Mieli władzę absolutną i decydowali: do kosza czy na ekran. Skorzystali z niej i teraz gryzie ich sumienie.
Losy blisko pół setki amatorów, którzy zgłosili swoje produkcje do Konkursu Filmów Amatorskich ważyły się w niewielkim pokoju w lubelskim Centrum Kultury. - Pierwszym kryterium było to, czy film budzi w nas emocje - mówi Andrzej Rusin z Kinoteatru "Projekt”, dyktator programowy II Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego "Złotych Mrówkojadów”. - Pamiętam jeden z filmów, który był może i ciekawy ale tak zimnych i zdystansowany, że na tle innych - z których coś - wynikało tracił. Choć był zrobiony z pomysłem.
Kim oni są
Kim są autorzy nadesłanych filmów? Dokładnie nie wiadomo. - W zeszłym roku na pierwszej gali zgromadziliśmy twórców niezależnych z regionu. Znaliśmy wszystkich autorów. W tym roku to są ludzie z całej Polski. W przyszłym roku będziemy o autorach wiedzieć jeszcze mniej, bo chcemy, żeby festiwal był międzynarodowy - tłumaczą organizatorzy.
Tożsamość mrówkojada
Zwykłe życie? Takie telenowele? - Telenowele też, ale akurat je odrzucaliśmy - wyjaśnia imperator.
W tym roku młodzi filmowcy amatorzy musieli zrobić konkursowy film na temat "tożsamości”. - Temat rozumieli bardzo różnie, ale proszę nas zrozumieć: nie możemy mówić jakie filmy zrobiły na nas wrażenie, bo to jurorzy i publiczność będą je oceniać - tłumaczą weryfikatorzy. - 13 z 50 filmów zakwalifikowaliśmy. Większy sens określania tematu filmów będzie wtedy, gdy w konkursie będą brać udział amatorzy z zagranicy. Fajnie dowiedzieć się jak różnie Polacy interpretują np. tożsamość. Ale jeszcze fajniej gdy o niej będą opowiadać Polacy, Słowacy, Ukraińcy czy Litwini - tłumaczą organizatorzy sens zadawania filmowcom tematów i stworzenia z lubelskiej gali międzynarodowej imprezy.
Coś na D
Najdłuższym filmem jaki zobaczą widzowie i jurorzy jest o 2 minuty dłuższy niż zezwala regulamin. Najkrótszy ma 30 sekund. - Zapewniamy, że publiczność go nie przegapi - zapewniają organizatorzy.
Pan Chlebek
- Pan Chlebek to chyba najwyrazistsza postać jaka przewija się przez wszystkie filmy - mówi Andrzej Rusin i zastrzega, że to tylko jego osobiste wrażenie, bo pan Chlebek jest niezwykły. To mężczyzna, który ma nabożny stosunek do chleba i dlatego taki przydomek nadali mu mieszkańcy osiedla. Przewrotnie zatytułowany "Dom kultury” opowiada o jakimś miasteczku gdzieś w Polsce, może na Mazurach albo na Pomorzu, gdzie jest jeden lokal w którym się pije. "Slam kontra freestyle” to opowieść o stołecznej imprezie poetyckiej. Oprócz dokumentów są fabuły i animacje.
- Bardzo się poprawiła jakość techniczna nadsyłanych produkcji. Pewnie także i dlatego, że sprzęt relatywnie potaniał - zastanawia się Maciej. - No i dźwięk. Amatorzy zaczęli dostrzegać walor dźwiękowy filmu, że nie tylko obrazki są ważne.
Salon odrzuconych
Program:
15.00 otwarte warsztaty filmowe. 18.00 pokazy filmów konkursowych:
* DEEVENAH reż. Izabela Przylipiak (23')
* DOLINIARZE reż. Paweł Łukomski (30')
* DOM KULTURY reż. Marek Kosowiec (32')
* DRZEWO reż. Michał Mróz (6' 47")
* I TAK CAŁY DZIEŃ reż. Michał Czerwonka (26')
* MARIO reż. Paweł Słomkowski (7' 48")
* MIM reż. Filip Rudnicki (10')
* NEURON - FAIRYTALE ABOUT EXISTENCE reż. Łukasz Olszewski (8' 50")
* PAN CHLEBEK reż. Przemysław Filipowicz (23' 15")
* PODDASZE reż. Łukasz Bursa (11')
* RAZ, DWA, TRZY reż. Aleksandra Ząb (28')
* SLAM VS. FREESTYLE, czyli BITWA NA SŁOWA reż. Emilia Kotnis, Dorota Korczyk (21' 15")
* STEP BY STEP reż. Ewa Mathiasz (30")
Sobota 12 kwietnia
15.00 otwarte warsztaty filmowe, 18.00 gala rozdania Złotych Mrówkojadów