Lublin
08.30 Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
09.00 Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin
10.00 Msza św. w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny
11.30 Przemarsz na plac Zamkowy
11.45 Uroczystość na placu Zamkowym:
• Złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych
• Odegranie hymnu narodowego
• Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
• Wystąpienie wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka
• Wręczenie awansów wojskowych
• Apel pamięci i salwa honorowa
• Koncert orkiestry wojskowej
• Składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod upamiętnieniami:
- Więźniów Zamku
- Pomnikiem Zaporczyków
• Defilada kompanii honorowych
• Defilada jazdy i pojazdów historycznych
• Imprezy towarzyszące, w tym m.in.:
- prezentacja grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych
- wystawa sprzętu służb mundurowych (w tym Wojska Polskiego, inspekcji celnej, straży granicznej, straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego)
- przewodnicy PTTK poprowadzą wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”, zespoły muzyczne poprowadzą „śpiewanki patriotyczne”
13.30 Złożenie wiązanek kwiatów przy tablicach upamiętniających:
• Władysława Cholewę – delegata rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941–1944 (Sąd Okręgowy, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
• Jerzego de Tramecourta – wojewodę lubelskiego w latach 1937–1939 (Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4)
13.45 Złożenie wieńców na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny w Lublinie przy ul. Białej)
16.30 Start biegu Mila Niepodległości spod gmachu Poczty Polskiej, ul. Krakowskie Przedmieście 50.
Biała Podlaska
Obchody rozpocznie msza święta za ojczyznę o godz. 10:00 w kościele Narodzenia NMP. Po niej nastąpi przemarsz na plac Wolności pod pomnik Orła Niepodległości. Tutaj po podniesieniu flagi państwowej głos zabierze prezydent miasta. Będzie też niepodległościowy apel pamięci, a po nim biesiada patriotyczna.
Natomiast o godz. 18:00 koncert operowy „Warto być Polakiem”, promujący organizację Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego 2018 w Białej Podlaskiej. Koncert odbędzie się w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju AWF.
Chełm
Uroczystości rozpocznie o godz. 9.30 msza święta w Bazylice Narodzenia NMP w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy złożą wieńce i kwiaty przy pomniku Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Krzyżu Niepodległości na Górze Chełmskiej.
O godz. 11 uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości na pl. Łuczkowskiego. W programie przewidziano odegranie hejnału miasta Chełm, złożenie meldunku dowódcy miejscowego Garnizonu, podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Po wystąpieniu prezydent miasta odczytany zostanie Apel Pamięci, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Oficjalną część obchodów zakończy złożenie pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów.
O godz. 12 rozpocznie się program artystyczny z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Tradycyjnie w uroczystości weźmie też udział Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Edukacja. Historia. Kultura w Janowie koło Chełma.
Puławy
W Puławach oficjalne uroczystości związane z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 9:00 mszą świętą w kościele pw. św. Józefa na os. Włostowice. O tej samej porze w hali MOSiR wystartuje Turniej Piłki Siatkowej.
O godz. 10:00 delegacje ugrupowań politycznych, służb mundurowych, harcerzy, szkół oraz innych organizacji działających na terenie miasta złożą wieńce pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Zgromadzeni wysłuchają także okolicznościowego przemówienia prezydenta.
O godz. 15:00 na Stadionie Miejskim rozpocznie się I Puławski Bieg dla Niepodległej. Do wyboru będą trzy dystanse: główny na 3 km, honorowy na 1918 metrów oraz bieg dla dzieci na 400 metrów. Do udziału w tym wydarzeniu zachęca gość specjalny imprezy, znana puławska lekkoatletka, Malwina Kopron.
Wieczorem warto będzie natomiast udać się do kościoła pw. św. Brata Alberta, gdzie o godz. 19:00 rozpocznie się koncert zespołu „Kairos” pod nazwą „Muzyka czterech stron świata”.
Zamość
• Zamojski Marsz Niepodległości. Parking przy ul. Partyzantów – godz. 9:15
• Msza Święta w intencji Ojczyzny, Katedra Zamojska – godz. 10:00
• Manifestacja Patriotyczna, Rynek Wielki – godz. 11:15:
- ceremoniał wojskowy
- okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa
- Apel Pamięci i salwa honorowa
- złożenie wieńców i kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego
- defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.
Uroczysta Sesja Rady Miasta Zamość, sala „Consulatus” Ratusza – godz. 12:30.
- otwarcie sesji
- referat okolicznościowy „Działalność Niepodległościowa Młodzieży Gimnazjalnej Przełomu XIX i XX wieku” wygłosi ks. prof. dr hab. Czesław Galek
- koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.