Już w najbliższą niedzielę setki wolontariuszy wyjdą na ulice w całym województwie żeby wesprzeć 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sztabach trwają ostatnie przygotowania.
Jak co roku w naszym województwie będzie działać kilkadziesiąt sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zarejestrowało się ich 76, między innymi przy szkołach, przedszkolach, ośrodkach kultury czy stowarzyszeniach.
W Lublinie (pięć sztabów) na ulicach będzie kwestować ponad 640 wolontariuszy.
Po raz czwarty i po raz pierwszy
– To czwarty finał WOŚP, w którym biorę udział, ale pierwszy jako szefa sztabu. Do tej pory każda zbiórka przebiegała bez problemu, ludzie byli do nas bardzo pozytywnie nastawieni, chętnie pomagali, wrzucali pieniądze do puszek. Mam nadzieję, że tak będzie również w tym roku – mówi Blanka Zwierz, szefowa sztabu WOŚP przy Galerii Labirynt w Lublinie. – Mamy 114 wolontariuszy; od przedszkolaków po osoby powyżej 50 lat. Mamy nadzieję na udaną współpracę no i bardzo dobry wynik zbiórki, pomimo niedzieli bez handlu. W prace w sztabie zaangażowało się 16 osób oraz pracownicy Galerii Labirynt.
Jak dodaje Blanka Zwierz, przygotowania do finału trwają.
– Na najbliższe dni planujemy spotkania z wolontariuszami, będziemy między innymi rozdawać puszki i identyfikatory oraz gadżety związane z 27. finałem – wylicza Blanka Zwierz. – W sobotę będzie montowana scena muzyczna.
Gramy od początku
W sobotę ostatnie przygotowania do finału zaczną się też w Centrum Kultury w Lublinie, gdzie finał organizuje lubelski sztab „Klonowic”.
– Nasza szkoła wspiera WOŚP od kiedy powstała, czyli już od 25 lat. To dla nas bardzo ważna impreza, można powiedzieć rodzinna, wielopokoleniowa, bo angażują się w nią nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice i dziadkowie – opowiada Izabela Magdziak, szefowa sztabu „Klonowic”. – W tym roku mamy 120 wolontariuszy: zarówno najmłodszych z zerówki jak i gimnazjalistów. Tym razem w szkole (ul. Warszawska 94 - przyp. aut.) będą odbywać się licytacje, a główne atrakcje w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.
Kawa i autobusy za darmo
Lubelscy wolontariusze 27. finału będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Dodatkowo Klubokawiarnia OSTRO (Krakowskie 25 ) oraz restauracja Bombardino Aperitivo (ul. Narutowicza 19) zapraszają wolontariuszy na darmową kawę lub herbatę.
Z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską będą też mogli korzystać wolontariusze z powiatu bialskiego. W niedzielę będzie tam kwestować ponad 500 wolontariuszy w godzinach 8-20.
Sprzęt z serduszkiem
Szefem sztabu w Białej Podlaskiej jest Riad Haidar, ordynator neonatologii bialskiego szpitala.
– Co roku bierzemy czynny udział w finałach i efekt zbiórki widać na naszych salach szpitalnych, przede wszystkim Oddziału Neonatologicznego, gdzie ponad 90 proc. wyposażenia stanowi sprzęt oznaczony serduszkiem – mówi ordynator Haidar. Jego oddział nosi nawet imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Tylko w ostatnim czasie spłynęły tu takie sprzęty od orkiestry: aparat USG, urządzenia do screeningowego badania słuchu czy inkubator hybrydowy.
Siedziba sztabu będzie się znajdować w Domowym Szpitalu, który również jest wyposażony sprzętem z serduszkiem i nosi imię Fundacji WOŚP.
27. finał na 70-lecie
W tym roku w Zamościu i okolicach będzie kwestować ok. 510 wolontariuszy.
– Grają z nami między innymi uczniowie, nauczyciele, dziennikarze, urzędnicy, samorządowcy, sportowcy i artyści. Otrzymaliśmy wiele darów przeznaczonych na licytacje. To zaangażowanie jest dla nas najważniejsze – mówi Andrzej Szumowski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu i szef sztabu przy MDK. – W ubiegłym roku udało nam się zebrać ponad 178 tys. zł, zobaczymy jak będzie tym razem, biorąc pod uwagę niedzielę bez handlu i warunki pogodowe. Najważniejsze jednak, że mamy ogromne wsparcie, tym bardziej, że w tym roku świętujemy 70 lat naszej działalności.
