Jeśli spotkasz pucybuta, gazeciarkę czy kominiarza weź od nich zaproszenie i w sobotę przyjdź na ulicę Zamojską. Nie tylko na zakupy!
Zamojskiej się udało. Z witryn nie straszą ogłoszenia „Lokal do wynajęcia” jak na Lubartowskiej czy Świętoduskiej. Tu wciąż tętni życie. Nadal działają sklepy, i nadal są klienci. Można tu kupić suknię ślubną, antenę, sprzęt gospodarstwa domowego i profesjonalne farby do włosów. Artykuły spożywcze, przemysłowe, tekstylne i erotyczne.
– Tym razem to inicjatywa samych przedsiębiorców – podkreśla Paulina Zarębska-Denysiuk, koordynatorka 2. edycji „Handlowego święta ulicy Zamojskiej”.
Udział zadeklarowało ponad czterdzieści sklepów i zakładów usługowych. Na zakupy (i nie tylko) zapraszają od 10 do 15.
Podobna impreza była w zeszłym roku. Idea była ta sama: Przypomnieć ludziom, że zakupy można robić nie tylko w galeriach handlowych.
– Wprowadzić modę na takie sklepy, docenić tych, co tam pracują, przypomnieć, że warto ocalić handlowy charakter ulicy – tłumaczy pomysłodawczyni akcji. – To w większości firmy rodzinne. Mają swój charakter, osobowość. Za ladą często stoi właściciel sklepu. Można liczyć na indywidualne podejście do klienta. Tym się różnią od sieciówek. W zeszłym roku klientów może nie było o wiele więcej niż zwykle, ale zrobili większe zakupy – wspomina Paulina.
To nie jedyny pozytywny aspekt wydarzenia. Wieczorem było spotkanie i poczęstunek na Moście Kultury. Przedsiębiorcy zostali tam dłużej niż organizatorzy. Niektórzy z nich dopiero wtedy się ze sobą poznali. A potem razem poszli do prezydenta (powiedzieć co sądzą planach „rewitalizacji” ich ulicy zaproponowanych przez studentkę UMCS Olgę Janiszewską) i utworzyli stowarzyszenie.
W tym roku „Handlowe święto ulicy” odbędzie się z większym rozmachem. W centrum miasta można spotkać balonikarza, gazeciarkę-cyklistkę, kwiaciarkę, kominiarza czy pucybuta, z mapkami ulicy Zamojskiej i listą promocji, na jakie można liczyć w sobotę w sklepach przy ul. Zamojskiej.
2 września 2017 na Zamojskiej
• 9.45 Korowód postaci, dawnych zawodów i otwarcie święta (start ul. Zamojska 21)
• 10-12 Bezpłatne warsztaty dla rodzin z dziećmi artystyczne i ręczno-robótkowe, ul. Zamojska 21, Akademia Kreatywności
• 10.30 Wernisaż „Okno czasu na ul. Zamojską” – ul. Zamojska 41, „Art system” Sp. z o.o.
• 11-13 Gra miejska „Przemysłowe zabytki wokół ul. Zamojskiej” (start: Most Kultury)
• 11 i 12 Bezpłatne zwiedzanie zabytkowych Podziemi Browaru. Zbiórka przy portierni. Liczba miejsc ograniczona.
• 11-13 Degustacja i opowieści o ziołach, ul. Zamojska 10, Sklep Zielarsko-Medyczny „Herba-Lek”
• 12-14 Bezpłatne warsztaty rodzinne „Handlowa ulica” na Moście Kultury.