Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

11 marca 2010 r.
15:12
Edytuj ten wpis

W Chatce Żaka: 35-lecie pracy Przychodzkiego

0 0 A A

Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” zaprasza na czwartek (11.03) na obchody 35-lecia pracy twórczej Lecha Przychodzkiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przychodzki, urodzony w Lublinie w 1956 roku, zaistniał w lubelskim a potem krajowym światku artystycznym jako członek zjawiskowej grupy literackiej Ogród, którą założył w 1974 roku razem z Grzegorzem Józefczukiem i Sławomirem Skopem.

Grupa tworzyła nowofalową poezję, pisała teksty programowe, organizowała klubowe spotkania z publicznością, występowała z happeningami, generowała akcje plastyczne.

Członkowie grupy posługiwali się pseudonimami, a teksty podpisywali wspólnie, nawet jeśli były one dziełem tylko jednego członka formacji. W ten sposób tworzyli swoistą komunę artystyczną.

Ogród, przemianowany w 1976 roku na Ogród-2, był uważany za najbardziej kontrkulturową i antykomunistyczną ekipę Nowej Fali. Swoją poezję lubelscy artyści określali mianem socsurrealizmu. Przez spolegliwą w stosunku do władzy społeczność literacką byli nazywani "faszyzującymi kamikadze”.

Ogród-2 został rozwiązany w 1979 roku. W 1980 roku Przychodzki ukończył filozofię na UMCS. W tym samym roku współzałożył istniejący do dziś periodyk "Philosophon Agora”.

Najważniejszym przedsięwzięciem z lat 80. było powołanie do życia 13 grudnia 1986 roku międzynarodowej grupy twórczej Double Travel. Przychodzki stworzył ją z Waldemarem "Disneyem” Bochniarzem (saksofonistą jazzowym i muzycznym performerem) i Waldemarem "Dziakiem” Dziaczkowskim (psychoterapeutą z PTHP i happenerem).

Potem dołączyli do nich m.in. Ralf Schulze (grafik, mim i happener), Wołodymyr "Locomotive Breath” Katoliczenko (saksofonista jazzowy i happener), Oleg Klejmionow (filmowiec, happener), Marek "Duże Człowieki” Kłuciński (twórca mail artu, poeta, happener) i Aleksandr Konowałow (operator filmowy, fotografik, happener).

Głównym założeniem twórców było wyprowadzenie sztuki poza obręb przestrzeni galeryjnych. Realizacje przeprowadzano na zadany temat zwykle w odludnych miejscach, do których nie zapraszano publiczności. Akcje dokumentowano fotograficznie. W ramach ruchu mail art dokumentacja trafiała do zaprzyjaźnionych artystów z różnych krajów.

Najsłynniejszą akcją Double Travel było "Sanktuarium śpiącego dźwięku” (Las Reczyce k. Dębna, 1 kwietnia 1989). Trwała ona od godz. 5.21 do 20.49 i odtwarzała życie codzienne wśród ruin zbombardowanej przez Sowietów niemieckiej leśniczówki.

Po przeprowadzeniu ponad 20 akcji plenerowych grupa została rozwiązana w 1989 roku. Wznowiła działalność dziesięć lat później. Druga edycja istniała do 2004 roku i zrealizowała 10 akcji.

Od 1988 do 1992 Przychodzki działał w Polskiej Partii Zielonych. W 2000 opublikował powieść "Liście ze świata żywych, listy z Krainy Jaszczurek”. W 2005 roku wydal tom rozważań etycznych pt. "Tao niewidzialnych”.

Dwa lata później ukazała się jego książka o wybitnym polskim drzeworytniku Jerzym Jakubów ("Misterium tożsamości. Jerzego Jakubów droga do gór i ludzi”). Pod koniec 2008 roku zostali opublikowani "Humaniści w sieci historii” – zbiór tekstów o "osobnych” polskich twórcach.

Promocja ostatniej książki będzie częścią spotkania na 35-lecie pracy Przychodzkiego. Ponadto w programie są opowieści o artyście i filozofie, które zaprezentują m.in. prof. Jadwiga Mizińska, prof. Stefan Symotiuk i dr Andrzej Filus, oraz projekcje filmów z udziałem Przychodzkiego "Jak cierń” (reż. Adam Sikorski, 1991) i "Voyage en Silesie” (reż. Patrick Muller, 2009).

Całość obchodów poprowadzi Marek Nawratowicz z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.

Początek o godz. 17. Miejsce: Mała Scena Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16.

Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna