Najlepsi polscy specjaliści od storytellingu wystąpią w najbliższy weekend (3-5.07) w Lublinie. Będzie można posłuchać historii niesamowitych i niesamowicie opowiedzianych. Zabrzmią gawędy zabawne i straszne, opowieści nowe i stare, bajki polskie i zagraniczne.
Jarek Kaczmarek i Małgorzata Litwinowicz z warszawskiej Grupy Studnia O. zaprezentują programy inspirowane baśniami Andersena, bajkami słowiańskimi i... kosmiczną misją statku Apollo 17.
Michał Malinowski z podwarszawskiego Muzeum Opowiadaczy zabierze słuchaczy w podróż w świat starych bajek południowoamerykańskich i marokańskich, tradycyjnych podań ludowych z dreszczykiem z różnych części świata, przedstawi baśnie Wilhelma Hauffa i historie ze współczesnej literatury.
Na festiwalu nie zabraknie lubelskich mistrzów słowa mówionego. W wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN zabrzmi Singerowska historia miłości kobiety i demona. Opowiadaczowi będzie akompaniował na flecie Jarosław Adamów.
Trio Baja Przemka Buksińskiego zaprezentuje słowno-muzyczno-wizualny program "Charaktery Marrakeszu”, zainspirowany studium charakterologicznym Teofrasta z Eresos.
A wszystko zacznie się w piątek o godz. 20 u dominikanów koncertem pieśni dziadowskich w wykonaniu Tomasza Rokosza.
PROGRAM
Piątek 3 lipca
Wirydarz klasztoru oo. Dominikanów
20.00: Pieśni dziadowskie / Tomasz Rokosz
Muzyczna opowieść przekazana przez wędrownego lirnika, który dawno temu spełniał funkcje radia i telewizji. Wątki różne - heroiczne i religijne, smutne i zabawne, ale ważne, godne przemyślenia.
Opowie i zagra - Tomasz Rokosz
20.30: Księżycovo/ Studnia O
Koncert zespołu Księżycovo. Księżycovo oznacza szczególny stan ducha przepełniony poczuciem tajemnicy i zachwytem. Na magicznym wehikule muzyki zabierzemy się w surrealistyczną podróż na księżyc, a może i dalej jeszcze…
Muzyka zespołu to autorskie kompozycje oparte na dialogu gitary klasycznej i akordeonu (Robert Lipka jest jednym z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, laureatem festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie, znanym z występów w zespołach, m.in.: Swoją Drogą czy Balkan Sevnah). Piosenki mają często formę otwartą na elementy improwizacji i kontaktu z publicznością. Klimat całości współtworzą poetyckie teksty amerykańskiego poety awangardowego - e.e. cummingsa, w których liryczny, bajkowy nastrój łączy się z surrealistycznym obrazowaniem i zaskakującą pointą.
Śpiew - Inga Julia Dembowska, akordeon- Robert Lipka, opowiadanie, gitara - Jarek Kaczmarek
Sobota 4 lipca
Ogród Gramoffonu (wejście od ul. Jezuickiej)
15.00: Karawana / Michał Malinowski
Opowieści pustynne inspirowane baśniami Wilhelma Hauffa i bajkami marokańskimi. Pod osłoną nocy członkowie karawany zbierają się wokół ognia i opowiadają najróżniejsze baśnie.
Opowie - Michał Malinowski
16.00: Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić / Studnia O
Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić i co z tego wynikło…
Opowie - Jarek Kaczmarek
16.30: Legendy z Trupomarketu / Michał Malinowski
Opowieści o tym, co najbardziej odrażające, wstrętne i obrzydliwe... dla wszystkich lubiących chwile grozy. Całość stworzona została w oparciu o tradycyjne motywy podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach z Polski, Europy i innych kontynentów.
Opowie - Michał Malinowski
20.00: Koncert Lechistan Trio
Lechistan trio zabierze nas w muzyczną opowieść do Indii, Persji, Turcji, a także świata dźwięków eksperymentalnych i jazzu.
Magdalena Tejchman: ney flet i szałamaja
Wojtek Lubertowicz: instrumenty perkusyjne
Hubert Połoniewicz: kanun
21.30: Charaktery Marrakeszu / Trio Baja
Projekt "Charaktery Marrakeszu”. Zaskakujące figury z talii kart indywidualności. Zbiór opowiadań, niepopularnych typów osobowości inspirowanych studium charakterów Teofrasta z Erezos (IV w. n.e.).
Opowie - Przemek Buksiński, Muzyka - Karol Gadzało i ktoś
Niedziela 5 lipca
14.00: Opowieści klasztorne / oo. dominikanie / Klasztor Dominikanów
Historie, legendy o powstaniu zakonu ojców Dominikanów opowiedziane w murach ich klasztoru. Czy wyjawiona zostanie jakaś tajemnica, legenda? Na co mamy się przygotować? To wiedzą tylko oo. dominikanie, którzy opowiedzą i oprowadzą nas po zakątkach klasztoru.
Plac przy Teatrze Andersena
15.00: Kosmyk dzieweczka, pójdź do taneczka - bajki słowiańskie / Studnia O
Bajka jak świat stara o dziewczynie, która tańczyć nie chciała i diabła pokonała. Pełna zagadek opowieść o zagadkowej księżniczce.
Opowiedzą - Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz. Muzyka - Robert Lipka (akordeon).
16.00: Stragan Metafor / Michał Malinowski
Opowieści z różnych kultur związanych z myśleniem irrealnym i zaskoczeniem niemożliwością. Poznamy opowieści inspirowane Rakugą - japońską formą sztuki opowiadania oraz współczesną literaturą izraelską.
Opowie - Michał Malinowski
17.00: Opowieści dziwnej treści / Scena Otwarta
Zapraszamy wszystkich nieśmiałych, by się ośmielili, odważnych, by się odważyli, zabawnych, by nas rozbawili. Scena otwarta dla tych, którzy opowieści umiłowali i chętnie by je pokazali.
Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
20.00: Straszne Opowieści / Studnia O
Zapraszamy na opowieści z dreszczykiem o wampirach, strachach i wiłach z wykorzystaniem mrocznych, mało znanych wątków z baśni Andersena.
Opowiedzą - Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz.
Muzyka: Robert Lipka (akordeon).
21.00: Tajbełe i jej demon / Witold Dąbrowski Teatr NN
"Tajbełe i jej demon” oparta jest na opowiadaniu Isaaca B. Singera. Historia mówiąca o miłości demona i kobiety Tajbełe staje się powodem do rozmyślań na temat istoty dobra i zła.
Opowie - Witold Dąbrowski, muzyka - Jarosław Adamów