Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

15 lipca 2016 r.
20:40

Festiwal Dwa Brzegi 2016: Program filmowy i koncertów w Kazimierzu Dolnym

30 lipca 2016 0:00

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal Dwa Brzegi 2016 rozpocznie się tegorocznym zwycięzcą Festiwalu Filmowego w Cannes: „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha. To zabawne i poruszające dzieło jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina, które przyniosło mu drugą statuetkę Złotej Palmy. Film opowiada historię zmagań chorego mężczyzny z biurokracją systemu opieki społecznej.

„Fuocoammare. Ogień na morzu”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale – najnowszy film twórcy dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”) - również pojawi się na Dwóch Brzegach. Widzowie zobaczą go tego samego wieczoru.

„Ogień na morzu” był realizowany przez kilka lat na Lampedusie, malutkiej wyspie między Afryką i Europą, terytorialnie przynależącej do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, szukających schronienia przed wojną i głodem. 54-letni reżyser zamieszkał na wyspie, aby poznać tamtejsze realia. Film przestawia obraz świata, w którym obok codziennego, normalnego życia mieszkańców wyspy, znalazło się także miejsce dla przybyszów z zewnątrz.

30 lipca zostanie zainaugurowana także sekcja „Muzyka moja miłość” filmem Carlosa Saury „Argentyna, Argentyna”. Widzowie na własne uszy usłyszą jak tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

Gala Otwarcia Festiwalu Dwa Brzegi 30 lipca w Kazimierzu Dolnym.

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - najlepsze propozycje filmowe i odkrycia ostatnich miesięcy

Jak co roku na Dwóch Brzegach najlepsze propozycje filmowe i odkrycia ostatnich miesięcy. W programie sekcji „Świat pod namiotem” znajda się filmy, które święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach.

„Co przynosi przyszłość” Mii Hansen-Løve to historia paryskiej nauczycielki filozofii, Nathalie. Bohaterka musi stawić czoła zaborczej matce i mężowi, który zostawił ją dla innej kobiety. W głównej roli znakomita Isabelle Huppert, aż piętnastokrotnie nominowana do francuskich Cezarów i dwukrotnie nagradzana w Cannes.

Ponadto niepowtarzalna okazja do obejrzenia filmu Maren Ade „Toni Erdmann”, canneńskiego hitu, który do polskich kin trafi dopiero w marcu przyszłego roku. To przewrotna komedia o trudniej relacji ojca i córki, o dwóch pokoleniach i pogłębiającej się między nimi przepaści.

Na festiwalu pojawią się trudne tematy, wszystko za sprawą „24 tygodni” (reż. Anne Zohra Berrached) i „Śmierci w Sarajewie” (Danis Tanović). Pierwszy to historia Astrid i Markusa, których życie zakłóca diagnoza lekarzy o chorobie drugiego dziecka. „Śmierć w Sarajewie”, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI w Berlinie, sięga po doświadczenie wojny.

Thomas Vinterberg i jego najnowszy obraz „Komuna” to historia społecznego eksperymentu prezenterki telewizyjnej i jej męża, który do wielkiego domu zapraszają grupę znajomych. Ich  wymarzona wspólnota rozsypuje się gdy Erik sprowadza do domu młodą studentkę.

W programie także m.in. obraz Brazylijczyka Klebera Mendonca Filho „Aquarius” z Sonią Bragą – egzotyczną pięknością, pamiętną odtwórczynią głównej roli w „Pocałunku kobiety-pająka” Hectora Babenco oraz „Służąca” Parka Chan-wooka – tegoroczny film zamknięcia Dwóch Brzegów.

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - filmy polskie

Kuba Czekaj, Tomasz Wasilewski, Przemysław Wojcieszek – filmy tych i wielu innych polskich reżyserów będzie można zobaczyć na tegorocznych Dwóch Brzegach. Twórcy będą również gośćmi festiwalu.

Rewelacja festiwalu w Wenecji i najciekawszy polski debiut ostatnich lat – „Baby Bump” Kuby Czekaja – to film, który zachwyca i zadziwia jednocześnie. Goście Dwóch Brzegów, reżyser oraz aktorzy Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach, odpowiedzą na pytania widzów w Black Red White Cafe.