Kolacja
Jak co roku WOŚP wspierają znane osoby, między innymi politycy, biznesmeni, aktorzy i celebryci. Licytować można nie tylko przekazane przez nich przedmioty, ale też na przykład spotkania. Do wylicytowania jest uroczysta kolacja, którą w domu zwycięzcy przygotuje Mateusz Gessler, spotkanie i lunch z Robertem Lewandowskim, zaproszenie na Ferrari Challenge IMOLA 2019, Małomiasteczkowy Kiosk Dawida Podsiadło, góralska kurtka prezydenta Andrzeja Dudy, kolacja z Januszem Palikotem.
Pełna lista licytacji na stronie aukcje.wosp.org.pl. Informacje o innych formach wsparcia WOŚP można znaleźć na www.wosp.org.pl.
Lublin
Galeria Labirynt
13 stycznia Galeria Labirynt (ks. J. Popiełuszki 5) zaprasza już od godziny 9. Przez całą niedzielę (do godziny 22) na terenie galerii będzie czekać mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. To miedzy innymi licytacje, występy wokalne, pokazy taneczne, karate, pierwszej pomocy i sprzętu strażackiego.
Przy okazji będzie też można zmierzyć poziom cukru we krwi czy ciśnienie (Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland) czy zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w Fundacji DKMS (punkt fundacji będzie działał w godzinach 10-20). Pełny program można znaleźć na stronie www.labirynt.com.
Centrum Kultury w Lublinie
Sporo atrakcji będzie też czekać w Centrum Kultury w Lublinie (godzina 10-19). Na scenie sali widowiskowej zobaczymy między innymi przedszkolaki z Prywatnego Dwujęzycznego Przedszkola Motylek w Lublinie, uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Sebastiana Klonowica w Lublinie, pokazy taneczne w wykonaniu Underground Dance Studio, nie zabraknie też koncertów.
Na korytarzach CK odbędą się warsztaty i animacje dla dzieci. Przez cały dzień będzie można także nauczyć się udzielenia pierwszej pomocy oraz wziąć udział w akcji „Kartka dla Owsiaka” w Piwnicach CK.
W piwnicach powstanie też Tekturopolis WOŚP (godz. 10-20) czyli tekturowe miasto. Będzie można kupić kawałek podłogi i postawić na nim na przykład domy, bloki, drapacze chmur, mosty, drogi i tunele. Dochód z tekturowych inwestycji zasili WOŚP.
Potem odbędzie się licytacja poszczególnych obiektów, również na rzecz WOŚP. Od godziny 10 do 18 na najmłodszych uczestników finału będzie czekać interaktywny Dziki Pokój WOŚP.
A na scenie plenerowej na placu przed CK w godzinach 16:30-20:45 zagrają: Queen Band, Portfinger, Pasażer, Dr Gree i Spring Rolls. Pełny program ck.lublin.pl.
Pl. Litewski i Pl. Zamkowy
Z kolei na Placu Litewskim o godzinie 15 odbędzie się próba bicia rekordu w utworzeniu serca z największej liczby osób, a na Placu Zamkowym miłośnicy samochodów grupy VAG po raz kolejny zorganizują serduszko dla WOŚP. Od samego rana kierowcy samochodów marek Audi, Volkswagena, Seata i Skody będą spotykać się na placu, by w godzinach popołudniowych utworzyć ze swoich aut serduszko na cześć WOŚP. Na godzinę 12.30 zaplanowano przejazd głównymi ulicami Lublina, a na godzinę 18 tradycyjne światełko do nieba.
Centrum Handlowe Atrium Felicity
Centrum Handlowe Atrium Felicity (al. Wincentego Witosa 32, godzina 9-18) włączy się do finału dzień wcześniej: 12 stycznia. Po raz 10 (podobnie jak w 6 innych miastach Polski) odbędzie się tam „Wiosłowanie dla WOŚP” czyli próby ustanowienia rekordu Polski w największej ilości osób, które w ciągu 10 godzin przepłyną na jednym ergometrze wioślarskim dystans 500 metrów.
Biała Podlaska
Finał imprezy odbędzie się na placu Wolności - początek o godzinie 16. Wtedy licytowane będą między innymi gadżety WOŚP.
W godzinach 17-20 organizatorzy zapraszają na koncerty. Zagrają: Mateusz Łopaciuk Abel Biel - zwycięzca programu TV Polsat „Śpiewajmy razem. All Together Now”, Zespół Brevis (BCK), Sokotuchy (GOK Biała Podlaska - kolęda prawosławna) i Zespół Mariall.
