W najbliższą niedzielę Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprosi na pierwsze spotkanie z cyklu "Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary?" zogniskowanego wokół problemu przemocy w sztuce. Wydarzenie odbędzie się 14 marca o godz. 17 i będzie również transmitowane online na Facebooku Konfrontacji Teatralnych.
- "OTCHŁANIE" to platforma do refleksji nad tym, gdzie w sztuce kończy się eksperyment, a gdzie zaczyna przemoc. Wspólnie zastanowimy się, czy sztuka potrzebuje takiej "ofiary". W tym kontekście psychologowie opowiedzą, czym jest „nieświadomość” (także zbiorowa) oraz czy podczas procesu twórczego możemy bezkarnie pracować z tak rozumianym „wnętrzem” aktora. Zapytamy o to, gdzie przebiegają granice artystycznej ingerencji w drugą osobę. Reżyserki praktykujące w teatrze podzielą się z nami swoimi doświadczeniami pracy z aktorem. Natomiast filozofowie oraz teoretycy kultury odpowiedzą na pytanie, czy w zsekularyzowanym świecie wciąż istnieją jakieś niezbadane "wymiary", których odkrywanie może wciąż być inspirujące dla twórców - przedstawiają projekt jego inicjatorzy.
W najbliższą niedzielę gośćmi spotkania otwierającego cykl będą: psychoterapeutka Zofia Milska-Wrzosińska oraz filozof i eseista — Piotr Augustyniak.
Ilość miejsc w Centrum Kultury ograniczona. Publiczność uczestnicząca w debatach może w ich trakcie zadawać pytania – na żywo, jak i online w komentarzach.