Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

2 lipca 2009 r.
17:36
Edytuj ten wpis

Stare Miasto dla Festiwalu Opowiadaczy "Słowo Daję”

0 0 A A

Najlepsi polscy specjaliści od storytellingu wystąpią w najbliższy weekend (3-5.07) w Lublinie. Będzie można posłuchać historii niesamowitych i niesamowicie opowiedzianych. Zabrzmią gawędy zabawne i straszne, opowieści nowe i stare, bajki polskie i zagraniczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zawodowi opowiadacze zagoszczą w dominikańskim wirydarzu i ogrodzie GramOffOnu oraz na placu przy Teatrze Andersena.

Jarek Kaczmarek i Małgorzata Litwinowicz z warszawskiej Grupy Studnia O. zaprezentują programy inspirowane baśniami Andersena, bajkami słowiańskimi i... kosmiczną misją statku Apollo 17.

Michał Malinowski z podwarszawskiego Muzeum Opowiadaczy zabierze słuchaczy w podróż w świat starych bajek południowoamerykańskich i marokańskich, tradycyjnych podań ludowych z dreszczykiem z różnych części świata, przedstawi baśnie Wilhelma Hauffa i historie ze współczesnej literatury.

Na festiwalu nie zabraknie lubelskich mistrzów słowa mówionego. W wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN zabrzmi Singerowska historia miłości kobiety i demona. Opowiadaczowi będzie akompaniował na flecie Jarosław Adamów.

Trio Baja Przemka Buksińskiego zaprezentuje słowno-muzyczno-wizualny program "Charaktery Marrakeszu”, zainspirowany studium charakterologicznym Teofrasta z Eresos.

A wszystko zacznie się w piątek o godz. 20 u dominikanów koncertem pieśni dziadowskich w wykonaniu Tomasza Rokosza.

PROGRAM

Piątek 3 lipca

Wirydarz klasztoru oo. Dominikanów
20.00: Pieśni dziadowskie / Tomasz Rokosz
Muzyczna opowieść przekazana przez wędrownego lirnika, który dawno temu spełniał funkcje radia i telewizji. Wątki różne - heroiczne i religijne, smutne i zabawne, ale ważne, godne przemyślenia.
Opowie i zagra - Tomasz Rokosz
20.30: Księżycovo/ Studnia O
Koncert zespołu Księżycovo. Księżycovo oznacza szczególny stan ducha przepełniony poczuciem tajemnicy i zachwytem. Na magicznym wehikule muzyki zabierzemy się w surrealistyczną podróż na księżyc, a może i dalej jeszcze…
Muzyka zespołu to autorskie kompozycje oparte na dialogu gitary klasycznej i akordeonu (Robert Lipka jest jednym z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, laureatem festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie, znanym z występów w zespołach, m.in.: Swoją Drogą czy Balkan Sevnah). Piosenki mają często formę otwartą na elementy improwizacji i kontaktu z publicznością. Klimat całości współtworzą poetyckie teksty amerykańskiego poety awangardowego - e.e. cummingsa, w których liryczny, bajkowy nastrój łączy się z surrealistycznym obrazowaniem i zaskakującą pointą.
Śpiew - Inga Julia Dembowska, akordeon- Robert Lipka, opowiadanie, gitara - Jarek Kaczmarek

Sobota 4 lipca

Ogród Gramoffonu (wejście od ul. Jezuickiej)
15.00: Karawana / Michał Malinowski
Opowieści pustynne inspirowane baśniami Wilhelma Hauffa i bajkami marokańskimi. Pod osłoną nocy członkowie karawany zbierają się wokół ognia i opowiadają najróżniejsze baśnie.
Opowie - Michał Malinowski
16.00: Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić / Studnia O
Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić i co z tego wynikło…
Opowie - Jarek Kaczmarek
16.30: Legendy z Trupomarketu / Michał Malinowski
Opowieści o tym, co najbardziej odrażające, wstrętne i obrzydliwe... dla wszystkich lubiących chwile grozy. Całość stworzona została w oparciu o tradycyjne motywy podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach z Polski, Europy i innych kontynentów.
Opowie - Michał Malinowski
20.00: Koncert Lechistan Trio
Lechistan trio zabierze nas w muzyczną opowieść do Indii, Persji, Turcji, a także świata dźwięków eksperymentalnych i jazzu.
Magdalena Tejchman: ney flet i szałamaja
Wojtek Lubertowicz: instrumenty perkusyjne
Hubert Połoniewicz: kanun
21.30: Charaktery Marrakeszu / Trio Baja
Projekt "Charaktery Marrakeszu”. Zaskakujące figury z talii kart indywidualności. Zbiór opowiadań, niepopularnych typów osobowości inspirowanych studium charakterów Teofrasta z Erezos (IV w. n.e.).
Opowie - Przemek Buksiński, Muzyka - Karol Gadzało i ktoś

