Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 kwietnia 2017 r.
16:24

Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński i inne letnie imprezy w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Znamy kolejne szczegóły największych letnich festiwali: Nocy Kultury, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Czeka nas najazd artystów z zagranicy i mrożące krew w żyłach sceny na pl. Zamkowym. Festiwale będą mieć w tym roku specjalne edycje z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury

Wiadomo już, która ulica będzie gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury (3/4 czerwca). – W tym roku jest to ul. Furmańska – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury. Furmańska ma być taką samą atrakcją, jak dwa lata temu była nią ul. Żmigród ozdobiona setkami lampionów, a rok temu ul. Kowalska przeniesiona do czasów międzywojnia. Tym razem do udziału w Nocy Kultury zaproszeni zostali też artyści z zagranicy. – Z Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii i Francji.

Inne Brzmienia

Jeszcze bardziej międzynarodowo będzie na Innych Brzmieniach (od 5 do 9 lipca), kiedy to wystąpić mają muzycy z 14 krajów. Na jedynym w tym sezonie koncercie w Polsce wystąpi Nouvelle Vague, zespół interpretujący wielkie hity takich grup jak Depeche Mode czy The Clash. Nigdzie indziej tego lata nie usłyszymy też w Polsce grupy Juno Reactor, która wystąpi w towarzystwie taneczno-teatralnej ekipy Mutant Theatre. Jedyny koncert w naszym kraju da również Mulatu Astatke, twórca ethio jazzu.

Carnaval Sztukmistrzów

Największą atrakcją tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów (27-30 lipca) będzie spektakl „Galileo” w wykonaniu francuskiej kompanii Deus Ex Machina. Artyści dadzą wielkie przedstawienie na pl. Zamkowym na wysokości 30 m nad ziemią. – To zdecydowanie najbardziej powietrzna edycja festiwalu – mówi Grzegorz Rzepecki.

Organizatorzy zapowiadają już ewolucje na latających trapezach (Marcel Et Ses Droles De Femmes), akrobacje na teterboardzie (La Bascule), popisy akrobatyczne na luźnej linie („Hold on”) i wirtualne show na ścianie (Spektakl OUT).

W programie Carnavalu Sztukmistrzów ma się też znaleźć polska premiera Marty Kuczyńskiej, spektakl „Pitagoras 3D” i spektakl przygotowany specjalnie na 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich.

Europejska Konwencja Żonglerska

Z tegorocznym Carnavalem Sztukmistrzów zbiegnie się w tym roku Europejska Konwencja Żonglerska (22-29 lipca), która będzie organizowana w Lublinie już po raz drugi. – W tym momencie mamy zarejestrowanych ponad tysiąc osób z 6 kontynentów, z 50 krajów – mówi Jakub Szwed, koordynator wydarzenia.

Artyści, którzy zjadą do nas nawet z tak dalekich krajów jak Brazylia, Chile czy Tajwan, przez dziewięć dni będą stacjonować w parku Ludowym. Część wydarzeń obejrzą we własnym gronie, bo w końcu to ich święto, ale sporo będzie też imprez otwartych oraz takich, na które będzie można dostać bezpłatną wejściówkę. Ponadto na cyrkowców natkniemy się też w różnych punktach miasta, gdzie będą pokazywać swoje umiejętności.

Jarmark Jagielloński

Specjalną oprawę muzyczną będzie mieć w tym roku Jarmark Jagielloński (12-15 sierpnia). Znani polscy muzycy mają występować razem z mistrzami muzyki tradycyjnej, wykonując wspólnie tradycyjny repertuar. Na scenie pojawić ma się m.in. Kayah, Włodek Pawlik i Janina Chmiel.

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć wystawę prezentującą XVI- i XIX-wieczne jarmarki. Będą również tak oczywiste już oczywistości, jak stragany, warsztaty, podwórko dla najmłodszych i nocne potańcówki.

Lublin - inne imprezy i festiwale

• 10 maja zacznie się w Lublinie festiwal Kody (10 maja). – Będą cztery, za to znaczące premiery – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor ośrodka „Rozdroża”, który jest organizatorem festiwalu. Bilety już w sprzedaży w kasie CSK i na eventim.

• Od 31 maja do 3 czerwca potrwa Miasto Poezji, podczas którego spotkania poetyckie będą się odbywać nawet w prywatnych mieszkaniach. Osoby, które chcą gościć u siebie takie wydarzenie mogą się zgłaszać do 12 maja do Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.

• Od 16 do 18 czerwca potrwa Lubelski Festiwal Folkloru. – Będzie 600 tancerzy, 20 grup – zapowiada Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

• 22 czerwca rozpocznie się festiwal Open City. Tego dnia na terenie Lublina stanie kilkanaście instalacji artystycznych, które będzie można oglądać do 20 lipca.

• Od 23 do 25 czerwca w Lublinie będzie można oglądać plenerowy spektakl „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego” na podstawie książki Marcina Wrońskiego.

• 29 czerwca na Zamku otwarta zostanie wystawa prezentująca wizerunki Lublina w malarstwie i grafice z lat 1618-1939. Do zobaczenia będzie 500 eksponatów.

• Od 15 do 21 lipca w Lublinie odbędą się 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka.

• 5, 6, 12 i 13 sierpnia Centrum Kultury ma wystawiać na zamkowym dziedzińcu spektakl „Sen o mieście”.

Policzyli gości

Już 55 tys. gości doliczyli się organizatorzy na wydarzeniach kulturalnych organizowanych od stycznia do marca z okazji 700. rocznicy nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego.

Konferencja programowa Lublin 700

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30