Pójdziemy na spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” już po raz trzynasty. Początek w czwartek, 2 lipca, o godz. 19, na wiadukcie nad al. Solidarności (od strony górek czechowskich).
Na wieży furgotał blaszany kogucik/ na drugiej — zegar nucił./ Mur fal i chmur popękał/ w złote okienka:/gwiazdy, lampy./ Lublin nad łąką przysiadł./ Sam był —/ i cisza. Kto nie zna poezji Józefa Czechowicza zna początek „Poematu o mieście Lublinie”.
Od nocy z 13 na 14 lipca 2003 roku osób, które znają cały poemat – systematycznie przybywa. Bo w 2003 roku, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin poety Ośrodek Brama Grodzka –Teatr NN zaprosił do przejścia śladami miejsc uwiecznionych w „Poemacie”. Tak stworzyła się tradycja. I w każdą pierwszą lipcową pełnię księżyca - bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec – uczestnicy zbierają się na wiadukcie nad al. Solidarności. Dlaczego tam? Bo bohater „Poematu” wkracza do Lublina od strony górek czechowskich.
Uczestnicy odwiedzają cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem, idą na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Schodzą na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej docierają na Czwartek.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, widać ze wzgórza nocną panoramę miasta i ogromny Księżyc.
2 lipca uczestnicy otrzymają specjalny druk okolicznościowy - exlibris i przypinki. Będą też mogli zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Na trasie spaceru będziemy mijać murale z wierszami i cień Wędrowca.
Podczas spaceru będzie można skorzystać z tekstu „Poematu” w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.