„Zjednoczone stany miłości” – historia czterech kobiet, które łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Na festiwalu pojawią się reżyser Tomasz Wasilewski oraz odtwórczynie głównych ról – Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz.

Na Dwóch Brzegach również znakomite dokumenty. Wśród nich „Zud” Marty Minorowicz, który swoją światową premierę miał na Berlinale oraz „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego. Twórca osobiście zaprosi na film, który zachwycił publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ponadto „Mnich z morza” Rafała Skalskiego, który znalazł się na 69. MFF w Locarno (o jego produkcji reżyser opowie osobiście – na Dwa Brzegi przyleci prosto z tego festiwalu) oraz „Walka z szatanem” Konrada Szołajskiego o rytuale egzorcyzmów. Dyskusja po filmie w Black Red White Cafe z pewnością będzie bardzo gorąca.

W kolejce czeka też m.in. „Knives out” Przemysława Wojcieszka – historia grupki znajomych, którzy spotykają się w letniskowym domku kilka lat po maturze; w luźnej atmosferze, pod wpływem alkoholu zaczynają uwalniać się tkwiące w nich fobie i demony.

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - koncerty

Tegoroczna edycja Festiwalu Dwa Brzegi upłynie nie tylko pod znakiem filmów, lecz także muzyki. Codziennie festiwalowa publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłych koncertach na kazimierskim Dużym Rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Pierwszego dnia festiwalu, 30 lipca, czeka nas muzyczna podróż do lat 20. i 30-tych XX wieku. Wszystko za sprawą Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która zrodziła się z zamiłowania do dawnych melodii. Wspólnie z orkiestrą wrócimy do czasów retro i odkryjemy czar piosenek z repertuaru Mieczysława Fogga czy Wiery Gran, dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

W niedzielę na Rynku w Kazimierzu pojawi się Adam Strug z zespołem. To nietuzinkowa postać, którą trzeba usłyszeć na żywo. Jest kompozytorem muzyki autorskiej, teatralnej i filmowej, scenarzystą i śpiewakiem o zjawiskowym głosie. To artysta owładnięty słowiańskim duchem, który od lat ocala, bada i wykonuje dawne polskie pieśni, przechowywane w tradycji ustnej.

1 sierpnia publiczność zaczaruje Ola Bilińska. Artystka spełnia się muzycznie w zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po własny, autorski, mistyczno-folkowy Babadag oraz Berjozkele – przedwojenne kołysanki w jidysz wykonywane z użyciem instrumentów tradycyjnych oraz elektroniki. Na Dwóch Brzegach zaśpiewa w jidysz o… miłości. Kompozycje pochodzą z jej najnowszej płyty zatytułowanej „Libelid”.

Kazimierski Duży Rynek aż prosi o zapełnienie się tańczącymi przyjaciółmi. Okazja do pląsów nadarza się 2 sierpnia, a zadba o to Janusz Prusinowski Kompania. To muzycy i tancerze, którzy po latach grania na przyzbie, terminowania u wiejskich muzykantów, muzycznych przygodach w szerokim świecie, a nawet w teatrach i szkołach muzycznych grają dziś za oceanami i lokalnie, przede wszystkim do tańca. A grają tak, że spódnice fruwają wyżej kominów, a zużycie obuwia znacznie wzrasta.

W festiwalowy czwartek Kazimierzem zawładną tradycyjne melodie cygańskie, karpackie i bałkańskie. Ekscytujący występ szykuje Čači Vorba – jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Czeka nas wybuchowa mieszanka tradycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej.

A na zakończenie – Młoda Polska Filharmonia pod dyrekcją Adama Klocka, która zaprosiła do udziału w trasie koncertowej zespół Vołosi – improwizujący kwintet smyczkowy złożony z muzyków klasycznych i górali. Usłyszymy specjalnie zaaranżowane na orkiestrę autorskie kompozycje Vołochów. Połączenie energii i entuzjazmu Młodej Polskiej Filharmonii z ekspresyjnymi i spontanicznym zespołem jest gwarantem doskonałej zabawy zarówno dla muzyków, jak i publiczności. To niezwykłe wydarzenie 5 sierpnia.

Koncerty na 10. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywają się codziennie (od 30 lipca do 5 sierpnia) na Dużym Rynku w Kazimierzu Dolnym o godzinie 20:30. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny.

 

„Ja, Daniel Blake”
"Baby Bump"

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28