Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

27 kwietnia 2018 r.
7:47

Lubelskie: Pomysły na majówkę 2018. Ptaki, żółwie i mokradła

Poleski Park Narodowy
Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy 1 i 2 maja przy wejściach na wszystkie ścieżki przyrodnicze oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Załuczu Starym na gości będą czekali parkowi przewodnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zainteresowani takim spacerem przed wejściem na wybraną ścieżkę czy do muzeum z mini ścieżką „Żółwik” i Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt z wolierą dla ptaków będą musieli zapłacić jedynie za bilety (6 zł za normalny i 3 zł za ulgowy). Usługa przewodnicka bedzie gratis. Bilety można kupić w siedzibie PPN w Urszulinie, w muzeum i u przewodników.

– 1 maja zapraszamy do zwiedzania naszego Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Załuczu Starym – mówi Ewa Piasecka, zastępca dyrektora PPN. – Na gości będzie czekał tam jego gospodarz Marek Tokarzewski. Przyjęcia kolejnych grup zaplanowaliśmy o godzinie 10, 12 i 14. Przewidywany czas zwiedzania to około godzina.

W parkowym muzeum gromadzone są eksponaty przyrodnicze, ale też historyczne, etnograficzne i archeologiczne ilustrujące bogate dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.

2 maja o godz. 10 przewodnicy będą czekali na zwiedzających przy wejściach na wszystkie parkowe ścieżki, czyli „Spławy”, „Dąb Dominik”, „Obóz Powstańczy”, „Perehod” i „Czahary”. Jedynie na tą ostatnią i najnowszą wstęp jest bezpłatny.

– Przewidujemy, że właśnie „Czahary” przyciągną największą liczbę zwiedzających – dodaje Ewa Piasecka. – Dlatego skierujemy tam dwóch przewodników.

Kto zdecyduje się na ścieżkę „Spławy” musi sobie zdawać sprawę, że do pokonania będzie miał 7,5 km, co zajmie około 3,5 godziny. Początek znajduje się za Ośrodkiem Dydaktyczno-Muzealnym PPN.

– W przypadku tej ścieżki szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki – mówi Piasecka. – Kończy się pomostem nad jeziorem Łukie. Tu można zapoznać się ze strefowością roślinności występującą w jeziorze eutroficznym. Odcinek kładki prowadzący do jeziora oraz pomost widokowy są przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Mniejszym wyzwaniem jest wejście na ścieżkę „Dąb Dominik”. Jej długość to około 3,5 km, czyli na zwiedzanie zajmie blisko 2 godziny. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania dystroficznego jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki jest torfowisko przejściowe. Fragment ścieżki od przystanku nr 1 do przystanku nr 7 jest przystosowany w taki sposób by mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne.

Jak w przypadku pozostałych ścieżek zbiórka zainteresowanych o godz. 10 na parkingu w miejscowości Kol. Łomnica.

Ci, którzy za cel obiorą „Obóz powstańczy”, zbiórkę będą mieli na parkingu przy wejściu na ścieżkę w miejscowości Lipnik. Jej długość to 4 km, na co trzeba poświęcić 2 godziny.

– Poza atrakcjami przyrodniczymi, jak na przykład okazałe żeremie bobrowe zwiedzający zastaną tam „Dąb powstańców”, mogiłki, czy miejsce obozu powstańczego – zachęca Ewa Piasecka. – Te historyczne elementy ścieżki, dają turystom pełniejsze wyobrażenie o przebiegu Powstania Styczniowego na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Kto zdecyduje się na ścieżkę „Perehod” ma się stawić na zbiórkę w miejscowości Pieszowola za parkiem podworskim. Wyzwaniem jest szlak długości około 5 km. Prowadzi przez kompleks stawów. Ma charakter ornitologiczny, a więc warto zabrać ze sobą lornetkę.

Oddane niedawno do użytku „Czahary” to porośnięte krzewami mokradła. Trasa ścieżki o długości około 6,5 km prowadzi przez Bagno Bubnów, czyli otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy. Rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Tam też wyznaczono zbiórkę, również o godz. 10.

Lubelskie na majówkę

Więcej propozycji i informacji w naszym specjalnym dodatku "Lubelskie na Majówkę" --> POBIERZ PDF (42 MB)

Pozostałe informacje

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30