W programie także występ Kabaretu Fryjo, występ skrzypaczki Oliwii Spychel, aukcje gadżetów WOŚP i rzeczy przeznaczonych do licytacji. Nie zabraknie pokazów strażackich, medycznych, „lotu balonem” oraz kąpieli członków Bialskiego Klubu MORSA na żywo.
Puławy
W powiecie puławskim 27. finał zacznie się już w sobotę. Tego dnia w Galerii Zielonej zaplanowano aukcje gadżetów, symulator dachowania, wizyty sportowców i konkursy dla dzieci. W niedzielę zaplanowano między innymi bieg, animacje i występy artystyczne. W związku z zamkniętymi sklepami, te ostatnie odbędą się w Szkole Podstawowej nr 2.
Wieczorem swoją aukcję dzieł sztuki przeprowadzi Dom Chemika. Z orkiestrą zagrają także Gminne Ośrodki Kultury w Kurowie i Końskowoli, a zbiórki odbędą się również w Wysokim Kole i Nałęczowie. Na ulice puławskiego regionu wyjdzie ponad 140 wolontariuszy. Sztabem dowodzą harcerze z puławskiego hufca ZHP.
Zamość
W Zamościu Orkiestra będzie grać przez dwa dni. Ze względu na niedzielny zakaz handlu finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zamościu rozpocznie się już w sobotę.
W godzinach 11-19 w Galerii Twierdza trwać będą pokazy sportowe, występy artystyczne dzieci i młodzieży, ale także loteria i licytacje między innymi przekazanych przez podróżnika Marka Marcola masek z całego świat. Imprezie towarzyszyć będzie Dzień Dawcy Szpiku z DKMS. Osoby pełnoletnie będą miały szansę na zarejestrowanie się w bazie dawców.
W niedzielę na ulice Zamościa, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Skierbieszowa i Grabowca wyjdzie ponad 500 wolontariuszy. O godzinie 16 w Zamojskim Domu Kultury na koncercie wystąpią ZPiT Zamojszczyzna, Show men, Chór Uniwersytety Trzeciego Wieku „Gaudeamus” oraz Studio Piosenki Autorskiej (pełny program na www.mdk.zam.pl).
Chełm
– W Chełmie tradycyjnie będziemy gramy już od piątku – mówi Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu i szef chełmskiego sztabu WOŚP. – Muzycznym preludium o godzinie 17 jest koncert muzyki nie do końca poważnej w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Hrubieszowskiej połączony z licytacją wyjątkowych przedmiotów. Wystąpują uczniowie szkoły, absolwenci, nauczyciele i zaproszeni goście.
W sobotę orkiestrowa scena przeniesie się do Chełmskiego Domu Kultury. Od godziny 16 będą się tam prezentowali najmłodsi chełmscy artyści oraz formacje taneczne ChDK, Młodzieżowego Domu Kultury i Estrady Dziecięcej. Tego dnia o godzinie 19 w kawiarni Decaffencja zagrają zespoły Bimber Boys i Kataryna. Wcześniej - o godzinie 15 - w salach czerwonej i fioletowej zaplanowano specjalne spotkanie miłośników gier planszowych i fantastyki „Chełmowy Jar”.
Tradycyjnie orkiestrowemu graniu będą towarzyszyły licytacje w Radiu BON TON (w piątek, sobotę i niedzielę w godzinach 10-14). Wylicytować będzie można między innymi numerowane złote serduszka chełmskiego sztabu, kursy prawa jazdy czy orkiestrowe gadżety.
Po długiej przerwie niedzielny finał WOŚP wróci na centralny w mieście pl. Łuczkowskiego. W niedzielę od godziny 11 na uczestników czekać będzie wiele atrakcji i koncertów. Również na pl. Łuczkowskiego został wyznaczony start do „3. Chełmskiego Biegu WOŚP”. Będzie to jedna z dwóch takich imprez organizowanych w województwie. Trasa biegu wynosi 5 km. Będą też m.in. pokazy strażackie, ratownictwa medycznego i wiele innych atrakcji.
W ramach niedzielnego programu zaplanowano także (o godzinie 10.30) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oryginalne sprawdziany dla kierowców, w Chełmskiej Bibliotece Publicznej o godz. 11 maraton filmowy, a nad zalewem Żółtańce o godzinie 13.30: „Morsowanie z serduchem i duchem Bieluchem”.
(kp), (eb), (rs), (ask), (bar)