Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

18 października 2017 r.
16:03

Przyszłość dla Przeszłości. Lubartów - the Shtetl of Sunshine

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 3 A A
22 października 2017 14:30
(fot. Maciej Kaczanowski)

Festiwal Kultury Żydowskiej, ochrona przed zapomnieniem i zniszczeniem kultury i dorobku dawnych pokoleń mieszkańców. W niedzielę do Lubartowskiego Ośrodka Kultury powinni przyjść ludzie zainteresowani historią swojego miasta i jej ratowaniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

22 października Lubartowski Ośrodek Kultury zaprasza na prezentację międzynarodowego projektu „Przyszłość dla Przeszłości. Lubartów – the Shtetl of Sunshine”, o którym opowie J.R. Sonnenschein z Niemiec. Jak informują organizatorzy Sonnenschein jest założycielem Międzynarodowego Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia for Yiddish Life. Celem tej międzynarodowej współpracy jest ochrona przed zapomnieniem i niszczeniem żydowskiej kultury i dorobku.

– Pan Sonnenschein przyjechał do Lubartowa w lipcu tego roku, bo zbierał materiały do książki, której bohaterem jest człowiek pochodzący z naszego miasta. Zaproponował udział w Polish-German Association For Yiddish Life, które pomagałoby w działaniach wspomagających projekt oraz współpracę w szerokim zakresie edukacji historyczno kulturalnej. Propozycja ta została przeze mnie przyjęta. Wcześniej przyjeżdżali do nas uczestnicy organizowanego w Lublinie międzynarodowego spotkania żydowskich mieszkańców Lublina i ich potomków. Okazało się, że część Lublinerów było związanych z Lubartowem. Te wizyty pokazały, że warto pamiętać o historii żydowskiej społeczności w naszym mieście – mówi Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak, dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

I tak powstał projekt „Przyszłość dla Przeszłości. Lubartów – the Shtetl of Sunshine”.

– Chcemy w przyszłym roku zorganizować trzydniowy Festiwal Kultury Żydowskiej i zaprosić do Lubartowa międzynarodowych gości ze świata muzyki, sztuki i sportu. Ważnym punktem projektu jest utworzenie miejsca, w które by było artystycznym wyrazem symbolicznego cmentarza i formą upamiętnienia ponad 5000 żydowskich mieszkańców Lubartowa, którzy nie mają swoich grobów. Projekt „Lubartów – the Shtetl of Sunshine” (lubartow@shtetlofsunhine.com), to pomysł pana Sonennschein, który ma doświadczenie w realizacji różnych artystycznych projektów, festiwali, eventów, turystyki kulturalnej oraz międzynarodowe kontakty będące dla nas bardzo pomocne. W Lubelskim Archiwum Państwowym dotarłam już do akt lubartowskiego, przedwojennego magistratu. Część nazwisk dawnych mieszkańców znamy. Trzeba będzie szukać kolejnych. Potrzebujemy osób, które zrealizują te pomysły, bo zarys i idea jest. Chcemy w niedzielę o niej porozmawiać – dodaje dyrektor LOK.

Organizatorzy niedzielnego spotkania uważają, że „Przyszłość dla Przeszłości. Lubartów - The Shtetl of Sunshine” może być krokiem milowym do pokonania uprzedzeń, zdobycia wzajemnego zaufania, wzajemnego szacunku i wyzbycia się ksenofobicznych podejrzeń.

– Może przeciwdziałać rasizmowi i działaniom nietolerancji w społeczeństwie. Może być przykładem porozumienia i zrozumienia. To taki zwykły ludzki szacunek do drugiej osoby – piszą promując swoja ideę. Zwłaszcza, że efekty ich działania będą ogólnodostępne.

Noszą się z zamiarem stworzenia Wirtualnego Żydowskiego Lubartowa. Strony internetowej w formie dawnego miasta „L’Chaim – Stary Lubartów” z możliwością wirtualnego spaceru po uliczkach.

The Shtetl of sunshine

22 października w Lubartowskim Ośrodku Kultury o godz. 14.30 wprowadzenie „Nasi Sąsiedzi”. Później będzie można usłyszeć piosenki o tematyce żydowskiej. O 17.00 zacznie się prezentacja międzynarodowego projektu „Przyszłość dla Przeszłości. Lubartów. The Shtetl of Sunshine”, o którym opowie J.R. Sonnenschein. Muzyczną atrakcją przeglądu będzie zespół ,,Szalom” z Chełma, którego występ zakończy spotkanie. Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć, wspierać Lubartów i pomóc w realizacji projektu powinien wysłać e-mail: lubartow@shtetlofsunshine.com

Lapidarium w Lubartowie

Historia Lubartowa sięga XVI wieku. „Wirtualny sztetl” Muzeum Historii Żydów Polskich informuje, że pierwsi Żydzi pojawili się tu pod koniec XVI wieku. Zajmowali się handlem (m.in. zbożem) oraz rzemiosłem. Oprócz krawców i czapników, w mieście mieszkali również żydowscy introligatorzy, mydlarze, felczerzy, złotnicy oraz jubilerzy, utrzymywali się także z dzierżawy ogrodów i folwarków. W XVIII w. lubartowska gmina stała się drugą co do wielkości (po Lublinie) gminą żydowską w naszym województwie. Przełom XIX i XX wieku to czas w historii Lubartowa gdy 57 proc. jego ludności stanowili właśnie Żydzi. W chwili wybuchu II wojny światowej było ich już 42 proc.

Pozostałe informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna