do marca z okazji 700. rocznicy nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego.