Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” zaprasza na czwartek (11.03) na obchody 35-lecia pracy twórczej Lecha Przychodzkiego.
Grupa tworzyła nowofalową poezję, pisała teksty programowe, organizowała klubowe spotkania z publicznością, występowała z happeningami, generowała akcje plastyczne.
Członkowie grupy posługiwali się pseudonimami, a teksty podpisywali wspólnie, nawet jeśli były one dziełem tylko jednego członka formacji. W ten sposób tworzyli swoistą komunę artystyczną.
Ogród, przemianowany w 1976 roku na Ogród-2, był uważany za najbardziej kontrkulturową i antykomunistyczną ekipę Nowej Fali. Swoją poezję lubelscy artyści określali mianem socsurrealizmu. Przez spolegliwą w stosunku do władzy społeczność literacką byli nazywani "faszyzującymi kamikadze”.
Ogród-2 został rozwiązany w 1979 roku. W 1980 roku Przychodzki ukończył filozofię na UMCS. W tym samym roku współzałożył istniejący do dziś periodyk "Philosophon Agora”.
Najważniejszym przedsięwzięciem z lat 80. było powołanie do życia 13 grudnia 1986 roku międzynarodowej grupy twórczej Double Travel. Przychodzki stworzył ją z Waldemarem "Disneyem” Bochniarzem (saksofonistą jazzowym i muzycznym performerem) i Waldemarem "Dziakiem” Dziaczkowskim (psychoterapeutą z PTHP i happenerem).
Potem dołączyli do nich m.in. Ralf Schulze (grafik, mim i happener), Wołodymyr "Locomotive Breath” Katoliczenko (saksofonista jazzowy i happener), Oleg Klejmionow (filmowiec, happener), Marek "Duże Człowieki” Kłuciński (twórca mail artu, poeta, happener) i Aleksandr Konowałow (operator filmowy, fotografik, happener).
Głównym założeniem twórców było wyprowadzenie sztuki poza obręb przestrzeni galeryjnych. Realizacje przeprowadzano na zadany temat zwykle w odludnych miejscach, do których nie zapraszano publiczności. Akcje dokumentowano fotograficznie. W ramach ruchu mail art dokumentacja trafiała do zaprzyjaźnionych artystów z różnych krajów.
Najsłynniejszą akcją Double Travel było "Sanktuarium śpiącego dźwięku” (Las Reczyce k. Dębna, 1 kwietnia 1989). Trwała ona od godz. 5.21 do 20.49 i odtwarzała życie codzienne wśród ruin zbombardowanej przez Sowietów niemieckiej leśniczówki.
Po przeprowadzeniu ponad 20 akcji plenerowych grupa została rozwiązana w 1989 roku. Wznowiła działalność dziesięć lat później. Druga edycja istniała do 2004 roku i zrealizowała 10 akcji.
Od 1988 do 1992 Przychodzki działał w Polskiej Partii Zielonych. W 2000 opublikował powieść "Liście ze świata żywych, listy z Krainy Jaszczurek”. W 2005 roku wydal tom rozważań etycznych pt. "Tao niewidzialnych”.
Dwa lata później ukazała się jego książka o wybitnym polskim drzeworytniku Jerzym Jakubów ("Misterium tożsamości. Jerzego Jakubów droga do gór i ludzi”). Pod koniec 2008 roku zostali opublikowani "Humaniści w sieci historii” – zbiór tekstów o "osobnych” polskich twórcach.
Promocja ostatniej książki będzie częścią spotkania na 35-lecie pracy Przychodzkiego. Ponadto w programie są opowieści o artyście i filozofie, które zaprezentują m.in. prof. Jadwiga Mizińska, prof. Stefan Symotiuk i dr Andrzej Filus, oraz projekcje filmów z udziałem Przychodzkiego "Jak cierń” (reż. Adam Sikorski, 1991) i "Voyage en Silesie” (reż. Patrick Muller, 2009).
Całość obchodów poprowadzi Marek Nawratowicz z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.
Początek o godz. 17. Miejsce: Mała Scena Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16.
Wstęp wolny.