Przedstawienie i koncert złożą się na V Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Betlejem Lubelskie” zaplanowany na 19 i 20 grudnia.
Wayang kulit to tradycyjna jawajska formuła, w której wykorzystywane są płaskie, dwuwymiarowe lalki wycięte ze skóry. Wszystkimi lalkami porusza jedna osoba zwana "człowiekiem o tysiącu głosach”, ponieważ wygłasza ona kwestie wszystkich postaci dramatu.
W oryginale przedstawienie wayang kulit wygląda tak, że scena jest przedzielona ekranem z płótna, a widownia jest zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Osoby siedzące przed ekranem widzą tylko cienie oświetlonych lampami lalek. Osoby siedzące za nim mogą bezpośrednio obserwować lalki, a także ich animatora oraz akompaniujący zespół gamelanowy.
W Lublinie teatr wayang kulit zostanie zaprezentowany tylko w wersji jednostronnej. To uszczuplenie artyści zrekompensują publiczności wprowadzeniem do spektaklu melodii dwóch polskich kolęd. Resztę prezentowanego repertuaru stanowić będą utwory pochodzące z Jawy.
Animatorem (dalangiem) będzie Ewelina Pacyniak, która studiowała tę trudną sztukę w Indonezyjskim Instytucie Sztuki w Denpasar na wyspie Bali. Muzykę wykona Warsaw Gamelan Group. To zespół nawiązujący do formuły gamelanu, czyli tradycyjnej orkiestry jawajskiej, wykorzystującej głównie instrumenty perkusyjne – metalofony w postaci gongów i instrumentów sztabkowych wykonanych najczęściej z brązu oraz ksylofony i membranofony – uzupełnione chordofonami (smyczkową lutnią rebab, cytrą, rzadziej skrzypcami) i aerofonami (bambusowym fletem lub szałamają).
Grupa powstała w 2001 roku na bazie zespołu warsztatowego działającego przy Instytucie Muzykologii UW. Warsaw Gamelan Group prowadzona jest przez pana Soegiyanto, Jawajczyka od wielu lat mieszkającego w Polsce, oraz muzyków mających za sobą studia gry gamelanowej na uczelniach artystycznych Jawy Środkowej – Dawida Martina, Tomasza Matlingiewicza i Marię Szymańską.
W niedzielę z kolędami wystąpi Spirituals Singers Band. To najdłużej istniejący zespół wokalny w Polsce, specjalizujący się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals i gospel.
Grupa powstała w 1978 roku we Wrocławiu. Jej dorobek to kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych, a także znacząca artystycznie dyskografia, obejmująca dziesięć płyt.
Dodatkowym nurtem w działalności Spirituals Singers Band jest dubbing bajek dla dzieci ("Przygody kropelek wody”) oraz udział w nagraniach dźwiękowych dla potrzeb teatrów. W ciągu kilku ostatnich sezonów zespół nagrał muzykę w postaci playbacków do kilkunastu spektakli w całej Polsce.
Na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Betlejem Lubelskie” wrocławski sekstet da koncert zatytułowany "Kolędy świata”. Włodzimierz Szomański, Anna Majkut-Polańska, Marta Raczak, Aleksandra Sozańska-Kut, Marek Dygdała i Artur Stężała zaśpiewają w kilku językach kolędy i pastorałki z różnych stron świata, stosując jazzowo-gospelową konwencję.
Przedstawienie i koncert odbędą się w Teatrze Andersena (ul. Dominikańska 1). Początek o godz. 19. Na spektakl wstęp wolny, na koncert trzeba zakupić bilet w cenie 20 zł.
Występom będzie towarzyszyć wystawa "Oblicza Indonezji”, na którą złożą się zdjęcia z wakacyjnej wyprawy dyrektora teatru Arkadiusza Klucznika do Indonezji i lalki wayang kulit.