Niedziela 5 lipca

14.00: Opowieści klasztorne / oo. dominikanie / Klasztor Dominikanów
Historie, legendy o powstaniu zakonu ojców Dominikanów opowiedziane w murach ich klasztoru. Czy wyjawiona zostanie jakaś tajemnica, legenda? Na co mamy się przygotować? To wiedzą tylko oo. dominikanie, którzy opowiedzą i oprowadzą nas po zakątkach klasztoru.
Plac przy Teatrze Andersena
15.00: Kosmyk dzieweczka, pójdź do taneczka - bajki słowiańskie / Studnia O
Bajka jak świat stara o dziewczynie, która tańczyć nie chciała i diabła pokonała. Pełna zagadek opowieść o zagadkowej księżniczce.
Opowiedzą - Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz. Muzyka - Robert Lipka (akordeon).
16.00: Stragan Metafor / Michał Malinowski
Opowieści z różnych kultur związanych z myśleniem irrealnym i zaskoczeniem niemożliwością. Poznamy opowieści inspirowane Rakugą - japońską formą sztuki opowiadania oraz współczesną literaturą izraelską.
Opowie - Michał Malinowski
17.00: Opowieści dziwnej treści / Scena Otwarta
Zapraszamy wszystkich nieśmiałych, by się ośmielili, odważnych, by się odważyli, zabawnych, by nas rozbawili. Scena otwarta dla tych, którzy opowieści umiłowali i chętnie by je pokazali.
Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
20.00: Straszne Opowieści / Studnia O
Zapraszamy na opowieści z dreszczykiem o wampirach, strachach i wiłach z wykorzystaniem mrocznych, mało znanych wątków z baśni Andersena.
Opowiedzą - Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz.
Muzyka: Robert Lipka (akordeon).
21.00: Tajbełe i jej demon / Witold Dąbrowski Teatr NN
"Tajbełe i jej demon” oparta jest na opowiadaniu Isaaca B. Singera. Historia mówiąca o miłości demona i kobiety Tajbełe staje się powodem do rozmyślań na temat istoty dobra i zła.
Opowie - Witold Dąbrowski, muzyka - Jarosław Adamów


Pozostałe informacje

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji zatrzymał mężczyznę, który ukradł towar o wartości ponad 2000 zł. Złodziej próbował uciekać na rowerze, jednak po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Ośrodek wypoczynkowy puławskich Zakładów Azotowych trafi pod młotek

Azoty sprzedają ośrodek wypoczynkowy w Puławach

Puławskie Azoty wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy za basenem, brodzikami i całym wyposażeniem. Cena wywoławcza za działkę na os. Wółka Profecka to prawie 5 milionów złotych.

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście.

Polski Cukier Start rozstrzygnął losy meczu z Arką w trzeciej kwarcie

Cudowny wieczór w Lublinie. Polski Cukier Start rozbił Arkę Gdynia

Polski Cukier Start Lublin po raz pierwszy w tym sezonie wygrał w hali Globus. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w wielkim stylu pokonali AMW Arka Gdynia.

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Na drodze S17 w kierunku Lublina doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który prowadził Volkswagenem mając aż 3 promile alkoholu we krwi. Reakcja innych uczestników ruchu zapobiegła tragedii. 26-letni obywatel Ukrainy nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu – zostały mu one wcześniej odebrane za podobne przewinienie.

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Do poważnych utrudnień dochodzi obecnie na trasie S19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem i dalej Rzeszowem. Jak przekazuje policja zderzyły się trzy samochody osobowe. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby są poszkodowane. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna.

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Długa jest tegoroczna lista nominowanych w konkursie nagród środowiska studenckiego „Pro Juvenes”, a na tej liście jest sporo akcentów lubelskich. Z głosowaniem należy się spieszyć.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

To łoś który został odłowiony w Międzyrzecu Podlaskim

Samorząd kupuje "broń" i przeszkoli urzędników

Po co powiatowi bialskiemu broń? Radny z PiS już zdążył pomyśleć, że do zabijania zwierząt. Ale starosta chce za jej pomocą podawać środki do uśpienia choćby łosi, które coraz częściej odwiedzają miasta.

Przybywający na cmentarz będą mogli na spokojnie odwiedzić groby swoich bliskich, dzięki nowo powstałemu parkingowi.

Prace przy cmentarzu na finiszu - koniec problemów z parkowaniem

Zakończenie prac przy cmentarzu komunalnym w Chełmie ma zniwelować problem z parkowaniem pojazdów.

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Władze miasta wraz z lokalnymi restauratorami i miejskimi ośrodkami spróbują przedłużyć sezon turystyczny w stolicy Lubelszczyzny. W związku z tym ponownie organizują festiwal kulinarny „Kuchnia Inspiracji”. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół miodu.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30