Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

15 lipca 2016 r.
20:40

Festiwal Dwa Brzegi 2016: Program filmowy i koncertów w Kazimierzu Dolnym

0 4 A A
30 lipca 2016 0:00

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal Dwa Brzegi 2016 rozpocznie się tegorocznym zwycięzcą Festiwalu Filmowego w Cannes: „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha. To zabawne i poruszające dzieło jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina, które przyniosło mu drugą statuetkę Złotej Palmy. Film opowiada historię zmagań chorego mężczyzny z biurokracją systemu opieki społecznej.

„Fuocoammare. Ogień na morzu”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale – najnowszy film twórcy dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”) - również pojawi się na Dwóch Brzegach. Widzowie zobaczą go tego samego wieczoru.

„Ogień na morzu” był realizowany przez kilka lat na Lampedusie, malutkiej wyspie między Afryką i Europą, terytorialnie przynależącej do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, szukających schronienia przed wojną i głodem. 54-letni reżyser zamieszkał na wyspie, aby poznać tamtejsze realia. Film przestawia obraz świata, w którym obok codziennego, normalnego życia mieszkańców wyspy, znalazło się także miejsce dla przybyszów z zewnątrz.

30 lipca zostanie zainaugurowana także sekcja „Muzyka moja miłość” filmem Carlosa Saury „Argentyna, Argentyna”. Widzowie na własne uszy usłyszą jak tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

Gala Otwarcia Festiwalu Dwa Brzegi 30 lipca w Kazimierzu Dolnym.

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - najlepsze propozycje filmowe i odkrycia ostatnich miesięcy

Jak co roku na Dwóch Brzegach najlepsze propozycje filmowe i odkrycia ostatnich miesięcy. W programie sekcji „Świat pod namiotem” znajda się filmy, które święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach.

„Co przynosi przyszłość” Mii Hansen-Løve to historia paryskiej nauczycielki filozofii, Nathalie. Bohaterka musi stawić czoła zaborczej matce i mężowi, który zostawił ją dla innej kobiety. W głównej roli znakomita Isabelle Huppert, aż piętnastokrotnie nominowana do francuskich Cezarów i dwukrotnie nagradzana w Cannes.

Ponadto niepowtarzalna okazja do obejrzenia filmu Maren Ade „Toni Erdmann”, canneńskiego hitu, który do polskich kin trafi dopiero w marcu przyszłego roku. To przewrotna komedia o trudniej relacji ojca i córki, o dwóch pokoleniach i pogłębiającej się między nimi przepaści.

Na festiwalu pojawią się trudne tematy, wszystko za sprawą „24 tygodni” (reż. Anne Zohra Berrached) i „Śmierci w Sarajewie” (Danis Tanović). Pierwszy to historia Astrid i Markusa, których życie zakłóca diagnoza lekarzy o chorobie drugiego dziecka. „Śmierć w Sarajewie”, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI w Berlinie, sięga po doświadczenie wojny.

Thomas Vinterberg i jego najnowszy obraz „Komuna” to historia społecznego eksperymentu prezenterki telewizyjnej i jej męża, który do wielkiego domu zapraszają grupę znajomych. Ich  wymarzona wspólnota rozsypuje się gdy Erik sprowadza do domu młodą studentkę.

W programie także m.in. obraz Brazylijczyka Klebera Mendonca Filho „Aquarius” z Sonią Bragą – egzotyczną pięknością, pamiętną odtwórczynią głównej roli w „Pocałunku kobiety-pająka” Hectora Babenco oraz „Służąca” Parka Chan-wooka – tegoroczny film zamknięcia Dwóch Brzegów.

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - filmy polskie

Kuba Czekaj, Tomasz Wasilewski, Przemysław Wojcieszek – filmy tych i wielu innych polskich reżyserów będzie można zobaczyć na tegorocznych Dwóch Brzegach. Twórcy będą również gośćmi festiwalu.

Rewelacja festiwalu w Wenecji i najciekawszy polski debiut ostatnich lat – „Baby Bump” Kuby Czekaja – to film, który zachwyca i zadziwia jednocześnie. Goście Dwóch Brzegów, reżyser oraz aktorzy Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach, odpowiedzą na pytania widzów w Black Red White Cafe.

