Dziś w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” a jutro w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego zaczynają się cykle wykładów poświęconych miastu i jego historii.
To zupełnie dwie różne imprezy ale obie są źródłem ciekawych informacji na naukowo gwarantowanym poziomie.
18 listopada rozpocznie się seria wykładów o Lublinie, które przygotowują laureaci Stypendium im. Hieronima Łopacińskiego. To wspólna inicjatywa Ośrodka „Brama Grodzka –Teatr NN” i Collegium Atrium, która wspiera badaczy dziedzictwa kulturowego Lublina. Dzisiejszy wykład i wszystkie następne będą o godz. 17.30 na sali Czarnej w siedzibie ośrodka przy ul. Grodzkiej 21.
W środę usłyszymy wykład Jakuba Chmielewskiego, doktoranta na Wydziale Politologii UMCS „Struktura i funkcjonowanie Judenratu w Lublinie (1940-1942)”. W poniedziałek (23 listopada) wykład Krzysztofa Janusa, inżyniera, absolwenta Politechniki Lubelskiej, który specjalizuje się w badaniach i dokumentacji zabytków architektury „Kolekcja szklanych negatywów odnalezionych w kamienicy Rynek 4 w Lublinie”. W następną środę (25 listopada) wystąpienie Jerzego żmudzińskiego, historyka sztuki z Krakowa „Tomasz Dolabella a lubelskie malarstwo w 1. połowie XVII wieku”.
•••
Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego zaprasza od czwartku na cykl wykładów zorganizowanych z okazji urodzin miasta. Cykl zakończony dyskusją panelową jest organizowany pod hasłem : 700 lat miasta Lublina - spotkania z historią.
W czwartek (19 listopada) w Czytelni Naukowej biblioteki (ul. Narutowicza 4) wykład inauguracyjny „Przed powstaniem miasta Lublina - osadnictwo od VI do XIII w.” wygłosi dr hab. Andrzej Rozwałka, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W ramach cyklu, który został zaplanowany aż do urodzin Lublina w 2017 roku w grudniu wykład „Proces lokacyjny miasta Lublina na prawie niemieckim” wygłosi prof. Ryszard Szczygieł. W lutym 2016 „Złoty wiek Lublina” - dr Grażyna Jakimińska, w marcu „Lublin jurydyk i Trybunału Koronnego” - prof. Henryk Gmiterek, w kwietniu „Lublin w okresie rozbiorów i zaboru austriackiego” - prof. Ewa Ziółek, w maju „Lublin w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego”- prof. Wiesław Śladkowski, a w czerwcu „Lublin w czasach powstań narodowych” - prof. Eugeniusz Niebelski. Kolejne wykłady to: „Lublin w czasach I wojny światowej” prof. Jan Lewandowski (w październiku 2016); Lublin międzywojenny 1918-1939” prof. Zbigniew Zaporowski (listopad 2016); „Lublin w czasach okupacji hitlerowskiej” dr Janusz Kłapeć (grudzień 2016); „Lublin w czasach PRL” prof. Janusz Wrona (styczeń 2017); „Lublin współczesny” - prof. Józef Styk (luty 2017) i „Symbole miasta Lublina” dr Piotr Dymmel (marzec 2017).
Wstęp na wykłady przy ul. Grodzkiej i Narutowicza – wolny.