„Zjednoczone stany miłości” – historia czterech kobiet, które łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Na festiwalu pojawią się reżyser Tomasz Wasilewski oraz odtwórczynie głównych ról – Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz.

Na Dwóch Brzegach również znakomite dokumenty. Wśród nich „Zud” Marty Minorowicz, który swoją światową premierę miał na Berlinale oraz „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego. Twórca osobiście zaprosi na film, który zachwycił publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ponadto „Mnich z morza” Rafała Skalskiego, który znalazł się na 69. MFF w Locarno (o jego produkcji reżyser opowie osobiście – na Dwa Brzegi przyleci prosto z tego festiwalu) oraz „Walka z szatanem” Konrada Szołajskiego o rytuale egzorcyzmów. Dyskusja po filmie w Black Red White Cafe z pewnością będzie bardzo gorąca.

W kolejce czeka też m.in. „Knives out” Przemysława Wojcieszka – historia grupki znajomych, którzy spotykają się w letniskowym domku kilka lat po maturze; w luźnej atmosferze, pod wpływem alkoholu zaczynają uwalniać się tkwiące w nich fobie i demony.

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - koncerty

Tegoroczna edycja Festiwalu Dwa Brzegi upłynie nie tylko pod znakiem filmów, lecz także muzyki. Codziennie festiwalowa publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłych koncertach na kazimierskim Dużym Rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Pierwszego dnia festiwalu, 30 lipca, czeka nas muzyczna podróż do lat 20. i 30-tych XX wieku. Wszystko za sprawą Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która zrodziła się z zamiłowania do dawnych melodii. Wspólnie z orkiestrą wrócimy do czasów retro i odkryjemy czar piosenek z repertuaru Mieczysława Fogga czy Wiery Gran, dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

W niedzielę na Rynku w Kazimierzu pojawi się Adam Strug z zespołem. To nietuzinkowa postać, którą trzeba usłyszeć na żywo. Jest kompozytorem muzyki autorskiej, teatralnej i filmowej, scenarzystą i śpiewakiem o zjawiskowym głosie. To artysta owładnięty słowiańskim duchem, który od lat ocala, bada i wykonuje dawne polskie pieśni, przechowywane w tradycji ustnej.

1 sierpnia publiczność zaczaruje Ola Bilińska. Artystka spełnia się muzycznie w zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po własny, autorski, mistyczno-folkowy Babadag oraz Berjozkele – przedwojenne kołysanki w jidysz wykonywane z użyciem instrumentów tradycyjnych oraz elektroniki. Na Dwóch Brzegach zaśpiewa w jidysz o… miłości. Kompozycje pochodzą z jej najnowszej płyty zatytułowanej „Libelid”.

Kazimierski Duży Rynek aż prosi o zapełnienie się tańczącymi przyjaciółmi. Okazja do pląsów nadarza się 2 sierpnia, a zadba o to Janusz Prusinowski Kompania. To muzycy i tancerze, którzy po latach grania na przyzbie, terminowania u wiejskich muzykantów, muzycznych przygodach w szerokim świecie, a nawet w teatrach i szkołach muzycznych grają dziś za oceanami i lokalnie, przede wszystkim do tańca. A grają tak, że spódnice fruwają wyżej kominów, a zużycie obuwia znacznie wzrasta.

W festiwalowy czwartek Kazimierzem zawładną tradycyjne melodie cygańskie, karpackie i bałkańskie. Ekscytujący występ szykuje Čači Vorba – jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Czeka nas wybuchowa mieszanka tradycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej.

A na zakończenie – Młoda Polska Filharmonia pod dyrekcją Adama Klocka, która zaprosiła do udziału w trasie koncertowej zespół Vołosi – improwizujący kwintet smyczkowy złożony z muzyków klasycznych i górali. Usłyszymy specjalnie zaaranżowane na orkiestrę autorskie kompozycje Vołochów. Połączenie energii i entuzjazmu Młodej Polskiej Filharmonii z ekspresyjnymi i spontanicznym zespołem jest gwarantem doskonałej zabawy zarówno dla muzyków, jak i publiczności. To niezwykłe wydarzenie 5 sierpnia.

Koncerty na 10. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywają się codziennie (od 30 lipca do 5 sierpnia) na Dużym Rynku w Kazimierzu Dolnym o godzinie 20:30. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny.

 

„Ja, Daniel Blake”
"Baby Bump"

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30